Predsjednik Hrvatske biskupske konferencije nadbiskup Želimir Puljić komentirao je nemile događaje na Markovu trgu.
– Žalostan sam i tužan što se to dogodilo na povijesnom mjestu gdje se održavaju sastanci najvažnijih institucija ove države. Posebice što se to zbiva uoči proslave Dana Gospe od Kamenitih vrata i Dana našeg glavnog grada Zagreba. A usto i uoči obilježavanja Dana Sabora.
Je li Crkva dopustila ulaz braniteljima ili su oni ušli bez pitanja?
Ne bih znao puni odgovor na to pitanje. Morat ćete to pitati župnika i njegove nadležne u Zagrebačkoj nadbiskupiji.
Podržava li Crkva prosvjede branitelja?
Pravo prosvjeda je Ustavom i zakonima zagarantirano pravo svih građana. Branitelji, koji su najviše zaslužni za slobodu i demokraciju našeg društva, to znaju i u skladu s time i prosvjeduju. U tom vidu Crkva podržava njihove zahtjeve ako su legitimni i opravdani.
Trebaju li i branitelji poštovati zakon i prestati prosvjedovati u 22 sata kako to nalaže zakon?
Svi građani moraju poštovati izglasane zakone. Branitelji, koji su, kako rekoh, najzaslužniji za slobodu i demokraciju našeg društva te ustanovljavanje zakonodavnih, upravnih i sudbenih institucija, moraju u tome prednjačiti. Ta za to su se borili i živote svoje izložili.
Jesu li svećenici pravilno postupili napravivši živi zid između policije i branitelja?
Dobro je što su se svećenici zatekli kao tampon-zona između branitelja i redarstvenika pa nije došlo do fizičkog kontakta. To je ublažilo napetost koja je bila vrlo opasna. Učinili su, dakle, uslugu općem dobru, smirivanju situacije i mogućem traženju izlaza.
Podržava li Crkva nekritički branitelje, pa čak i kad krše zakon?
Crkva je svjesna velikog uloga koji su svojom borbom dali naši branitelji. Zato ih cijeni, poštuje i podržava. Ne nekritički kako vi sugerirate, nego u duhu onog poznatog Pavlova upozorenja mladom Timoteju neka "bdije, propovijeda, prijeti i opominje; bilo to zgodno ili nezgodno". To je, uz onu pozitivnu ulogu naviještanja evanđelja, dužnost i zadaća Crkve.
Hoće li i Crkvi štetiti izravan angažman u politička pitanja?
Svaki angažman u političkim pitanjima može štetiti Crkvi, ako se doista ustanovi da je posrijedi politika. U slučaju prosvjeda branitelja čini se da to nije striktno političko, nego egzistencijalno pitanje. Crkvi je u tom smislu mjesto s onima koji su ugroženi. Žao mi je što se oni tako osjećaju. Treba im pomoći i učiniti sve da se oslobode takvih negativnih primisli.
Kako pronaći rješenje?
Sjesti, razgovarati i pregovarati. Ne ''preko nišana, po trgovima i na ulici'', nego u zakonitim institucijama i s legitimnim predstavnicima. Vjernici će sa svojim pastirima popratiti takve susrete molitvom onoj kojoj se u ovom mjesecu svibnju posebice utječemo jer je Majka i zagovornica naša. Dao Bog da stvari čim prije krenu na dobro.
>>Dvodnevna drama: Markov trg 32 sata pod opsadom 500 policajaca
>>Evo o čemu su Matić i Klemm razgovarali nakon odlaska branitelja s Markova trga
to i cine brane zakon, i to 2 puta jednom protiv milosevica, a sada sa domacom nezakonitim serifom koji izigrava zakon