AMERIČKI DRŽAVNI TAJNIK

Tillerson: Naši saveznici u NATO-u se s pravom brinu zbog povratka Rusije, ona je opasna. No ne i nepredvidljiva

Foto: Reuters/PIXSELL
Rex Tillerson
Foto: Reuters/PIXSELL
Rex Tillerson
Foto: Reuters/PIXSELL
Rex Tillerson
Foto: Reuters/PIXSELL
Rex Tillerson
Foto: Reuters/PIXSELL
Rex Tillerson
Foto: Reuters/PIXSELL
Rex Tillerson
Foto: Reuters/PIXSELL
Rex Tillerson
11.01.2017.
u 18:01
'Zauzela je ukrajinski teritorij, domogavši se Krima i pružila pomoć sirijskim snagama koje su jako grubo kršile ratne zakone'
Pogledaj originalni članak

Američki državni tajnik kojeg je imenovao Donald Trump, bivši glavni direktor ExxonMobila Rex Tillerson, rekao je u srijedu da je Rusija "opasna" i da su saveznici Sjedinjenih Država u NATO-u "s pravom" zabrinuti zbog njezina povratka na međunarodnu pozornicu.

Bivši direktor velike naftne tvrtke kojeg je saslušao vanjskopolitički odbor Senata kako bi ga potvrdio na dužnosti šefa američke diplomacije, blizak je ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu s kojim i novoizabrani predsjednik Donald Trump želi bolje veze.

"Rusija je danas opasna. No nije nepredvidljiva. Zauzela je ukrajinski teritorij, domogavši se Krima i pružila pomoć sirijskim snagama koje su jako grubo kršile ratne zakone", istaknuo je Tillerson od kojeg su američki senatori upravo htjeli doznati o njegovim vezama s Rusijom dok je bio glavni direktor ExxonMobila od 2006. do 31. prosinca 2016.

"Naši saveznici u NATO-u se s pravom brinu zbog povratka Rusije", rekao je Tillerson, pošto je Trump u predizbornoj kampanji kritizirao djelovanje Sjevernoatlantskog saveza, napose članak 5 NATO-ove povelje koji govori o solidarnosti članica u slučaju vanjske agresije.

Ta je izjava uznemirila američke saveznike u Europi.

Tillersonovo saslušanje događa se dok su u Washingtonu prilike iznimno teške: Donald Trump je u srijedu ljutito odbio tvrdnju da je Rusija na njega vršila pritisak, nakon objavljivanja u američkim medijima obavještajnih bilježaka koje govore da Rusi posjeduju kompromitirajuće informacije o newyorškom milijarderu.

Tillerson je usto izrazio žaljenje što Kina "nije bila pouzdan partner i nije iskoristila svoj utjecaj kako bi zaustavila Sjevernu Koreju" i njezine, po međunarodnom pravu, nezakonite vojne balističke i nuklearne programe.

Na kraju je ocijenio da su kineski interesi ponekad bili "u suprotnosti s američkim".

>> Trump o optužbama za veze s Rusijom: 'Slagat ću se s Putinom, postojeća administracija stvorila je IS'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

MO
mobitel20
18:34 11.01.2017.

Nasuprot sorosoidne blasfemicne multikulti "boranija" politike, Trump i republikanci ce postaviti stvari na prirodan nacin. Podjela interesnih sfera po afinitetima, kulturno-civilizacijskim krugovima i gospodarskim interesima. To je sjajna stvar, slicit ce Reaganovoj administraciji i pomoci ce time i Hrvatskoj da se kao clanica NATOa i neupitno drzava civiliziranog Zapada konacno i duhom odvoji od balkanske svetosavsko-neootomanske osovine. P.S. mislim na civilizacijski a ne zemljopisni Balkan.

Avatar stef99
stef99
19:32 11.01.2017.

Opet kvarnjak po zadatku priča u ime agresivnog natoa, o tobože opasnoj Rusiji, a Rusija je samo vratila Krim gdje mu je mjesto, kako kvarni ameri ne bi izgradili svoje ratne baze kupivši jadne ukrajince, zato ih to toliko žulja jer su ih rusi preduhitrili, a što se tiče Sirije, rusi su u par mjeseci očistili gamad(isil) iz te zemlje, za razliku od kvarnih amera koji su godinama tamo proizvodili sranija pomoću te iste gamadi, i zbog čega je na žalost Sirija razorena i opljačkana zemlja, i to je pravi ratni zločin i to u režiji amera i njihovih uvlakača, i zato im je uspješna akcija Rusije trn u oku, jer je otkrila svu kvarnost amera i uvlakača u Siriji i Iraku, gdje se masovno pljačkalo te jadne zemlje, .....

KI
kimi
19:00 11.01.2017.

Našao se ko će da priča o zauzimanju teritorija. Prvi slučaj zauzimanja teritorija u Evropi je bila turska invazija na Kipar 1974.Više od četvrtine stanovništva Kipra je proterano iz okupiranog severnog dela ostrva, gde su Grci činili oko 80% stanovništva uz prećutnu saglasnost svih dušebrižnika koji sada trube o Krimu. Da li je Turska to mogla da uradi bez saglasnosti USA? Teško.