Među 530 prolaznika kojima je izmjeren krvni tlak, najviši je iznosio 220/110 mmhg. Mjerenja su se odvijala u okviru javnozdravstvene akcije Hrvatske lige za hipertenziju u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci kako bi se povećala svijest o važnosti mjerenja i kontrole krvnog tlaka, kao i mogućnostima njegove prevencije. Povišen krvni tlak danas se naziva “svjetski ubojica broj 1”, jer je glavni nezavisni čimbenik rizika za kardiovaskularni pobol i smrtnost. Mnogi nisu svjesni da boluju od hipertenzije, s obzirom na to da ona nema simptome zbog čega se i naziva 'tihi ubojica'. Broj oboljelih od hipertenzije u Hrvatskoj je vrlo visok. Prije 15 godina iznosio je 37%, a danas je oko 45% što znači da gotovo svaki drugi odrasli stanovnik ima vrijednosti krvnoga tlaka veće od 140/90 mmHg.
Prilikom ove javnozdravstvene akcije u obzir su uzeti i drugi čimbenici koji pridonose riziku, poput tjelesne mase, opsega struka, šećera i kolesterola u krvi, što su zainteresirani također mogli izmjeriti. Posebnim kalkulatorom računa se ukupni kardiovaskularni rizik. Među pregledanima su u više navrata otkrivene veoma povišene vrijednosti arterijskog tlaka. Osim spomenutog najvišeg izmjerenog tlaka, značajnom broju mladih osoba zabilježene su veoma povišene vrijednosti glukoze, od kojih je najviša iznosila 22,9 mmol/L. Stručnjaci naglašavaju da upravo veliki broj mladih, od 25 -35 godina, ima dijagnozu šećerne bolesti ili arterijske hipertenzije.
U kampanji su liječnici, medicinske sestre, studenti medicine i učenici srednjih medicinskih škola, osim pregleda, građane educirali o bolesti, kome se obratiti ako primijete povišen krvni tlak te koje su to navike koje nam mogu spasiti život. - Hrvatska liga za hipertenziju nastavlja s trajnom javnozdravstvenom akcijom koja je u biti projekt kojom želimo podići svijest o važnosti promjena loših životnih navika, a koje su na žalost vrlo prisutne u našoj populaciji. Lov na Tihog ubojicu je u prvom redu lov na hipertenziju, ali to uključuje i borbu protiv pretilosti, prekomjernog unosa kuhinjske soli, nedovoljno tjelesne aktivnosti, pušenja, nepravilnog mjerenja krvnoga tlaka i loše ustrajnosti uzimanja lijekova.
Danas obilježavamo i Svjetski dan bubrega i Svjetski dan debljine. Za debljinu smo već naučili koliko je učestala, ali bitan je podatak da je kronična bubrežna bolest, koja je čimbenik rizika za prijevremeni kardiovaskularni pobol i smrtnost, učestalija od šećerne bolesti. Akcija je ovaj puta održana u trgovačkim centrima kako bismo sugrađane uz ostalo pitali: kako to da ste na ovako lijep neradni dan u zatvorenom, a ne u prirodi, u šetnji, planinarenju - izjavio je akademik Bojan Jelaković, Predsjednik Hrvatske lige za hipertenziju i pročelnik Zavoda za nefrologiju, arterijsku hipertenziju, dijalizu i transplantaciju KBC Zagreb.
VIDEO: Sve bolnice uvele eKarton: Liječnici pozdravljaju informatizaciju, ali upozoravaju na niz teškoća