U službeni posjet Hrvatskoj stigla je delegacija Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskog parlamenta.
Delegaciju predvodi predsjednik Odbora Czeslaw Siekierski.
Kako unaprijediti poljoprivredu u Hrvatskoj? Kakva je situacija u poljoprivredi u Poljskoj?
Situacija je slična u Hrvatskoj i Poljskoj. U Poljskoj smo imali sektor državnog vlasništva na 17% poljoprivrednog zemljišta, ali i snažan privatni sektor, što je omogućilo relativno lagan prijelaz na tržišno gospodarstvo. Ipak, vjerujem da mala gospodarstva imaju veću šansu za razvoj u Hrvatskoj jer možete kombinirati proizvodnju s turizmom.
Koliko je Hrvatska uspjela iskoristiti članstvo u Europskoj uniji kad je riječ o poljoprivredi?
Pristupanje Hrvatske EU dogodilo se u iznimno teškom vremenu za europsku poljoprivredu; uvođenje “zelene komponente”, smanjenje poljoprivrednog proračuna u proračunu EU, ruski embargo od ljeta 2014.... Od 2016. vidljiva su neka poboljšanja. Što se tiče korištenja fondova Europske unije, uvijek postoji odgoda, jer je potrebno pripremiti programe, stoga se prvi učinci vide tek nakon tri-četiri godine. Mogli biste profitirati od iskustava drugih zemalja.
Okončan je spor Hrvatske i Slovenije oko terana. Hrvatska je zadovoljna, Slovenija najavljuje žalbe. Kakav je stav EU?
Slučaj je proceduralno složen i ne bih ga želio preširoko analizirati. Vjerojatno biste se i vi, da se nalazite u poziciji u kojoj se nalazi Slovenija, ponašali na sličan način. Morate razmišljati o budućnosti. Dobro vino teran može doći i iz Slovenije i Hrvatske.
Jedini i naj bolji Teran, je iz Hrvatske Istre, Motvun.