Sa zadnjim danima travnja, završile su posljednje proljetne akcije pošumljavanja u kojima sudjeluju volonteri, simbolično nazvani Šumoborci, koji već zadnje dvije i pol godine neumorno sade nove šume zajedno s izviđačima i šumarima Hrvatskih šuma. Dio je to trenutno najvećeg projekta volonterskog pošumljavanja u Hrvatskoj nazvanog CO2MPENSATING BY PLANTING, koji omogućuje svim zainteresiranima da posade svoja stabla, smanjujući time vlastiti ugljični otisak i pomažući u obnovi šuma koje su stradale djelovanjem klimatskih promjena.
Organizatori projekta, Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i agencija HEARTH, izrazito su zadovoljni dosadašnjim rezultatima jer su do sada, od početka projekta koji je pokrenut krajem 2021. godine, na 16 lokacija u Hrvatskoj organizirali čak 94 volonterske akcije pošumljavanja u kojima je sudjelovalo više od 8,000 volontera Šumoboraca koji su do sada posadili više od 150,000 novih stabala, u najvećoj mjeri hrasta lužnjaka.
Ove godine, u proljetnom ciklusu sadnje, akcije su se intenzivno održavale na više lokaliteta u Karlovačkoj županiji te je u njima, u nešto više od mjesec dana sudjelovalo čak 1,600 volontera.
Specifičnost ovog projekta je, osim što se aktivno radi na obnovi stradalih šuma, upravo u uključivanju velikog broja volontera u akcije sadnji čime se građane, a pogotovo mlade, živim primjerima educira o uzgoju, održavanju i općekorisnim funkcijama šuma, ali i uzrocima i posljedicama klimatskih promjena koje ugrožavaju naše šume i okoliš. Prije samih akcija pošumljavanja, organizatori provode edukativne radionice po školama i drugim organizacijama, nakon čega se učenici i drugi volonteri uključuju i u same akcije sadnje. Trenutno u projektu sudjeluje 40-ak srednjih škola i 30-ak poslovnih partnera, a organizatori na jesen najavljuju i dodatno širenje projekta na ostatak regija Hrvatske, kako bi se mogao uključiti čim veći broj građana, ali i obnoviti čim veći dio šuma.
Dodatne novosti vezane uz ovu izrazito korisnu inicijativu su što je projekt CO2MPENSATING BY PLANTING od ove godine i službeno postao dio velike europske inicijative sadnje dodatnih „3 milijarde stabala“ diljem Europe do 2030 godine, čime će se zajedničkim snagama pomoći u borbi protiv klimatskih promjena. Također, od ove godine ovaj hrvatski projekt je postao i dio najveće europske mreže volonterskog pošumljavanja koje, sada već u 25 europskih zemalja, koordinira i provodi nizozemska fondacija Life Terra i to uz pomoć velikog LIFE programa Europske unije.
„Izuzetno nam je drago što naš napor i trud prepoznaje sve ljudi, sve više škola, udruga, kompanija i raznih drugih organizacija, ali i međunarodnih institucija, koje nam se gotovo svakodnevno javljaju za sudjelovanje u projektu. To znači da to što radimo, radimo dobro. Možda je najbitnije da to radimo sa srcem i iz uvjerenja. Upravo nama izviđačima jako je teško gledati kako naše šume stradavaju od posljedica sve češćih oluja, nametnika, požara i drugih faktora te uvijek tražimo priliku kako pomoći našoj prirodi. Jer ona je naša, nije ničija tuđa i ako joj mi nećemo pomoći teško možemo očekivati da to čini netko drugi. Ono što nas posebno veseli je da svi koji nam se pridruže, u pravilu se i vraćaju na nove akcije. A u kombinaciji sa stručnjacima iz kreativne agencije HEARTH, koji su i osobni zaljubljenici u prirodu i našim partnerima iz Hrvatskih šuma, možemo zaista učiniti promjenu i omogućiti velikom broju građana da sudjeluju i budu dio te pozitivne promjene.“ – izjavio je Dan Špicer, glavni koordinator projekta CO2MPENSATING BY PLANTING i poslovni direktor Saveza izviđača Hrvatske.
Organizatori naglašavaju kako se akcije pošumljavanja, kada krenu, a održavaju se u rano proljetnom i kasno jesenskom periodu, organiziraju velikim intenzitetom, gotovo svaki dan, a jedino ih povremeno mogu spriječiti jako loši vremenski uvjeti, kada se akcije pomiču na dane kada je vrijeme stabilnije. Organizatori na svakoj akciji organiziraju prihvat volontera, podijele im kavu, čaj, vodu, sendviče i radne rukavice te održe uvodno predavanje o uzgoju i održavanju šuma, nakon čega slijedi pokazna vježba sadnje, podjela sadnica i opreme za sadnju, a onda i sama sadnja novih stabala.
Projekt podržavaju Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Središnji državni ured za demografiju i mlade, uz brojne druge partnere i pokrovitelje.
Organizatori pozivaju sve zainteresirane da se o projektu informiraju na službenoj web stranici projekta na www.compensatingbyplanting.com gdje se nalaze i svi potrebni kontakti za uključivanje u projekt.