'TKO SE PRVI PRIJAVI'

Švicarska produžila ograničenja za Hrvate: Pogledajte uvjete pod kojima Hrvati mogu raditi u toj zemlji

Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Švicarska produžila ograničenja za Hrvate: Pogledajte uvjete pod kojima Hrvati mogu raditi u toj zemlji
21.12.2023.
u 12:31
Iznimke kod izdavanja dozvole iz kategorije L  dozvole su za rad na četiri mjeseca, koje se izdaju bez ograničenja. Isto vrijedi i za dozvole G kategorije za hrvatske prekogranične putnike
Pogledaj originalni članak

Švicarska je odlučila produžiti ograničenje dolazaka hrvatskih radnika nakon što je njihov broj nakon liberalizacije tržišta rada bio, smatraju, prevelik. Hrvatski radnici ponovno su podložni kvotama: sljedeće, 2024. godine, bit će izdano najviše 1204 B dozvola (za rad duži od godine dana) i 1053 dozvola L kategorije (rad do godinu dana) i to po kvartalnoj distribuciji.

L i B dozvole izdaju se prema principu "tko se prvi prijavi". Kada se dosegne ograničenje, tražena dozvola ne može se izdati do sljedećeg oslobađanja kvote. Hrvatski radnici mogu početi raditi tek nakon što dobiju potrebna ovlaštenja, napominju. Odluka je donesena nakon što su utvrdili da je krajem listopada iscrpljena cjelokupna godišnja kvota za dozvole B i 76 posto L kategorije te će stoga i 2024. za hrvatske radnike vrijediti isti maksimalni broj izdanih dozvola kao i u 2023. godini.

Švicarska je nakon ulaska Hrvatske u EU i prijelaznog razdoblja potpuno liberalizirala tržište rada, ali je lani prvi put uvela ovakvu sigurnosnu klauzulu, što je naišlo na neodobravanje hrvatskih vlasti jer Hrvati pri zapošljavanju trebaju biti ravnopravni s ostalim državljanima EU/EFTA-e i jer su smatrali da pritisak na tržište rada nije takav da bi opravdao aktivaciju zaštitne klauzule.

EU i Švicarska 1999. potpisali su sporazum o slobodnom kretanju osoba (AFPM). Kad se Hrvatska pridružila EU, proširenje sporazuma na Hrvatsku dogovoreno je u Protokolu III. AFMP je proširen na Hrvatsku 2017., no u njega je ugrađena i zaštitna klauzula kojom se Švicarskoj dopušta jednostrano ponovno uvođenje kvota za hrvatske radnike u slučaju velikog porasta useljavanja, na razdoblje od deset godina od stupanja na snagu Protokola III., odnosno do 31. prosinca 2026. Lani su prvi put aktivirali mogućnosti iz Protokola, a sada su ih i produljili.

Iznimke kod izdavanja dozvole iz kategorije L  dozvole su za rad na četiri mjeseca, koje se izdaju bez ograničenja. Isto vrijedi i za dozvole G kategorije za hrvatske prekogranične putnike, bez obzira na trajanje aktivnosti koja će se obavljati u Švicarskoj.
Nadalje, hrvatski državljani sa studentskom dozvolom mogu istodobno sa studijem raditi najviše15 sati tjedno (ili s punim radnim vremenom tijekom pauze između semestara). Isto vrijedi i za hrvatske državljane koji su primljeni u neku švicarsku visokoškolsku ustanovu kao doktorandi ili poslijedoktorandi, a koji su zaposleni više od 15 sati tjedno. Osim toga, produljenje L i B dozvola, koje su već izdane hrvatskim radnicima, u načelu se mogu dobiti bez ograničenja. Naposljetku, hrvatski državljani kojima je dopušteno spajanje obitelji i dalje mogu raditi u Švicarskoj.

VIDEO Zagrebački nastavnik opisao kako je počeo sukob: 'Nisam bio pijan, provocirali su me'

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 18

N1
Neretva 1993
14:11 21.12.2023.

Ovo je samo odraz hrvatske politike,zašto sa Švicarcima nemamo dogovor o dvostrukom oporezivanju?! Što radi taj Radman?! Hrvati koji rade u CH su građani drugog reda i Hrvatska ih koristi i guli,zašto nismo oporezovani kao Hrvati u Njemačkioj?! Hrvatska politika sa Radmanom na čelu je nikakva politika,osramotio je Hrvatsku gdje je god nastupio,što je sa njim (alkohol,droga, neuredan život…)?

PE
Penkalar
13:06 21.12.2023.

Hladna zemlja, hladnih ljudi, ekstremno neprijateljski nastrojenih prema strancima. Zivio sam 11 god na Bodenskom jezeru, njemacka strana, ponekad bismo otisli na svic. stranu, fuj, nakon kratkog vremena smo prestali. Tad smo jos vise cijenili njemacku stranu.

ST
Stjepan
15:13 21.12.2023.

Dugotrajno robstvo i hrđava uprava mogu tako unakaziti narod da mu zdrav razum i prav sud otanča, pače izvitoperi, da taj narod ne more prepoznati svoju korist od očigledne štete. ( I Andrić, Na Drini ćuprija(ši)). Hrvatski sustav obrazovanja predugo obnašaju bezobrazni.