Križ koji nosi papa Franjo koštao je 56 eura, osobno ga je kupio u knjižari Ancora u Ulici della Conciliazione u Rimu, onoj koja vodi prema Trgu sv. Petra. Oni koje su nosili kardinali i biskupi (ili još uvijek nose) koštali su od 200 do 500 eura. Mantija (tunika) koju nosi Franjo košta najviše 120 eura, a mantije koje odijevaju kardinali, od svile i mohera, stoje između 600 i 800 eura. Franjo nosi bijeli pojas oko pasa od pamuka i bez grba (načinjeni heraldikom, odnosno grboslovljem, te izvezeni zlatom i srebrom) koji košta oko 80 eura, dok su kardinali nosili (ili nose) pojase koji vrijede deset puta više.
No, sve je manje kardinala koji odijevaju skupe mantije i nose zlatne križeve, a prije svega više ne dolaze na posao u Vatikan u službenim automobilima, već idu pješice, a ionako stanuju blizu Vatikana. Neki mercedesi i BMV-i iz voznog parka vraćeni su u Njemačku.
U nedjelju 2. kolovoza tijekom angelusa papa Franjo je kazao kako Isus poziva na otvaranje prema perspektivi koja „ne gleda samo na svakodnevne brige o hrani, odjeći, uspjehu, karijeri. Isus govori o drugoj hrani, koja nije podmitljiva i koju valja tražiti i prihvatiti i ostaje za vječni život". Kardinale i biskupe, u Rimu je 46 kardinala i više od 80 biskupa, više se ne viđa po skupim restoranima, dok su prije bili zadovoljni ako ih je uhvatio i neki paparazzo.
Dakako, u rimskoj aristokraciji nije uvedena štednja i u tzv. salonskim druženjima sudjeluju, kažu upućeni, kardinali, ali paze da ne budu otkriveni. Neke običaje kardinali ne mijenjaju, ali prelazak iz raskoša u skromniji život u Vatikanu i oko njega je već vidljiv.
>> Bolivija želi papu Franju kao jamca u pograničnom sporu sa Čileom