načelnik glavnog stožera

Šundov: Oružane snage nisu 'izdvojeni otok', a proračun diktira brzinu modernizacije vojske

Foto: Kristina Štedul-Fabac/PIXSELL
šundov
Foto: Kristina Štedul-Fabac/PIXSELL
šundov
Foto: Kristina Štedul-Fabac/PIXSELL
šundov
01.05.2016.
u 20:19
Na pitanje kada će biti poznata sudbina Ratnoga zrakoplovstva, načelnik Glavnoga stožera odgovorio je kako to nije samo pitanje Oružanih snaga već općeg društvenoga konsenzusa
Pogledaj originalni članak

Zdravstveno stanje dvojice pripadnika Oružanih snaga, koji su prošloga tjedna ranjeni u eksploziji tijekom specijalističke obuke na vojnome poligonu "Cerovac" kod Karlovca bolje je nego prije, izjavio je u nedjelju načelnik Glavnoga stožera Oružanih snaga RH general pukovnik Mirko Šundov, koji ih je i posjetio u nedjelju poslijepodne.

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH, koji je u nedjelju gostovao u Dnevniku HRT-a, rekao je kako je u tijeku provedba istražnih radnji o okolnostima nesreće koju provodi Vojna policija, a ustrojena su i posebna povjerenstva čija je zadaća utvrditi uzroke nesreće.

Za kvalitetnu istragu, dodao je, potrebno je izdvojiti više vremena, stručnjaci još na tome rade, a javnost će biti upoznata s rezultatima istrage.

"Kao načelnik Glavnoga stožera želim obojici što brži oporavak, a njihovim obiteljima stojimo na raspolaganju", rekao je general pukovnik Šundov.

Na pitanje kako ocjenjuje stanje u Oružanim snagama dva mjeseca nakon što je preuzeo dužnost načelnika Glavnoga stožera, Šundov je odgovorio kako Oružane snage nisu "izdvojeni otok" i dijele sudbinu društva u cjelini, a proračun, odnosno iz njega dodijeljen novac, diktira brzinu modernizacije. Smatra kako je potrebno održavati postojeće naoružanje i vojnu opremu kako bi se osigurala razina spremnosti za provedbu svih zadaća koje stoje pred Oružanim snagama.

Istaknuo je kako Oružane snage nastavljaju započete projekte modernizacije i opremanja što će, uvjeren je, svakako pridonijeti njihovoj spremnosti. Dodao je kako hrvatske Oružane snage provode zadaće u operacijama potpore miru, kao i redovite obučne aktivnosti i vježbe, a spremne su i pružati pomoć civilnim institucijama – obavljati hitne medicinske prijevoze, pripreme za borbu protiv velikih šumskih požara i sličnih katastrofa.

General pukovnik Šundov ustvrdio je kako su ljudi najveća i najvrjednija snaga Oružanih snaga pa je glavna zadaća Glavnoga stožera omogućiti im usavršavanje i još bolje uvjete rada.

Na pitanje kada će biti poznata sudbina Ratnoga zrakoplovstva, načelnik Glavnoga stožera odgovorio je kako to nije samo pitanje Oružanih snaga već općeg društvenoga konsenzusa. Istaknuo je kako sigurno nije upitno trebamo li zadržati komponentu Ratnoga zrakoplovstva jer, objasnio je, kada se jednom izgubi određena sposobnost, teško je ponovno je postići. Izvijestio je kako se trenutačno provode analize te najavio da će se organizirati rasprave o ponuđenim opcijama za modernizaciju Ratnoga zrakoplovstva, a do konačne odluke, rekao je, bit će potrebno postići opći društveni konsenzus.  

 Na 21. obljetnicu vojno-redarstvene operacije "Bljesak", general Šundov rekao je kako se najprije želi prisjetiti poginulih branitelja i njihovih obitelji te svim sudionicima operacije čestitati obljetnicu koja je, podsjetio je, bila vrlo uspješna operacija i u njoj je oslobođeno 600 četvornih kilometara teritorija Republike Hrvatske. Istaknuo je kako je ta operacija stvorila i uvjete za provođenje vojno-redarstvene operacije "Oluja".

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 25

DU
Deleted user
20:34 01.05.2016.

Ukoliko ukinete nadzvučnu avijaciju možete odmah uzeti tuđinsku putovnicu, odreći se hrvatske i otići daaaleko, daaaaleko jer ćete biti obilježeni kao veleizdajice koje su predale suverenitet nad hrvatskim nebom!

AP
apolon
20:56 01.05.2016.

Nema nijedne ozbiljne drzave u svijetu koja je spremna odreci se ratnog zrakoplovstva nece ni Hrvatska.

K2
kritičar_2
22:06 01.05.2016.

Ima novaca,umjesto svečanih generalskih unifirmi,bolje opremite patrije sa 30 mm oružnim jedinicama.