U spomen na junaka Domovinskog rata, pilota Rudolfa Perešina, u Gornjoj Stubici danas se po 17. puta održavaju „Susreti za Rudija“. Perešina svi pamte kao pilota koji je u listopadu 1991. s MIG-om - 21 tadašnje JNA poletio iz Bihaća i sletio na aerodrom u Klagenfurt poručivši kako on kao Hrvat ne želi pucati na svoj narod. Susrete je danas u podne otvorio izaslanik predsjednika Josipovića, zapovjednik Hrvatkog ratnog zrakoplovstva Dražen Šćuri koji je rekao kako mu je bila čast da mu zapovjednik bude jedan tako hrabar i odvažan pilot kakav je bio Perešin.
Načelnik Gornje Stubice Jasmin Krizmanić obećao je kako će se iduće godine, uz 20-godišnjicu Perešinove pogibije, urediti i njegova Spomen kuća u rodnom Jakšincu, a župan Željko Kolar dodao kako se s tugom i ponosom svi Zagorci prisjećaju Perešina te nam je obaveza da stvorimo državu kakvu je on priželjkivao. Na komemoraciji je bila i obitelj poginulog Perešina. Supruga Ljerka rekla je da još ni danas ne zna što se zapravo dogodilo s Rudijem. - Prilikom akcije Bljesak njegov je zrakoplov pogođen i on se katalpultirao iz aviona.
FOTO: Matija Topolovec/PIXSELL
No, dok su dijelovi aviona pronađeni na hrvatskoj strani, on se prizemljio na teritorij Bosne. Nekoliko dana nakon toga, na njihovoj televiziji bili su prikazani i njegova kaciga i maska, a budući da prilikom preuzimanja tijela, dvije i pol godine kasnije, liječnici nisu utvrdili ni prijelom vratne kralježnice ni skočnih zglobova koji su u takvim situacijama najčešći, pretpostavljam da je Rudi zarobljen i ubijen. Prvo je bio pokopan u Odžaku, a kasnije u Banja Luci odakle smo i preuzeli njegovo tijelo – rekla je Ljerka Perešin. U spomen na Rudija, jučer je otvorena i izložba u Muzeju seljačkih buna. Održan je i malonogometni turnir te tradicionalni atraktivni aeromiting s preletima aviona i spuštanjem padobranaca.
>> Rudi Perešin zaslužuje spomenik i u zračnoj luci u Klagenfurtu