Što jedemo

Svaka treća kobasica neispravna

Foto: import
Svaka treća kobasica neispravna
01.03.2007.
u 19:39
Pogledaj originalni članak

Mliječna čokolada Kraš bila je najkvalitetnija, ali i znatno skuplja od ostalih. Kandit i Nika bile su vrlo dobre kvalitete, a Nika i znatno jeftinija od ostalih. Milka ima dobre kemijske pokazatelje, no i veću cijenu od Nike i Kandita, koje su kvalitetnije. Čokolada Zvečevo imala je najlošije kemijske pokazatelje, a bila je skuplja od Kandita i Nike."

Najskuplje i najlošije
Tekst je to letka s krajnjim rezultatima usporednih testova mliječnih čokolada, koje je provela Udruga za zaštitu potrošača Šibensko-kninske županije Plavi val.

U Zavodu za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije testirali su i pet vrsta maslinova ulja, pa je tako djevičansko maslinovo ulje Agrolagune bilo najkvalitetnije, ali i skuplje od ostalih. Djevičansko ulje extra zagrebačke Zvijezda i splitskog SMS imali su dobre kemijske pokazatelje i razliku od 1,40 kn u cijeni, pa je kupnja neznatno skupljeg extra ulja bolji izbor. Djevičansko ulje proizvođača Bertolli Robusto isto je koštalo kao i extra Zvijezdino, ali je bilo lošije kvalitete. Ulje proizvođača PZ Tribunj bilo je najskuplje i najlošije, zaklujučak je Plavog vala.

Za projekt 200.000 kn
To je ispitivanje samo dio opsežnog projekta Ministarstva gospodarstva, koje je potrošačkim udrugama putem javnog poziva financiralo testiranje, uz ulje i čokoladu, i suhomesnatih proizvoda, polutvrdih sireva, jogurta, margarina i voćnih sokova.  Provjeravala se kakvoća, zdravstvena ispravnost (bakteriološka analiza, kemijska s organoleptikom, pretrage na antibiotike, sulfonamide i teške metale), ali i ispravno deklariranje, a za projekt je izdvojeno 200 tisuća kuna.

Varaždinska podružnica Društva za zaštitu potrošača "Potrošač" testirala je 18 polutrajnih suhomesnatih proizvoda deset proizvođača, te po pet vrsta jogurta i sokova. Kupili su ih u Kauflandu i na analizu dali u Zavod za javno zdravstvo te Veterinarskom institutu u Zagrebu.

Ispitane su polutrajne kobasice velikih proizvođača: piko parizer PIK-a Vrbovec, Gavrilovićeva pileća kobasica, Vajda mini ekstra, Koka Cekin koktel pileće hrenovke i koktel pilećih hrenovki Perutnine Ptuj te 13 kobasica malih proizvođača s varaždinskog područja.

Premalo proizvoda
 Zdravstvena ispravnost velikih proizvođača generalno je veća u usporedbi s malim proizvođačima. Cijena im je nešto viša, ali to opravda kvaliteta i sigurnost proizvoda  zaključak je varaždinskog "Potrošača" za polutrajne kobasice. Nalazi kobasica malih proizvođača govore o 38,5 posto slučajeva higijenske neispravnosti ili viška vode, te 69,2 posto nepropisnih deklaracija  neke nemaju ni rok valjanosti, što je iznimno važan podatak!

 Ovo je prvi takav projekt u Hrvatskoj i to je dobar početak. Ipak, mislimo da je obrađeno premalo proizvoda, a i htjeli bismo da se testiraju i predmeti opće upotrebe. Nadamo se da će se u sljedećem testiranju i to obuhvatiti  kaže Ilija Rkman, predsjednik Društva Potrošač.

Pogledajte na vecernji.hr