Drugi tjedan kolovoza doba je kad su ljudima na umu uglavnom sunce i more pa je i gotovo cijela hrvatska Vlada na godišnjem, ali potpredsjedniku Vlade i ministru Petru Čobankoviću na umu je nešto drugo – kulen. Danas je skoknuo iz Zagreba u Bruxelles sa zadatkom da pomogne otvaranju tržišta EU hrvatskim proizvodima od svinjskog mesa.
Nikad dosta nadzora
– Hrvatska sigurno neće preplaviti EU svojim svinjama i svinjskim proizvodima, ali za nas je značajno da gospodarstvenici koji imaju dobre proizvode mogu te proizvode plasirati na tržište EU – rekao je Čobanković nakon što se danas u Bruxellesu sastao s povjerenikom za zdravstvo i zaštitu potrošača Johnom Dallijem. Već nekoliko godina Hrvatska primjenjuje europske veterinarske standarde kojima sprečava širenje svinjske kuge i bez cijepljenja zabranjenog u EU. Ali baš kad se činilo da su europski dužnosnici obavili sve nadzore potrebne da bi svinjsko meso i proizvodi iz Hrvatske mogli dobiti zeleno svjetlo za izvoz na tržište EU, iz Bruxellesa su poručili da šalju još jednu misiju u nadzor u Hrvatsku.
– S povjerenikom sam dogovorio detalje dolaska te misije. Sada znamo što je još ostalo riješiti. Pokušat ćemo to dovesti do savršenstva tako da europska misija nakon nadzora nema nikakve primjedbe. Nakon toga očekujem da se tržište EU otvori za hrvatske proizvode od svinjskog mesa – rekao je ministar Čobanković nakon sastanka u Bruxellesu. Ne uspije li Hrvatska ući na listu zemalja koje mogu plasirati svoje svinjske proizvode na tržište EU, to bi mogao biti velik poraz za hrvatske proizvođače mesa. Oni su svjesni da, nakon ulaska u EU, na jedinstvenom tržištu mogu konkurirati samo kroz jedinstvene kvalitetne hrvatske delikatese poput kulena i sušenih kobasica. Samo članstvo jedne zemlje ne znači automatski i da je tržište EU otvoreno za te njezine proizvode. Rumunjska i Bugarska, primjerice, nakon četiri godine članstva još uvijek nemaju tu povlasticu.
– Mi smo sada bliži da nam bude dopušten izvoz tih proizvoda nego što su te dvije članice EU – kaže Čobanković.
Kontrola bolesti
Da bi njezini suhomesnati proizvodi dospjeli na tržište EU, zemlja mora dokazati da može jamčiti da kontrolira zarazne bolesti, u ovom slučaju svinjsku kugu. Cijepljenje protiv tog virusa u EU nije dopušteno, ali veterinarske službe moraju imati sustav kontrole.
Hrvatski veterinari taj sustav primjenjuju od 2005. i s pomoću njega dokazuju odsutnost virusa svinjske kuge.
– Dokazali smo sposobnost naše veterinarske službe. Od 2008. nismo evidentirali nijedan slučaj svinjske kuge na svinjama iz uzgoja. Za Europsku komisiju sad je još samo problem divljih svinja. Traže dodatne mjere na područjima gdje je bilo svinjske kuga i divljih svinja – kaže ministar Čobanković.
Svi misle na more, Čobanković na kulen: otvara mu put na tržište EU
Raspao se putnički zrakoplov u Južnoj Koreji: Otklizao s piste i zabio se u zid, najmanje 62 poginulih
Boeingu 737-800 zakazala je oprema za slijetanje, možda zbog udara ptice, nagađa novinska agencija Yonhap. Pilot navodno u prvom pokušaju nije uspio sletjeti pa je pokušao podići zrakoplov i pokušati ponovo
FOTO Stražni prizori iz zračne luke u Muanu: Od aviona je ostao samo rep
Boeingu 737-800 zakazala je oprema za slijetanje, možda zbog udara ptice, nagađa novinska agencija Yonhap. Pilot navodno u prvom pokušaju nije uspio sletjeti pa je pokušao podići zrakoplov i pokušati ponovo.
Ovo je sedam Nostradamusovih proročanstava za 2025. godinu, jedno bi moglo utjecati na sve nas
Pred nama je, prema Nostradamusovim predviđanjima, godina obilježena velikim promjenama i izazovima, ali i prilikama za dublje razumijevanje stvarnosti i povratak izgubljenim mudrostima
Jedna nuspojava upotrebe antibiotika pojavljuje se kod čak 40% pacijenata, evo kako je izbjeći
Tijekom zime izloženi smo raznim bakterijskim infekcijama, gdje se često primjenjuje terapija antibioticima. Kako prevenirati i tretirati nuspojave ovih lijekova, objašnjava liječnica obiteljske medicine Dubravka Bokarica iz Zagreba.
Kako je “mračna bonaca” izazvala nemir u Njemačkoj: Dunkelflaute je nova prijetnja energetici?
Jeste li čuli za pojam dunkelflaute? Ova riječ izaziva strah i trepet u industriji obnovljivih izvora energije, a prošli tjedan ova prirodna pojava dogodila se u Njemačkoj. No o čemu je zapravo riječ?
baš je cukren tak okruglički !