napetosti rastu

Šutnja u Republici Srpskoj uoči referenduma, na ulicama policajci naoružani strojnicama

Foto: Reuters/PIXSELL
Šutnja u Republici Srpskoj uoči referenduma, na ulicama policajci naoružani strojnicama
24.09.2016.
u 12:11
Većina medija u Federaciji BiH podsjeća kako je riječ o neustavnom referendumu čiju je provedbu izrijekom zabranio Ustavni sud BiH odlukom od 17. rujna dok mediji u RS-u bliski vlasti ističu pozive za izlazak na referendum.
Pogledaj originalni članak

U Republici Srpskoj u subotu je na snazi izborna šutnja uoči provedbe nedjeljenog referenduma na kojemu bi se građani tog entiteta trebali izjašnjavati o tome hoće li se 9. siječnja i dalje obilježavati entitetski praznik. 

Većina medija u Federaciji BiH podsjeća kako je riječ o neustavnom referendumu čiju je provedbu izrijekom zabranio Ustavni sud BiH odlukom od 17. rujna dok mediji u RS-u bliski vlasti ističu pozive za izlazak na referendum.

U programima i na portalu entitetskog javnog servisa RTRS istaknut je poziv entitetskog predsjednika Milorada Dodika građanim da "izađu na referendum i podrže RS".

Dodikova poruka potencijalnim glasačima je kako je 25. rujna "veliki dan za RS i njen narod" a u nastojanju da ojačaju domoljubni naboj i potaknu jači odaziv birača TV RS je u udarni večernji termin u subotu smjestila srpski film "Boj na Kosovu".

Policijske snage na području RS od petka su u pojačanom stupnju pripravnosti a u naseljima u tom entitetu mogu se vidjeti policajci naoružani strojnicama.

Na višu su razinu podignute i mjere osiguranja entitetskih tijela vlasti u Banja Luci.

Ministar unutarnjih poslova RS Dragan Lukač ustvrdio je kako su prikupljene obavještajne informacije koje potvrđuju postojanje sigurnosnih prijetnji.

Kazao je kako one dolaze iz "pojedinih radikalnih krugova, posebice vehabijskih" te kako se odnose na moguću ugrozu sjedišta tijela vlasti RS pa i mjesta određenih za referendumsko izjašnjavanje. 

Državne sigurnosne agencije takve informacije nisu mogle potvrditi.

Bošnjacima koji žive na teritoriju RS-a Stranka demokratske akcije (SDA) uputila je poziv da ne sudjeluju na referendumu.

"Nakon što je Ustavni sud BiH naložio obustavu svih aktivnosti na provedbi referenduma, potpuno je jasno da svatko tko poduzme radnju suprotnu nalogu suda čini teško kazneno djelo za koje će morati odgovarati. Osim toga, suprotstavljanje nalogu Ustavnog suda BiH predstavlja početak urušavanja Daytonskog mirovnog sporazuma sa nesagledivim negativnim posljedicama. Zbog toga još jedanput pozivamo vlasti u RS da odustanu od referenduma, jer je to najbolje za građane BiH ali i za krivce za referendum", stoji u izjavi SDA.

U subotu se oglasila i udruga Majki enklava Srebrenice i Žepe pozivajući Bošnjake u RS-u da ostanu dostojanstveni i da ne nasjedaju na provokacije.

"Odgovori na bilo kakve provokacije dio su političke strategije RS-a kojom se želi opravdati neustavni referendum i narušiti mir u Bosni i Hercegovini", stoji izjavi koju potpisuje predsjednica udruge Munira Subašić.

Glasačka mjesta u RS otvaraju se u nedjelju u 7 sati a izjašnjavanje bi trebalo trajati do 19 sati. Rezultati referenduma očekuju se u nedjelju u večernjim satima.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 39

AP
apolon
12:58 24.09.2016.

Manevarski prostor Beogradske carsije nakon Dodigovog referenduma biti ce znacajno smanjen jef ce Beograd biti primoran na svrstavanje uz Europu ili protiv nje!?

Avatar Musashi
Musashi
12:46 24.09.2016.

Problem je što srpski čelnici sa Dodigom na čelu nisu srpskom narodu objasnili što je u Daytonu potpisano, odnosno držali su ih u "vrućem pogonu" da je "republika srpska" privremeno riješenje koje prethodi odcjepljenju i sjedinjenju sa maticom Srbijom.

Avatar Zmija
Zmija
18:19 24.09.2016.

Car 1994, da li ste vi srbi skolovani? Pa jos se mogu cuti usporedbe takvoga tipa kao ono zasto je Hrvatska mogla a Srbi ne mogu! YU, bila je sacinjena (po ustavu od 1974-te) od SR Hrvatske, SR Sbije, SR Slovenije, SR BiH, SR Makedonije i SR Crne Gore. Po ustavu SFRJ, republike su imale pravo na otcepljenje znaci socijalisticke republike koji su bili konstituivni elementi YU i to u granicama koje su bile definirane u ex YU! I prestanite vise da blamirate sebe i druge sa lazima da konstituivni narodi imali pravo na otcepljenje, jer nije bila to istina. Istina jeste ona da establisment srpski na celu sa SANU nisu bili zadovoljni tim ustavom od '74-te i zbog toga su poceli nju rusiti na Kosovu. Srbi su bili konstituivni narod u nivou Jugoslavije i svi drugi narodi koji su se smatrali narodima i oni su bili na nivou Juge konstituivni narod. Sto mozemo zakljuciti od ovoga da na kojim granicama se otcjepila Hrvatska na svojim granicama ostala i Srbija pa i druge republike. Problem N°1 bili ste vi srbi koji tada pa i sada hocete da se odvojite na nacionalnoj osnovi znaci ne priznate niti ikakve granice. Mozda je to i u redu na prvi pogled, ali da li ste vi spremni da vam udje neko u Vojvodini ili u Sandjaku ili u dolini Preseva da prekrajaju granice i to po vasim nacinom razmisljanaja?