Njemačka kancelarka Angela Merkel sastala se večeras u Beču sa svojim austrijskim kolegom i domaćinom Wernerom Faymannom. Središnja tema razgovora bila je budućnost zajedničke europske valute te unapređenje bilateralne suradnje između Njemačke i Austrije.
Na zajedničkoj novinskoj konferenciji Merkel je suzdržano podržala jučerašnju odluku Europske središnje banke (ECB) da kupovinom državnih obveznica podupire članice eurozone u dužničkoj krizi, unatoč oštrom otporu toj odluci u njezinoj zemlji.
- ECB je neovisna i vrlo snažna institucija - rekla je njemačka kancelarka, upozorivši da je potpora ECB-a europskim tržištima u krizi vezana uz jasne kriterije.
- Uvjetovanost i kontrola moraju ići zajedno ruku pod ruku - istaknula je Merkel, pozvavši na zajedništvo članice EU-a.
- Samo uskom suradnjom uspjet će nam zajedničku valutu trajno održati stabilnom - napomenula je, dodavši kako je ECB u potpunosti predan stabilnosti valute.
Govoreći o budućnosti zajedničke europske valute Merkel je istakla kako \"euro nije samo gospodarski nego je i politički projekt\".
Austrijski kancelar Faymann je također podržao odluku ECB-a, ustvrdivši kako je ona \"politički pozitivna\". Dodao je kako bi obveznice bile sigurnije, a zadužene zemlje dobile bi dodatni manevarski prostor za vraćanje dugova.
Kad je riječ o pomoći posrnuloj Grčkoj, Merkel i Faymann očitovali su posve različita stajališta. Dok njemačka kancelarka traži od Grčke da ispoštuje sve postavljene joj uvjete, njezin austrijski kolega se zauzima za olakšice toj zemlji.
Ono što je zajedničko i Merkel i Faymannu je to da su za uvođenje europskog poreza na transakcije kojeg podupire tek nekoliko članica eurozone.
Nakon susreta sa Faymannom njemačka se kancelarka u Beču sastala i sa austrijskim potkancelarom i čelnikom konzervativne Narodne stranke (ÖVP) Michaelom Spindeleggerom.
Angela Merkel je tijekom susreta s visokim austrijskim dužnosnicima ukazala je na veliku bliskost i dobru bilateralnu suradnju dviju zemalja. Njen prethodni službeni posjet Austriji bio je 2006. godine.
>>Vruća jesen za Angelu Merkel. Europa u tunelu strave u rujnu
eYU ide putem tiskanja (kompjutorskog stvaranja) novaca bez pokrića, što znači samo razbuktavanje globalne pljačke i "krize" - te pare će odabrani pospremit u svoj "džep" - u nedostupne "slobodne" liberalne banke na poreznim oazam, kao što su to već uradili na početku krize i stalno to čine