Odlukom predsjednika Ive Josipovića hrvatski građani izaći će na birališta 4. prosinca kako bi među ponuđenim kandidatima odabrali one koji će ih sljedeće četiri godine zastupati u sedmom sazivu Hrvatskog sabora.
Hrvatski sabor nositelj je zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskog i najviše je predstavničko tijelo građana. Prema Ustavu može imati najmanje 100, a najviše 160 zastupnika. Sedmi saziv Sabora sadržavat će ukupno 151 zastupnika, a za sastavljanje vlade bit će potrebna natpolovična većina, odnosno 76 zastupnika. Iz svake od ukupno 12 izbornih jedinica bira se po 14 zastupnika, a pripadnici nacionalnih manjina imaju pravo na osam svojih zastupnika.
Zastupnici u Sabor biraju se neposrednim izborima, svake četiri godine, tajnim glasovanjem, primjenom razmjernog sustava po kojem svaki kandidat ili stranka imaju pravo na broj mandata razmjeran broju glasova. Preračunavanje glasova u mandate odvija se po D'Hondtovoj metodi. Tijela koja provode izbore su: Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske, izborna povjerenstva izbornih jedinica, gradska i općinska izborna povjerenstva te birački odbori.
Predlaganje izbornih kandidata i pravo na nadoknadu troškova
Pravo predlaganja kandidata za zastupnike imaju sve političke stranke registrirane u Hrvatskoj. Dvije ili više stranaka mogu predložiti zajedničkog kandidata za izbore. Građani također imaju i pravo predložiti nezavisnog kandidata. U tom slučaju moraju dostaviti najmanje 500 popisa birača iz određene izborne jedinice da bi kandidatura bila zakonski valjana. Svaki birač može svojim potpisom podržati samo jednu kandidacijsku listu. Pravo na naknadu troškova izborne promidžbe imaju političke stranke i nositelji nezavisnih lista koji su istaknuli svoje kandidature u barem jednoj izbornoj jedinici, a imali su zastupnike u prethodnom sazivu Hrvatskog sabora ili one stranke ili nezavisni kandidati koji su ostvarili najmanje 5 % važećih glasova birača izborne jedinice odnosno posebne izborne jedinice kad su u pitanju kandidati nacionalnih manjina.
Tko sve ima pravo birati i biti biran
Pravo glasovanja imaju svi punoljetni državljani RH, s prebivalištem u zemlji i inozemstvu koji su radno sposobni. Pravo biti biran za zastupnika imaju svi punoljetni i poslovno sposobni državljani Republike Hrvatske bez obzira na prebivalište. Svi birači koji su u RH upisani u popis birača dobit će na adresu prebivališta tzv. rezanac, odnosno izvadak iz popisa birača koji sadrži osnovne podatke o njima iz popisa birača.
Ustroj izbornih jedinica
Teritoriji RH zakonom je podijeljen na deset izbornih jedinica. Jedanaesta izborna jedinica je zasebna izborna jedinica u kojoj zastupnike biraju hrvatski državljani koji nemaju prebivalište na teritoriju RH. U dvanaestoj izbornoj jedinici pripadnici autohtonih nacionalnih manjina biraju svoje zastupnike u Sabor.
I. izborna jedinica – sjeverozapadni dio Zagrebačke županije te dio centra i zapada grada Zagreba
II. izborna jedinca – istočni dio Zagrebačke županije, Koprivničko-križevačka županija, Bjelovarsko-bilogorska županija i istočni dio grada Zagreba
III. izborna jedinica – Krapinsko-zagorska županija,Varaždinska županija i Međimurska županija.
IV.izborna jedinica – Virovitičko-podravska i Osječko-baranjska županija
V. izborna jedinica – Požeško -slavonska županija, Brodsko-posavska županija i Vukovarsko-srijemska županija
VI. izborna jedinica – jugoistočni dio Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačka županija i jugoistočni dio grada Zagreba
VII. izborna jedinica – jugozapadni dio Zagrebačke županije, Karlovačka županija, istočni dio Primorsko-goranske županije i južni dio grada Zagreba
VIII. izborna jedinica – Istarska županija i zapadni dio Primorsko-goranske županije
IX. izborna jedinica – Ličko-senjska županija, Zadarska županija, Šibensko-kninska županija i sjeverni dio Splitsko-dalmatinske županije
X. izborna jedinica – južni dio Splitsko-dalmatinske županije i Dubrovačko-neretvanska županija
XI. izborna jedinica – zasebna jedinica za izbor zastupnika koje biraju hrvatski državljani koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj.
XII. Izborna jedinica – pripadnici autohtonih nacionalnih manjina u RH biraju svoje zastupnike u Hrvatski sabor u jednoj izbornoj jedinici koju čini cjelokupno područje RH.
Nacionalne manjine
Pripadnici mnogobrojnih nacionalnih manjina koje obitavaju na području Republike Hrvatske imaju pravo birati osam zastupnika u Sabor i to u posebnoj izbornoj jedinici koju čini državni teritoriji (XII. Izborna jedinica). Najbrojnija nacionalna manjina, srpska, bira tri zastupnika dok je zakon mađarskoj i talijanskoj nacionalnoj manjini namijenio po jednog predstavnika u Saboru.
Još dva zastupnička mandata osigurana su za dvije skupine nacionalnih manjina. Prvu sačinjavaju pripadnici austrijske, bugarske, njemačke, poljske, romske, rumunjske, rusinske, ruske, turske, ukrajinske, vlaške i židovske manjine. U drugoj će saborskog zastupnika birati Albanci, Bošnjaci, Crnogorci, Makedonci i Slovenci.
Zastupnici nacionalnih manjina mogu glasovati za manjinske liste ili za liste od I. do X. izborne jedinice.
Postupak glasovanja
Pravilo je da birači glasaju u onim izbornim jedinicama u kojima su prijavljeni. Glasači na birališta trebaju donijeti službeni identifikacijski dokument (važeća osobna iskaznica, putovnica ili vojna iskaznica) te ga predati biračkom odboru. Članovi biračkog odbora potom identificiraju birača, potraže njegovo ime u Izvatku popisa birača, zaokruže ga te mu zatim predaju glasački listić. On sadrži popis stranačkih/koalicijskih/nezavisnih lista po rednim brojevima te je označen serijskim brojem.
Glasač potom pristupa glasovanju koje obavlja u prostoru koji je za to namijenjen i koji je izdvojen od ostatka prostorije kako bi se osiguralo pravo na privatnost. Kada se zaokruži jedan broj ispred imena kandidata, glasački listić se savija te potom ubacuje u glasačku kutiju.
Glasovanje izvan mjesta prebivališta
Mogućnost izbora ni ove godine nije uskraćena onima koji 4. prosinca ne namjeravaju boraviti u području općine ili grada u kojoj su službeno prijavljeni. Takvi birači moraju prethodno uputiti osobni zahtjev za privremen upis u popis birača onoj općini ili gradu u kojoj planiraju boravak i to najkasnije 14 dana prije dana kada su predviđeni izbori.
Glasovanje u XI. izbornoj jedinici
Svi Hrvatski državljani koji se u vrijeme izbora zateknu izvan granica domovine, mogu glasovati u državama u kojima se nalaze, točnije u hrvatskim konzularnim predstavništvima i diplomatskim misijama u svijetu s tim da se prethodno, najkasnije 15 dana prije izbora, registriraju u istima. Oni državljani koji planiraju napustiti teritorij RH neposredno uoči izbora također mogu glasovati u konzularnim predstavništvima i veleposlanstvima, ali najprije moraju u Uredu državne uprave u gradu ili općini u kojoj imaju prebivalište izvaditi potvrdu o upisu u popis birača koju na dan izbora predaju biračkom odboru u konzulatu ili diplomatskoj misiji u kojoj glasuju.
Birači koji imaju prebivalište u Hrvatskoj, a glasuju izvan njenih granica, biraju zastupnike iz one izborne jedinice koja pripada njihovu prebivalištu. Svi ostali, odnosno oni koji nemaju prebivalište u RH, također mogu izabrati svoje predstavnike u Saboru, ali oni zastupnike biraju s liste kandidata XI. izborne jedinice. Njima nije potrebna prethodna registracija osim ako od prošlih izbora nisu promijenili prebivalište ili se preselili u drugu državu.
Ja bi isto birao, ali nema te stranke kojoj ja vjerujem, svi obecavaju, a nece nista podizeti i pricaju bajke.... trebah odmah skinuti svim dosadasnjim Sabornicima unatrag penzije, jer oni su krivi za situaciju koja vlada Hrvatskom, i Sabornici trebaju svoju penziju zaraditi i to tek ako budu u poslo do 65 godina starosti, penzija nesmije biti toliko veca i razlika od normalnih ljudi !!!! treba skinuti 30% birokracije, opcina itd. treba zatvoriti ambasade i konzulate po svjetu, jer oni nisu do danas donijeli niti jedan posao, znaci pridonijeli stvaranje radnih mjesta, Hrvatska je malo veci grad netrebaju Hrvatskoj hohstapleri koje mi financiramo, kako moze Slovenija imati honorarnih konzula, a mio se prcimo sa Ambasadom i primanjima na racun naroda itd.