'priča svake generacije'

Obljetnice HRT-a: Svoje uspomene pisat će glumci, pisci, pjevači...

Foto: Arhiva HRT
Mladen Delić
Foto: Arhiva HRT
Mendo i Slavica
Foto: Arhiva HRT
HRT
Foto: Arhiva HRT
obljetnica HRT-a
Foto: Arhiva HRT
Helga Vlahović i Oliver Mlakar
Foto: Arhiva HRT
Franjo Tuđman u prvom posjetu HRT-u
Foto: Arhiva HRT
Prve emisije TV Zagreb
Foto: Arhiva HRT
Božena Begović
Foto: Arhiva HRT
Prva kamera u boji
Foto: Arhiva HRT
Ljubo Jelčić
Foto: Arhiva HRT
Tomislav Ivčić
Foto: Arhiva HRT
Kviskoteka, Ivan Hetrich
06.05.2016.
u 10:36
'Priča svake generacije' moto je pod kojim se slave 90. rođendan Hrvatskog radija i 60. rođendan Hrvatske televizije, a uz to se 7. svibnja otvara i dopisništvo HRRT-a u Vukovaru
Pogledaj originalni članak

“Halo, halo, ovdje Radio Zagreb. Pozdravljamo svoje prve slušaoce i molimo da nam odmah telefonom javite kako nas čujete”, 15. svibnja 1926. u 20.30 izgovorila je spikerica Božena Begović i bio je to trenutak kada je rođen Radio Zagreb. Isti dan, ali 1956. godine, u Tomislavovu domu na Sljemenu, u 18 sati, proradio je prvi televizijski odašiljač u ondašnjoj državi, čime je započelo prvo televizijsko emitiranje. Rijetki televizori bili su razmješteni u nekoliko zagrebačkih robnih kuća, a zbog gužve pred izlozima morala je intervenirati čak i policija.

No, tek je 7. rujna, izravnim prijenosom otvorenja Zagrebačkoga velesajma počelo emitiranje programa Televizije Zagreb, da bi 29. studenoga bio emitiran i prvi Dnevnik. Iduće godine, 12. svibnja, sa stadiona u Maksimiru emitiran je prvi izravni TV prijenos nogometne utakmice, 6. listopada 1960. u 9 sati započelo je emitiranje Školskog programa, 1. siječnja 1961. uvedena je pretplata, 4. studenoga započelo je prikazivanje prve igrane serije TV Zagreb “Stoljetna eskadra”, a od 3. do 5. listopada 1968. ostvaren je prvi javni TV prijenos u boji...

Sve te povijesne crtice navodimo zato što će u nedjelju 15. svibnja Hrvatski radio proslaviti 90 godina postojanja, a Hrvatska televizija 60 godina.

Kako bi se te značajne obljetnice proslavile kako i doliči, HRT je pripremio slavljenički program u sklopu kojeg je jučer pokrenuo i posebnu mrežnu stranicu – obljetnica.hrt.hr – koja donosi detaljan pregled bogate povijesti HRT-a s izvornim, do sada čak i neobjavljenim ili rijetko viđenim fotografijama te audiovideosnimkama. Taj radio-televizijski vremeplov obuhvaća razdoblje od 1920. do 2016. i podijeljen je u dekade. Na istoj stranici bit će objavljeno i drugo, nadopunjeno izdanje Leksikona radija i televizije, te posebna rubrika “Priče svake generacije”, što je i glavna krilatica cjelogodišnje obljetničarske kampanje, gdje će o svojim uspomenama o HRT-u pisati književnici, glumci, sportaši, glazbenici, ali prvi put i slušatelji, gledatelji i čitatelji.

Sve se to doznalo jučer na konferenciji za medije na kojoj je v.d. šef HRT-a Siniša Kovačić kazao da je bogata povijest HRT-a ujedno i povijest naše domovine te društva, dok je v.d. ravnatelj programa Jozo Barišić istaknuo da je HRT nacionalno dobro, riznica povijesti i da ga se kao takvog želi sačuvati. Zajedno s v.d. šeficom Odjela glazbe Ivanom Kocelj i glavnim urednikom Novih medija Igorom Dujićem, predstavili su i obljetnički program. U subotu 7. svibnja otvorit će se HRT-ovo dopisništvo u Vukovaru. U nedjelju 15. svibnja u dvorani “V. Lisinski” dodijelit će se godišnje nagrade HRT-a, nakon čega će uslijediti svečana akademija sa Zborom i Simfonijskim orkestrom HRT-a.

A u 21 sat na Trgu bana Jelačića započet će donatorski koncert “Svi za Vukovar”, za obnovu Vodotornja. 

>>Kultna emisija 'Kućni ljubimci' vraća se na HRT!

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar deziderij
deziderij
11:15 06.05.2016.

HRT ili hrvatska repriza televizija. Parazitine koje žive na račun zakonskog mjesečnog nameta, bez odgovornosti, bez rada na tipično hrvatski način. Oderi sitnozube gdje god je to moguće.