VIŠEGODIŠNJI NEMAR

Svaka kiša - poplava

09.08.2002.
u 00:00
* Za svake jače kiše veliki gradovi doslovce plivaju u vodi
Pogledaj originalni članak

Za svake jače kiše, koje su ovog ljeta postale gotovo svakodnevnom pojavom, dijelovi su hrvatskih gradova doslovce poplavljeni. Automobili ostaju zaglavljeni u bujicama vode, koja poplavljuje podrume, stanove, poslovne prostore... I uvijek se ponavlja ista slika - vatrogasci crpe vodu iz podruma, očajni građani pokušavaju osušiti namještaj, voda se kupi kantama. Razlog su tim nevoljama oborinske kanalizacije, odnosno neprimjeren sustav odvodnje, koji ne može u kratkom vremenu progutati velike količine kiše.

Sisak triput plivao u vodi

To i jest razlog što je samo ove godine Sisak triput bio poplavljen. Pod vodom su bili i svi podvožnjaci, pa je ulaz u središte grada bio moguć jedino preko Novog mosta. Najveća je šteta pričinjena na nekoliko desetaka podrumskih i suterenskih stanova u stambenom naselju Zeleni brijeg. Da situacija bude apsurdnija, tamo se upravo radi na proširenju kanalizacijske mreže i ugradnji ventila koji bi spriječili vraćanje vode iz kanalizacije. Za prve poplave prije tri godine pretpostavljalo se da se riječ o nepogodi koja se događa jednom u sto godina, ali su učestale poplave ove godine ipak upozorile na to da je nužna zahtjevna i skupa rekonstrukcija cjelokupnog gradskog sustava odvodnje, čiji kapaciteti nisu dovoljni za takve meteorološke uvjete.

Slične probleme imaju i u Višnjevcu pokraj Osijeka. Višnjevčanima sa svakom većom kišom plave podrumi obiteljskih kuća. Kad se to dogodi, krivnju većinom prebacuju na mjerodavne institucije, no ima građana koji su sami krivi za ovakvo stanje. Odvodnju oborinskih voda s obiteljskih kuća mnogi su priključili na kanalizacijsku mrežu, pa im se za većih kiša sva voda vraća natrag u kuću. U Jelačićevoj ulici su, pak, mnogi gradili kolne prilaze kućama pritom ne vodeći računa o promjeru cijevi za odvodnju te postavivši premale cijevi, koje se često začepe. Primjerice, za posljednje velike kiše 5. kolovoza kad je voda mnogima voda došla do ulaza u kuću, prelio se glavni kanal u Jelačićevoj ulici te je ulicom plivalo smeće i plastične boce. Stanar Vladimir Perić, čija je kuća na najnižoj točki Jelčićeve ulice, kazao nam je kako nesavjesni građani u taj kanal bacaju i suho granje i otpad.

Karlovčanima poplavljene ulice nisu problem samo ovog ljeta.

U vodi zaglavljeni i auti

Punih 20 godina podvožnjak u Mačekovoj ulici u Karlovcu za obilnijih kiša postaje stupicom prepunom vode u kojoj zaglavi i pokoji automobil. Karlovčani u šali kažu da Mačekova pliva kada se popiša žaba. O tom se problemu raspravljalo stotinu puta na svim gradskim forumima, ali rješenje se nije našlo. Sasvim je sigurno da je razlog tomu nesolidna gradnja sustava odvodnje u podvožnjaku. Bujice jednostavno zatvore kanalizaciju, koja ne može progutati vodu i na tom mjestu ispod željezničke pruge i autoceste nastane "jezero" duboko jedan, a široko tridesetak metara. Policija u slučaju obilnih kiša i proloma oblaka u pravilu zatvara tu frekventnu gradsku prometnicu, no ne uvijek toliko brzo da voda ne uhvati pokojeg vozača i njegovo vozilo.

Ovoga ljeta ni Rijeka nije pošteđena poplava. Za nedavnih kiša ulice su tako začas bile poplavljene vodom do koljena, a umjesto automobilom, lakše se bilo voziti čamcem. No, voditelj radne jedinice "Kanalizacija" Božidar Horvat ističe kako je s riječkim kanalizacijskim cijevima sve u redu te dodaje da se u tom gradu jako vodi računa o profilu kanalizacijskih cijevi koje se ugrađuju.

R. Gašpar, Lj. Marić, T. Oharek, Z. Strižić, K. Šoštarić-Perković T. Vičić,

Pogledajte na vecernji.hr