JEZIK KOJI SPAJA KULTURE

Svjetski dan arapskog jezika prvi put obilježen u Hrvatskoj

22.11.2024.
u 17:53
Događaj je istaknuo zajedničke vrijednosti kulturne razmjene i međusobnog poštovanja te otvorio vrata dubljoj povezanosti Hrvatske i zemalja arapskog govornog područja
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je prvi put obilježila Svjetski dan arapskog jezika, pridružujući se globalnoj proslavi koja ističe značaj arapskog jezika kao temelja povijesti, kulture i diplomacije. Događaj je organizirala veleposlanstva Države Katar u suradnji s UNESCO-om, a održao se u Novinarskom domu u Zagrebu. Okupio je diplomate, akademike, stručnjake i studente, pružajući rijetku priliku za istraživanje globalnog značaja jezika koji koristi više od 400 milijuna ljudi diljem svijeta.

Nj. E. Asma Al-Amri, veleposlanica Države Katar u Hrvatskoj, otvorila je događaj emotivnim i nadahnutim govorom. - Arapski jezik nije samo sredstvo komunikacije; on je most između kultura, čuvar stoljeća znanja i mudrosti te ključ za izgradnju zajedničke budućnosti. Danas odajemo počast jeziku koji nas sve povezuje i inspirira na suradnju - rekla je. 

Njezin govor odražavao je temeljnu poruku dana – slaviti arapski jezik ne samo zbog njegovog bogatog nasljeđa, već i zbog njegove suvremene uloge u izgradnji dijaloga i razumijevanja među kulturama.

U središnjem dijelu događaja održana je panel-diskusija pod nazivom „Arapski! Zašto da ne?!“, koju je moderirala Aida Riđanović, stručnjakinja za međunarodne odnose. Na panelu su sudjelovali:Tamara Krupski, načelnica Sektora za Afriku i Bliski istok pri Ministarstvu vanjskih i europskih poslova RH, Nj. E. Monsignor Giorgio Lingua, apostolski nuncij u Hrvatskoj, Nj. E. Qi Qianjin, veleposlanik Narodne Republike Kine u Hrvatskoj,Dr. Tatjana Paić-Vukić, znanstvena savjetnica pri Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti, Otto Barić, poznati arhitekt i vijećnik Gradske skupštine Zagreba.

Posebno zanimljivo bilo je video obraćanje Nje. E. Nathalie Rayes, veleposlanice Sjedinjenih Američkih Država u Hrvatskoj, koja je podijelila svoje iskustvo učenja arapskog jezika i njegovu važnost u diplomaciji. Panel-diskusija bila je usmjerena na osobna i profesionalna iskustva učenja arapskog jezika. Diplomati i stručnjaci govorili su o motivaciji za učenje, izazovima s kojima su se suočavali te o tome kako im je poznavanje jezika pomoglo u razumijevanju kompleksnih odnosa u arapskom svijetu. Akademski sudionici predstavili su povijest i bogatstvo arapskog jezika, naglašavajući prilike za njegovo širenje u obrazovnim programima Hrvatske. - Poznavanje arapskog jezika nije samo alat za profesionalni razvoj, već i ključ za izgradnju dubljih i smislenijih odnosa između kultura - istaknula je Tamara Krupski. 

Panelisti su se složili kako arapski jezik ima neprocjenjivu vrijednost za diplomaciju i međunarodne odnose te su preporučili njegovu veću integraciju u obrazovni sustav Hrvatske. Posebnu pažnju privukla je radionica arapske kaligrafije, koju su vodili učenici Privatne umjetničke gimnazije pod mentorstvom prof. Romine Makoter. Mnogi od učenika prvi su se put susreli s arapskim pismom, istražujući zamršenu ljepotu ovog umjetničkog izraza. Stolovi prekriveni tintom i kistovima postali su prostor kreativnog istraživanja i učenja.

Kaligraf, koji je demonstrirao tehnike pisanja, istaknuo je da je arapska kaligrafija mnogo više od umjetnosti. - Svaka krivulja, svaka linija nosi značenje – to je način izražavanja identiteta, emocija i povijesti. Učenici su s entuzijazmom istraživali fluidne linije arapskog pisma. Jedan od učenika komentirao je: - Svako slovo djeluje živo, kao da priča svoju priču. Ovo je iskustvo bilo izazovno, ali ujedno i nevjerojatno inspirativno. Na kraju radionice učenici su s ponosom predstavili svoje radove, doživjevši jezik i kulturu na osobnoj razini.

Svjetski dan arapskog jezika obilježava se svake godine 18. prosinca, no ovogodišnje obilježavanje u Hrvatskoj organizirano je ranije zbog praktičnih razloga, poput dostupnosti sudionika i kraja godine. Međutim, točan datum bio je manje važan od cilja ovog događanja – odavanje počasti bogatom nasljeđu arapskog jezika i njegovoj suvremenoj važnosti. Događaj je istaknuo zajedničke vrijednosti kulturne razmjene i međusobnog poštovanja te otvorio vrata dubljoj povezanosti Hrvatske i zemalja arapskog govornog područja.

Sudionici su zaključili da je arapski jezik snažan alat za globalno razumijevanje i most koji povezuje raznolikosti. Ovo prvo obilježavanje označilo je početak nove tradicije u Hrvatskoj – tradicije koja slavi moć jezika u povezivanju ljudi, razmjeni ideja i izgradnji zajedničke budućnosti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.