Tekst fiskalnog ugovora koji će, kako se očekuje, spasiti euro od propasti, ali i stvoriti novi prestižni klub unutar EU dogovoren je večeras na summitu lidera Europske unije, a na njega je pristalo 25 od 27 zemalja članica, svi osim Velike Britanije i Češke. Hrvatska, čiji je premijer također sjedio u dvorani, još ne može prihvatiti ili odbaciti taj fiskalni sproazum jer prvo mora postati punopravna članica EU, što se očekuje 1. srpnja 2013. godine. Ali izglednije je da će i Hrvatska pristupiti tom novom klubu nego da neće.
Britanija je ostala po strani još u prosincu, a danas joj se pridružila Češka čiji je premijer to objasnio neizvjesnom i složenom procedurom za ratifikaciju takvog ugovora u čekom parlamentu. Češka ima i najvećeg euroskeptika među predsjednicima zemalja EU, koji bi teško potpisao dokument poput fiskalnog ugovora.
Fiskalni ugovor trebao bi biti potpisan početkom ožujka i zemlje koje ga potpišu, bez obzira bile unutar euro zone ili izvan nje, morat će držati svoj javni dug ispod 60 posto BDP-a i proračunski deficit ispod 3 posto BDP-a. Zemlje koje to ne budu činile mogle bi se naći pod udarom automatskih sankcija. Opći je dojam, koji tek treba biti potvrđen u praksi, da će te zemlje prepustiti nadnacionalnim institucijama novi dio svoga suvereniteta u području fiskalne politike.
Osim fiskalnog ugovora, sinoć je, po završetku summita EU, objavljeno i da će od srpnja početi funkcionirati novi stalni fond za financijsku stabilnost, tzv. Europski stabilizacijski mehanizam, u kojemu bi trebalo biti oko 500 milijardi eura za pomoć državama koje imaju problema s likvidnošću. Te dvije stvari - novi fiskalni ugovor koji treba spriječiti da se kriza ponovi u budućnosti i novi stalni fond koji će spašavati zemlje koje sada imaju probleme – predstavljaju dva dosad najjača udarca koji su europski lideri, u prvom redu kancelarka Merkel i francuski predsjednik Sarkozy, smislili da "ubiju" krizu i paniku.
Ovo je pobjeda za Angelu Merkel, komentirao je po završetku summita izvjestitelj Financial Timesa Peter Spiegel. Jedino pitanje nakon te pobjede ostaje: a gdje je tu rast? Mnogi se, naime, boje da će opsjednutost smanjenjem deficita i javnih dugova uništiti svaku mogućnost gospodarskog rasta, koji je očajnički potreban Europi. To je na početku summita naglasio i predsjednik Europskog parlamenta Martin Schultz u svome govoru.
– Naši građani ne mogu razumjeti zašto se, usred krize, mi prepiremo oko maglovitih pitanja institucija i članaka ugovora. Oni od nas očekuju odgovore na svoje svakodnevne probleme – rekao je Schultz.
Svi osim Britanije i Češke pristali potpisati fiskalni pakt u ožujku
FOTO Ukrajinci objavili fotografije 'Orešnika', pogledajte kako izgleda raketa koja uništava sve pred sobom
Rusija je raketu nazvala Orešnik (Lješnjak) i tvrdila da je nemoguće presresti je protuzračnim sustavima. Ukrajina je izjavila da je oružje dostiglo brzinu veću od 13.000 km/h (8.000 mph) na putu prema gradu Dnipru u četvrtak
Desničarski vođa šokirao NATO, ultranacionalist vodi na izborima u Rumunjskoj: 'Ne može se isključiti mogućnost ruskog uplitanja'
Predsjednik u Rumunjskoj ima mandat od pet godina i značajne ovlasti u područjima poput nacionalne sigurnosti, vanjske politike i imenovanja u pravosuđu, u zemlji koja je članica Europske unije i NATO-a
Rotim u četvrtak podnio ostavku i na mjesto dekana
Krešimir Rotim među osumnjičenima je u aferi mikroskopi zbog sumnji u preplaćene medicinske uređaje, zajedno s donedavnim ministrom zdravstva Vilijem Berošem i poduzetnikom Sašom Pozderom.
Što smo naučili iz razvoda poznatog holivudskog para?
Devet posto Hrvata to čini svaki tjedan, 47 posto barem jednom mjesečno, a češće to rade oni s višim prihodima
Pa da, koji k... predstavlja taj lakrdijaški markozi ? ko je njima dao ovlasti da drugima nameću svoja riješenja, a bez dogovora ? Ahaaaaa - masoni ! :((((((((