Hrvatska je prihvaćenim novim zakonskim odredbama gotovo u cijelosti ispunila obveze iz Konvencije Ujedinjenih naroda (UNTOC) i njezinih protokola protiv transnacionalnoga organiziranog kriminala – rekla je u ponedjeljak za Večernji list u Austria centru u Beču, gdje je počelo 5. zasjedanje potpisnica ove Konvencije, voditeljica hrvatskog izaslanstva na tom skupu, državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa RH Tatijana Vučetić.
U središtu zasjedanja bečke konferencije, koja traje do 22. listopada, nalaze se rasprave o dosad ispunjenim obvezama iz konvencije u pojedinim državama potpisnicama.
– Hrvatska je promjenom Kaznenog zakona, Zakona o kaznenom postupku, pranju novca, ustroju i djelovanju USKOK-a i drugim propisima gotovo u cijelosti ispunila obveze iz Konvencije i njezinih protokola o sprječavanju trgovine ljudima, ilegalnoj migraciji te proizvodnji i prodaji malog i lakog oružja“ – istaknula je Vučetić, dodajući da će članovi hrvatskog izaslanstva u tri odvojena izvješća izvijestiti skup o dosadašnjim postignućima RH.
– Zakon o kaznenom postupku već se primjenjuje u predmetima koje vodi USKOK, a uskoro će na drugo čitanje u hrvatski Sabor i Nacrt zakona o upravljanju oduzetom imovinom ostvarenom kaznenim djelom – rekla je Vučetić govoreći o njegovu izuzetnom značaju za učinkovito otkrivanje, progon i kažnjavanje počinitelja svih oblika organiziranog kriminala i korupcije.
– Kriminalce najviše zaboli ako ih se udari po džepu – ustvrdila je.
Istog mišljenja bio je i izvršni direktor Ureda UN-a za suzbijanje organiziranog kriminala i droga (UNODC) u Beču Yuri Fedotov, koji je otvarajući konferenciju istaknuo da je „izuzetno važno da se kriminalcima onemogući pristup novcu zarađenom na nedozvoljeni način“.
– Sve upućuje na to da je kriminalcima najvažniji novac i da im nije bitno je li taj prihod krvavo zarađen, odnosno je li profit plaćen ljudskim životima – rekao je Fedotov. Dodao je da Konvencija nudi niz regionalnih mjera za oduzimanje protuzakonito stečena novca i imovine te skidanje bankarske tajne sa sumnjivih računa, koje bi u praksi kriminalcima učinkovito zatvorile pristup novcu i dale doprinos zajedničkoj borbi protiv transnacionalnoga organiziranog kriminala koji se nalazi u fazi promjena načina i oblika djelovanja i samo ga je zajednički moguće učinkovito prepoznati i spriječiti.
Prema njegovim riječima, samo nedozvoljena trgovina narkoticima i zarade iz ovoga ilegalnog posla, koje su u stalnom porastu, dosežu 100 milijardi dolara godišnje.
– Ilegalni trgovci kokainom i heroinom zarađuju svakog sata 12 milijuna dolara – rekao je šef UNODC-a, pozvavši sve zemlje koje još nisu ratificirale sve protokole UN-ove Konvencije o transnacionalnome organiziranom kriminalu da to učine, dajući tako svoj doprinos sprječavanju unosnih oblika kriminala: trgovine ljudima, ilegalnoj migraciji te proizvodnji i prodaji malog i lakog oružja.
Hrvatska je bila među prvim državama članicama koja je potpisala i ratificirala Konvenciju 2000. godine.
Pa udarite ih onda, dosta više priče...