Premijer na mukama

Talijani idu na referendum o Renziju

Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Barbara Doric, ravnateljica Agencije za ugljikovodike
Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Barbara Doric, ravnateljica Agencije za ugljikovodike.
Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Barbara Doric, ravnateljica Agencije za ugljikovodike.
16.04.2016.
u 22:14
Devet regija, među kojima su i one u kojima su guverneri članovi Renzijeve stranke, zatražilo je zabranu crpljenja nafte nakon isteka koncesije
Pogledaj originalni članak

Gotovo 47 milijuna Talijana pozvano je sutra na birališta da se izjasne na referendumu o naftnim i plinskim bušotinama u moru. Čini se da je riječ o velikim odlukama, ali referendumom o bušotinama u moru praktički se ništa ne odlučuje jer postojeće ostaju, a nove ionako nisu predviđene. Pa o čemu se onda glasuje?

Prestaju tek 2034. godine

Vlada lijevog centra premijera Mattea Renzija unijela je u zakon o stabilnosti da postojeće platforme unutar teritorijalnog mora mogu izvlačiti naftu i plin sve dok ne iscrpe sve rezerve. Devet regija, među kojima su i one u kojima su guverneri članovi Demokratske stranke čelnika Renzija, zatražilo je referendum kojim bi se kompanijama zabranilo crpljenje nafte i plina nakon isteka koncesije. Prema predlagačima referenduma, crpljenje plina i nafte nastavilo bi se do isteka koncesija, a poslije bi se obustavilo unatoč tome što nisu iscrpljene sve rezerve. Prve koncesije prestaju 2016., a posljednja 2034. godine. Dakle, tek će 2034., ako građani i odluče da se zaustavi crpljenje nafte i plina, platforme prestati djelovati.

Ugroženo je 11.000 radnih mjesta pa je Renzi građane pozvao da bojkotiraju referendum

Unutar 12 milja teritorijalnih voda Italija ima 44 platforme za crpljenje plina i nafte od ukupno 69 koliko ih ima u morima, računajući i one u međunarodnim vodama. Dakle, na 25 platformi nastavila bi se crpiti nafta bez obzira na referendum, a referendumom obuhvaćene 44 platforme nastavile bi raditi sve do isteka koncesije pa i u slučaju da na referendumu pobijedi opcija za njihovo zatvaranje. Najviše platformi ima u Jadranskom moru. Referendum se, dakle, ne odnosi na postojeće platforme izvan teritorijalnih voda, kao ni na one na kopnu. Tim se referendumom ne odlučuje hoće li se i dalje crpiti nafta i plin, već je riječ samo o djelomičnom ograničenju crpljenja. Matteo Renzi poziva pak birače da ne odu na birališta. Naime, da bi referendum bio valjan, mora glasovati 50% plus jedan birač. Ako bude glasovalo manje od 50% upisanih birača, referendum se smatra nevaljanim i sve ostaje po starome.

Veća ovisnost o uvozu

Oporba napada Renzija zbog takve izjave jer kaže kako političari moraju pozivati birače da se odazovu na izbore. Renzi drži kako je, s obzirom na to da postoji i opcija nevaljanog referenduma, legitimno tražiti i takav ishod. Dodaje kako se tim referendumom ne odlučuje o tome hoće li energetska budućnost Italije biti usmjerena prema obnovljivim izvorima energije, već o budućnosti 11.000 zaposlenih te većoj ovisnosti o uvozu nafte i plina.

Zapravo, referendum o bušotinama pretvorio se u referendum „za“ ili „protiv“ Renzija. Pobijedi li opcija za zatvaranje bušotine, oporba će zatražiti ostavku Renzija.

>> Sad ozbiljno: Račun za plin godišnje će nam biti niži u prosjeku 840 kn

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.