U TV sučeljavanju dvojice potencijalnih nizozemskih premijera, dosadašnjeg šefa vlade, liberalnog desničara Marka Ruttea i populističkog, protuislamskog i anti-EU izazivača Geerta Wildersa, Wilders je optužio Ruttea da se ponaša kao “premijer za strance, a ne za Nizozemce”. Rutte mu je uzvratio da je lako pisati na Twitteru sjedeći na kauču, ali da Wilders ne zna kako zaista izgleda vladanje, tj. vođenje države.
Činilo se da Wilders, kojeg neki strani mediji nazivaju i “nizozemskim Trumpom” i koji od 2004. živi pod stalnom pratnjom policije i tjelesnih čuvara zbog mogućnosti da njegove oštre kritike muslimana izazovu potencijalne atentatore, na preksinoćnjem sučeljavanju na Sveučilištu Erasmus u Rotterdamu ispod odijela nosi neprobojni prsluk.
“Sporazum s teroristima”
Jedna od glavnih tema sučeljavanja bio je diplomatski rat koji je tijekom vikenda eskalirao između Nizozemske i Turske nakon što nizozemske vlasti nisu dopustile turskim ministrima da uoči referenduma u Turskoj vode kampanju među Turcima u Nizozemskoj. Wilders predlaže da službeni Haag protjera turskog veleposlanika iz Nizozemske. Inače, Wilders je pokušao problematizirati čak i sporazum koji je EU prošle godine sklopio s Turskom i koji se odnosi na zaustavljanje migrantskog vala prema Europi. Rutte je, dajući blagoslov uime Nizozemske za taj sporazum EU – Turska, “sklopio sporazum s teroristima”, rekao je Wilders.
– Smanjili smo priljev tražitelja azila čak 90 posto. Kad vladate, morate rješavati probleme – odgovorio mu je Rutte. Gorka iskustva migrantske krize, pogotovo na vrhuncu 2015. kad je balkanskom rutom prema bogatim sjevernoeuropskim zemljama poput Njemačke i Nizozemske prošlo milijun ljudi, jedan su od razloga zbog kojih bi Wilders na današnjim izborima mogao završiti kao relativni pobjednik. Njegova stranka PVV i Rutteova VVD u anketama su manje-više izjednačene na 15-ak posto, no Wilders i PVV imaju puno manji, praktički nikakav, koalicijski potencijal, što znači da Wilders čak i u slučaju relativne izborne pobjede nema otvoren put prema sastavljanju vlade.
Između kontinuiteta i kaosa
Rutte bi, primjerice, mogao formirati većinu s demokršćanima iz stranke CDA, liberalima iz stranke D66 i zelenima iz GroenLinks. Wilders bi jedino mogao s još dvije euroskeptične stranke koje izlaze na izbore, ali njima ankete predviđaju vrlo male postotke i ni zajedno ne bi bili ni približno blizu većini u parlamentu. S treće strane, tri ljevičarske stranke, PvdA, SP i GroenLinks mogle bi zajedno osvojiti oko 28 posto glasova i pokušale bi sastaviti vladu kad bi im se ukazala prilika. Sve su to nagađanja, rezultati će se znati kasno večeras, no sve to govori da bi nakon izbora pregovori o sastavljanju nove vladajuće koalicije u Nizozemskoj mogli potrajati.
Dosadašnji premijer Rutte vodio je kampanju u kojoj je biračima naglašavao da biraju između kontinuiteta (njega) i kaosa (Wildersa). Wildersov izborni manifest obećava izlazak Nizozemske iz EU, zatvaranje granica za migrante iz muslimanskih zemalja, zatvaranje džamija i zabranu Kurana.
Sve je to zakuhala Merkelica i ona je najviše kriva za raspad EU, uz nju tu su i horde nesposobnih EU činovnika kojim osim štednje, nametanja novih poreza i širenja NATOa na istok, nisu sposobni riješit nijedan gorući problem.