Sljedeći tjedan u klupe se vraćaju učenici diljem zemlje, no neke škole i dalje se muče s nedostatkom profesora, naročito u područjima prirodnih znanosti. Ponegdje se profesori iz mirovine vraćaju na posao kako bi djeca imala od koga učiti o matematici, informatici, biologiji i fizici, a dio ravnatelja prisiljen je "vrebati" buduće profesore na vratima fakulteta na kojima se obrazuju.
"Do te mjere da smo dolazili pred sami fakultet, gledali oglase, zaustavljali kolege, raspitivali se tko je kada diplomirao, bi li želio doći raditi u školi. I evo, nama se posrećilo", ispričala je za Dnevnik Nove TV Branka Štefok Bojadžija, ravnateljica OŠ Borovje. Ona je uspjela pronaći studenticu koja je zainteresirana za rad u školi, no to ne polazi za rukom svima.
Iako Ministarstvo nudi stipendije od 600 eura mjesečno, na njih se ne odlučuje velik broj studenata. Jedna je studentica objasnila kako za svaku godinu koju primaju stipendiju, studenti imaju obvezu odraditi godinu dana u školskom sustavu. Iako bi, kaže, voljela raditi u školi, ne želi na to biti prisiljena.
Stipendiju ministarstva za STEM nastavničke smjerove trenutačno prima 479 studenata, a u sustav školskog obrazovanja ušlo je njih 79. Kvote su na svim smjerovima daleko od popunjenih, a Ministarstvo najavljuje da će se razmatrati nove mjere. Iz sindikata poručuju: "Ovo je samo krpanje, nemamo dovoljno kadrova."
GALERIJA Škola u Sanskom mostu nakon pucnjave
Zakazalo je Ministarstvo što je dopustilo da se uništava ugled i poštovanje prema učiteljima a i društvo u cjelini koje smatra da svakome mogu docirati što i kako trebaju raditi a da oni kojima dociraju trebaju snositi odgovornost! Jer svi imaju nekakva prava i znaju što drugi trebaju raditi, samo ne znaju što sami trebaju činit! I sada se čude se kao pura dreku!