RIM – Italija je privremeno zaustavila nova bušenja u Jadranskom moru, a zaustavljeno je i crpljenje nafte na trima bušotinama pokraj Sicilije u Sredozemnom moru kako bi se provela inspekcija na platformama. Talijanska vlada je odobrila postavljanje platforme za bušenje i crpljenje nafte iz Jadrana ispred otoka Tremiti, zatim ispred mjesta Monopolija u regiji Pugliji, pa i u zaljevu Taranta, ali do daljnjega su zaustavljena podmorska istraživanja. Italija ima u svojim morima 115 platformi (99 tvrtka Eni i 16 tvrtka Edison) postavljenih u razdoblju od 1968. do 2004. i većina ih crpi samo plin.
Talijanski ministar ekonomije Claudio Scajola pozvao je tvrtke kao što su Eni i Edison te ostale koje imaju platforme da zaustave crpljenja i provjere sigurnost postrojenja. Mediteran je zatvoreno more i predstavlja samo 0,7% od ukupnih mora u svijetu, ali njime prolazi čak 30% prometa naftom i ako bi se u njemu dogodila nesreća na nekoj platformi kakva se pojavila u Meksičkom zaljevu s platformom BP-a, onda bi to bila nesaglediva katastrofa.
O mogućem početku bušenja Jadranskog dna kod otoka Tremiti govorilo se proteklih dana, ali je ministrica za okoliš Stefania Prestigiacomo zajamčila kako nije riječ o bušenjima, već o istraživanjima. Vlada premijera Silvija Berlusconija odobrila je 16 aktivnosti traganja za naftom u talijanskim vodama, a još 13 zahtjeva čeka odobrenje. Uglavnom su odobrenja dana netalijanskim tvrtkama, odnosno Norther Petroleumu, Petrocelticu i Puma Petroleumu. Upravni sud u regiji Pugliji, na zahtjev općina Fasano i Ostuni, zabranio je Northern Petroleumu istraživanja u Jadranu, ali podnesene su žalbe...
Šef ustanove za zaštitu okoliša (Ispra) Silvio Greco upozorava kako je uzaludno da Italija zabrani bušenja u Jadranu, ako će onda Slovenci i Hrvati bušiti pa predlaže moratorij na bušenja u cijelom Sredozemlju.
Pa di budu Slovenci bušili? U talijanskom dijelu, možda.