Kako bi se grijao na plin, umjesto da cijepa drva, Antun Čalić iz Dalja kod Osijeka uredno je “iskeširao” 2500 kuna za priključak na plinsku mrežu. Kupio je i radijatore, a samo za bojler izbrojio je još tisuću eura. Prošlo je od tada cijelo desetljeće, a plin još nije prostrujao općinom Erdut. Tvrtka koja je izgradila mrežu, vukovarska Emanita, otišla je u stečaj, a ništa s njom nije učinio ni sljedeći vlasnik, Crodux plin d.o.o.
Dodijeljena koncesija
– Bojler sam čak i prodao, za 4000 kuna, upola manje, smetao mi je, a kažu da ne bi ni radio ako bi dugo stajao. Kao prognanik, razmišljao sam te 2007. hoću li se uopće i vraćati u Dalj. Vratio sam se jer je u igri bio plin – razočaran je Čalić.
Gotovo tisuću eura izgubio je, kaže, i Stjepan Kolak, vlasnik vikendice u Aljmašu.
– Na kućama su nam čak i žute kutije, ali bez plinskih brojila – ilustrira Kolak.
Koncesiju za izgradnju plinovoda i distribuciju plina Općina je dodijelila Emaniti u veljači 2002. Investicija je “težila” 2,5 milijuna eura.
– Zainteresiran je bio i HEP, ali on je imao uvjet. Trebali smo im jamčiti da će plin uvesti najmanje 50 posto kućanstava, a mi tada nismo mogli znati hoće li biti toliki interes – prisjeća se općinski načelnik Jugoslav Vesić.
Koliko je kućanstava potpisalo ugovor, on točno ne zna, ali procjenjuje kako ih je više od 1200. Plinska je mreža, dugačka 112 kilometara, izgrađena do 2006. i tu je sve stalo. Zbog neispunjenih obveza Općina je raskinula koncesijski ugovor s Emanitom u ožujku 2008. Emanita je završila u stečajnom postupku, a nakon tri neuspjela pokušaja plinovodna mreža prodana je Croduxu. Općina Erdut prijavila je potraživanja u stečajnu masu, ali nisu prihvaćena. Prihvaćena su potraživanja mještana.
– No, ona su ušla u vjerovnička potraživanja drugog isplatnog reda koja nisu podmirena. Stečaj je zaključen 2010. – navodi Silva Wendling iz županijskog Odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj.
Inače, i za kupnju plinovoda tada se javio HEP.
– Druga je tvrtka ponudila više i tu je priča za nas završena. Čak je kasnije Crodux bio zainteresiran da mrežu proda nama, ali ostalo je na razgovoru – kaže nam Zoran Pul, direktor distribucije u osječkom HEP-Plinu.
Bez odgovora
S druge strane, ističu u Županiji, Crodux ne može distribuirati plin jer za to nema dozvolu.
– Budući koncesionar koji ima dozvolu za distribuciju s vlasnikom sustava treba sklopiti ugovor o uređenju odnosa vezano uz korištenje distribucijskog sustava ili mora postati vlasnik sustava – objašnjava S. Wendling.
Županija je, dodaje, zatražila od Croduxa dokaz da je mreža tehnički ispravna, a dostavili su im “samo zapisnike o tlačnoj probi za dio sustava”.
Na naš upit kakve su im namjere s erdutskim plinovodom, u Croduxu su nam samo kratko rekli da nam “odgovor neće stići”. Ništa više ne znaju ni u Općini.
– Koliko smo načuli, nemaju interes za distribuciju. Postojala je čak ideja da HEP izgradi novu mrežu, uz postojeću – zaključuje načelnik Vesić. No, nova bi se mreža ponovno naplaćivala pa se od toga odustalo.
Krađa na HR način...Mali ljudi popušsili nitko u zatvoru zbog prijevare...psi laju a karavane prolaze....i svi političari se čudom čude zašto nema investicija i ulaganja u ovu močvaru.....Pored ovakvog zakonodavstva i sudstva puno ih i imamo!!!!