Svjetski dan AIDS-a

U Hrvatskoj oko 95 slučajeva infekcije HIV-om godišnje

Foto: Britta Pedersen/DPA/Pixsell
U Hrvatskoj oko 95 slučajeva infekcije HIV-om godišnje
01.12.2017.
u 08:52
Europski prosjek u 2016. bio je 59 zaraženih na milijun stanovnika
Pogledaj originalni članak

U svijetu se već gotovo tri desetljeća 1. prosinca obilježava kao Svjetski dan AIDS-a, s ciljem podizanja svijesti javnosti o infekciji HIV-om i AIDS-u, ali i radi o prevenciji zaraze HIV-om, te dostupnosti terapije čijom se primjenom postiže gotovo normalno očekivano trajanje života zaraženih, kao u zdravoj populaciji.

U zadnjih pet godina u Hrvatskoj se prosječno bilježi oko 95 novodijagnosticiranih slučajeva infekcije HIV-om godišnje, što Hrvatsku, sa stopom od 22 zaražena na milijun stanovnika, svrstava među zemlje s niskom učestalošću infekcije HIV-om.

Europski prosjek u 2016. bio je 59 zaraženih na milijun stanovnika, ističu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).

Značajan dio zaraza otkrije se u kasnom stadiju

U Hrvatskoj se bilježi porast novodijagnosticiranih slučajeva HIV-a među muškarcima koji prakticiraju spolni odnos s osobama istog ili oba spola, a slično je i u drugim europskim zemljama (porast od 33 posto u odnosu na 2004. godinu).

Drugi po zastupljenosti je visokorizičan heteroseksualni put prijenosa (26 posto), a razmjerno je malen udio osoba koje su se zarazile injektiranjem droga (5 posto).

Iako se postotak novootkrivenih osoba s infekcijom HIV-om, koje imaju i AIDS, smanjuje u odnosu na sve novootkrivene osobe kojima je dijagnosticirana ta infekcija, još je uvijek nepovoljno to što se značajan dio zaraza HIV-om (oko 40 posto) otkrije u kasnom stadiju infekcije ili kad je zaražena osoba već oboljela od AIDS-a.

Po podacima Registra za HIV/AIDS Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u razdoblju od 1985. godine, kada su zabilježeni prvi slučajevi zaraze HIV-om u Hrvatskoj, do studenog 2017. godine evidentirana je ukupno 1521 osoba kojima je dijagnosticirana HIV infekcija, od čega ih je njih 496 oboljelo od AIDS-a. U istom je razdoblju od HIV/AIDS-a umrlo 262 osobe.

Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana AIDS-a je "Pravo na zdravlje" i promoviranje važnosti jednakih prava na zdravlje za sve ljude diljem svijeta. To znači da svi, uključujući i ljude koje žive s infekcijom HIV-om, imaju pravo na prevenciju i liječenje, pravo donošenja odluke vezane za svoje zdravlje i pravo na život pun poštovanja i dostojanstva, bez diskriminacije.

Većina osoba zaraženih HIV-om su pripadnici marginaliziranih skupina u društvu, te ujedno osobe kojima se najčešće krši pravo na zdravlje.

U svijetu je 2016. godine s HIV infekcijom živjelo 36,7 milijuna ljudi, od čega je 1,8 milijuna bilo novootkrivenih slučajeva zaraze, a milijun ljudi umrlo je od posljedica AIDS-a.

Pad broja novih infekcija HIV-om za 35 posto

Na globalnoj razini preventivni programi su u odnosu na 2000. pridonijeli smanjenju broja novih infekcija HIV-om za oko 35 posto, a poboljšanje dostupnosti antiretrovirusnih lijekova je smanjilo broj smrti od posljedica infekcije HIV-om i AIDS-a za oko 45 posto u odnosu na 2005. godinu.

Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) navodi kako je u 2016. godini u 31 europskoj zemlji zabilježeno ukupno oko 29.000 novih slučajeva infekcije HIV-om i AIDS-a, što čini opću stopu od 5,9 na 100.000 stanovnika.

Također, broj slučajeva AIDS-a i smrti od AIDS-a u zadnjih dvadesetak godina ima silazni trend pojavnosti.

ECDC kao poruku ovogodišnjeg Svjetskog dana AIDS-a naglašava problem kasnih dijagnoza i važnost osiguranja dostupnog testiranja na HIV, uključujući testiranje u zajednici i inovativne pristupe testiranju.

Ovo su simptomi raka usta koje oboljeli rijetko prepoznaju na vrijeme:

Foto: Thinkstock
Zubar
Foto: Shutterstock
Usta
Foto: Thinkstock
Jezik
Foto: Petar Glebov/PIXSELL
zubi
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Pušenje
Foto: Thinkstock
zubi
Foto: pixabay
Bolni zubi
zubi
Foto: Thinkstock
Pušenje
Foto: Thinkstock
Pranje zuba

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

LU
lunar777
13:06 01.12.2017.

Zašto se ne spominje da su najveći broj novooboljelih homoseksualci?

PA
Pajkoslava2
09:56 01.12.2017.

Bit će toga i više, jer kad neprirodno postaje normalno onda to donosi i svoje posljedice.

BA
bakulušić
11:31 01.12.2017.

Danas je Dan borbe protiv HIV-a i Dan nastanka prve Jugoslavije. Izvucimo pouku i čuvajmo se - opasnih druženja!