Broj pacijenata koji kirurški žele promijeniti spol u odnosu na ukupan broj stanovnika u stalnom je porastu, a dio ih taj zahvat obavlja u Beogradu, gdje dr. Miroslavu Đorđeviću dolaze i pacijenti iz Hrvatske. Ovaj kirurg, u čijim je rukama više od tisuću tih zahtjevnih operacija, surađuje s hrvatskim kolegama i institucijama u, kako kaže, ispunjavanju svih aspekata nužnih prije same operacije.
Kvalitetna obrada
Upravo kvalitetnom obradom tima specijalista sprečava se najgori scenarij – da transrodna osoba koja je kirurški promijenila spol želi vratiti "stari" spol.
– U posljednje vrijeme javlja se sve veći broj osoba koje su napravile konverziju genitalija, a sad se žele "vratiti natrag". To je težak kirurški put s mnogo opasnosti. Pohvalno je reći da su naši i vaši timovi u dosadašnjem periodu bili bezgrešni i da nemamo slučaj osobe koja se predomislila. Zato moramo zajedno raditi i u budućnosti u svim aspektima liječenja ovih pacijenata – kaže dr. Đorđević, koji je u stalnom kontaktu s kolegama u Hrvatskoj s kojima, dodaje, profilira pacijente iz Hrvatske u procesu psihijatrijsko-psihološko-endokrinološkog praćenja. Tim specijalista koji će raditi u pripremi i samom zahvatu ideja je koju je još prije godinu dana predstavio i u Hrvatskom saboru. Nedavno je, podsjetimo, radna skupina Ministarstva zdravlja sročila popis stručnjaka iz hrvatskih bolnica koji mogu raditi, a pojedini i rade, s transrodnim osobama. I dr. Đorđević, smatra da se Hrvatska, koja ima cijeli transplantacijski program, može organizirati i u ovom smjeru. Srbiji je to, međutim, već pošlo za rukom i u beogradski Centar za genitalnu rekonstruktivnu kirurgiju dolaze pacijenti iz cijelog svijeta. Ovisno o tipu operacije i broju potrebnih zahvata, cijena je od pet do osam tisuća eura, dok je za pacijente iz Srbije tri tisuće eura, od kojih većinu plaća tamošnje zdravstveno. Od prošle godine suglasnost za zahvat dobilo je i operirano je 16 pacijenata financiranih na taj način.
– Na temelju iskustva starijih kolega, mi smo nastavili razvijati ovu kirurgiju uvođenjem novih tehnika, modifikacija, rješenja. I ono što je najbitnije, svi rezultati permanentno se objavljuju u vodećim urološkim časopisima u svijetu. To nas svrstava u red vodećih centara u svijetu. Ovo je područje mnogo više od posla, od liječničkog poziva. Nije neskromno reći da smo zahvaljujući ovoj vrsti kirurgije upoznali kirurške tajne i ženskih i muških genitalija. I da ih primjenjujemo kroz najsloženije operativne zahvate novorođene djece s teškim anomalijama – objašnjava dr. Đorđević, koji je prvu samostalnu operaciju promjene spola napravio prije gotovo dva desetljeća.
Diskutabilne brojke
Zahvat je to koji je rađen i u hrvatskim bolnicama, ali kao rijetkost. U KB-u Dubrava, podsjetimo, posljednje dvije godine nije bilo kirurške promjene spola, a prema nekim procjenama stručnjaka, između 200 i 250 transrodnih osoba živi u Hrvatskoj. Doktor Đorđević upozorava da su takve brojke diskutabilne te da se podaci mijenjaju, odnosno sve je više ljudi koji se javljaju liječnicima za ovakvu pomoć. Kako kaže, prava učestalost vidjet će se za pet, deset godina.
– Preporuke za operativno liječenje moraju se formirati tek nakon potpunog uvida u stanje svake od ovih osoba. Na taj ćemo način smanjiti mogućnost pogreške i katastrofalnih posljedica – ističe ovaj kirurg.
>> 'Promjena spola čini mi se kao san iz kojeg se nikako ne budim'
>> Odlučila je postati muškarac, a već je u partnerstvu sa ženom
Dajte im posla jer ovi besposličari počeli iz obijesti i spol mijenjati.... A lijepo je to prije sve bilo regulirano zakonom - psihički poremećaj.