Mnogi svjetski mediji posljednjih su nekoliko dana pisali o mjeri Vlade Zorana Milanovića da se otpišu dugovi najugroženijim građanima.
U tekstu Washington Posta navodi se da ekonomisti ovu mjeru smatraju iznimnom i dosad nezabilježenom. – Ne mogu se sjetiti ničega s čime bi je mogao usporediti – kazao je američki makroekonomist Dean Baker, direktor u Centru za ekonomska i politička istraživanja iz Washingtona. – Nisam baš siguran da je to najbolji način za pomoć siromašnima. Ako kreditori pomisle da će se ta mjera ponoviti, mogli bi davati vrlo visoke kamate na kredite najsiromašnijima – rekao je Baker koji izražava skepsu u uspjeh ove Vladine mjere.
"Neuobičajena mjera"
Russia Today u svom članku piše da će ova "neuobičajena mjera" zahvatiti oko 60 tisuća najsiromašnijih građana, ali da će se "novim početkom" obuhvatiti manje od 1 posto ukupnog duga. Navode kako građani kojima će Hrvatska otpisati dugove ne smiju imati štednju kao ni nekretninu, osim one u kojoj žive te da im dug ne smije biti veći od 35 tisuća kuna, a prihod veći od 1250 kuna po članu kućanstva.
Navode da Vlada, uz ovu mjeru, razmatra i još neke kako bi pomogli "prezaduženim građanima u državi koja je već šest godina u recesiji".
>>Evo kako građani mogu doći do otpisa dugova ili odgode ovrhe
A znamo da nam je vlada nesposobna. Nisam protiv naravno pomoći siromašnima ali ovaj način nema nikakvog smisla.