Tajna ugovora s MOL-om: Vlada gubi pravo prvokupa dionica?

Tajna ugovora s MOL-om: Vlada gubi pravo prvokupa dionica?
11.11.2009.
u 00:58
Odlaskom Damira Polančeca nakon Ive Sanadera Vlada je izgubila interese za plinski biznis jer bi joj donosio gubitke.
Pogledaj originalni članak

Vlada je sinoć na svojim internetskim stranicama napokon objavila dosad tajni ugovor o prodaji Ine mađarskom MOL-u. On je objavljen u jeku stopiranih pregovora između Vlade i MOL-a, odnosno Ine, o otkupu plinskog biznisa iz te kompanije što se bivša Sanaderova vlada bila obvezala učiniti.

Sudeći prema objavljenom ugovoru, upravo zbog toga jer je Vlada praktično odustala od izdvajanja poslova s plinom iz Ine, samo to još nije formalno objavila, moglo bi u pitanje doći njezino pravo prvokupa 47 posto Ininih dionica u vlasništvu MOL-a. U bitnim detaljima ugovora definirano je, naime, da će se razlogom za otkazivanje tog prava smatrati neispunjavanje detalja iz glavnog ugovora o plinskom poslovanju.

Odlaskom D. Polančeca nakon I. Sanadera Vlada je izgubila interese za plinski biznis jer je shvatila da bi joj on donio dvije do tri milijarde kuna gubitaka. Plin se, naime, u Hrvatskoj prodaje po nižoj cijeni od one po kojoj se uvozi, a ideja Sanaderove vlade bila je da nakon privatizacije Ine Vlada ima pod svojom kontrolom opskrbu, kao i cijenu tog energenta.

Drugi zanimljiv detalj objavljenog ugovora jest taj da se uprava Ine ulaskom Mađara u njezinu vlasničku strukturu pretvorila u svojevrsni nadzorni odbor jer ona imenuje izvršne direktore. Iako u upravi i Vlada i MOL imaju podjednak broj članova, to jest po troje, predsjednik uprave je mađarski.

U početnim stavkama ugovora istaknuto je da je MOL-u, s obzirom na 47 posto dionica u odnosu na Vladu koja ima 44 posto vlasništva, strateški cilj postizanje vladajućeg položaja u Ini, a Vlada je naznačila da je njoj cilj revidirati ugovor radi zaštite i jačanja nacionalne energetske strategije.

Vrlo je vjerojatno da će Ina, nakon što Vlada službeno odustane od poslova s plinom, podići cijenu tog energenta kako bi taj segment poslovanja postao profitabilan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 80

DU
Deleted user
01:08 11.11.2009.

zima dolazi, rusi već stežu ventil a njih plin ne zanima !?

IB
Ivana Brkić Ćubela
06:14 11.11.2009.

INA ima momentalno 227 miliona eura duga. RH ako proda svoje akcije od INE u visini od 27 procenta onda ne bi dobila Pare od madj.MOL-a vec samo njegove akcije u vrednosti od procenjenih 1,5 milijardi eura. Dil bi se donegde isplatio ali je i vezan odredjenim rizikom jer je opet MOL u vlasnistvu Rusa kojima je stalo do zavrsetka Papline Nabuko.Turskoj je isto stalo do tog projekta kako bi mogla svoje clanstvo u EU povezati i surovinskim pritiskom .Buducnost Nabucco projekta zavisi i od nestabilnosti ovih regiona ..Azerbedjan i Iran kao i raspolozivost dovoljnim kolicinama gasa. Ne bi bilo lose sacekati sta nudi austr.OMV a u medjuvremenu voditi razgovore Italijom i ostalima

WE
webber17
08:47 11.11.2009.

Novinari odmah naprave strku od ničega... Ovo su samo novinarska nagađanja i ništa više....