PUPOVČEVA INICIJATIVA Milorad Pupovac nudi rješenje zahlađenja odnosa Zagreba i Beograda

Tim za pomirenje Hrvatske i Srbije

22.11.2008.
u 19:10
Pogledaj originalni članak

Hrvatsko-srbijanski odnosi zavređuju uspostavu Savjeta povjerenja između Hrvatske i Srbije, iznio je danas javnosti Milorad Pupovac, predsjednik Srpskog narodnog vijeća. Izjavio je to u razgovoru na temu prihvaćanja tužbe RH za genocid protiv Srbije od Međunarodnog suda pravde u Haagu te srbijanske najave protutužbe. Potvrdio nam je da je riječ o njegovoj ideji koja je rezultat njegovih prethodnih nastojanja.

Pristup devedesetima
– Odnosi dviju zemalja zavređuju da se uspostavi takva razina razgovora. Savjet bi poslužio kao podloga racionalizaciji i, rukovođen činjenicama i neusmjeravan političkim ograničenjima, pristupio bi devedesetima – objasnio je Pupovac. U Savjetu bi trebali biti predstavnici parlamenata i uglednici iz javnog života obiju država, kao i predstavnici hrvatske Katoličke te Srpske pravoslavne crkve.

Hoće li i kome predložiti svoju ideju ovisi o njegovoj procjeni okolnosti, jesu li za nju zrele ili ne, ali vjeruje da će više ljudi tako razmišljati.

Rebićeva potpora
Možda, ali ako je suditi po reakcijama, teško možemo očekivati takav Savjet.

– Zanimljiva, ali teško ostvariva ideja – komentar je potpredsjednika Hrvatskog sabora Vladimira Šeksa. Međusobni su odnosi dviju država zahlađeni, kaže, što leži isključivo na srbijanskoj strani, i ne vjeruje da bi tako mješovit sastav mogao imati uspjeha u poslu koji leži prvenstveno na dvjema vladama. Premda ideju ne smatra lošom, skeptičan je i Milenko Popović, paroh Srpske pravoslavne crkve u Zagrebu. Crkva sa svojim evanđeoskim načelima ne može sudjelovati u radu političkog tijela, ističe, jer se u tom slučaju profanira.

– Pupovac iz svoje perspektive gleda na Crkvu gotovo kao na političku organizaciju – ustvrdio je. Najveću podršku, pak, Pupovčevoj ideji dao je prof. dr. Adalbert Rebić, direktor Kršćanske sadašnjosti. – Dobra je svaka ideja sporazumijevanja, prijateljevanja i nadvladavanja nesporazuma. Mostove trebamo graditi, ne samo rušiti. Ne treba se međusobno ponižavati. To vijeće može imati utjecaja u izglađivanju nesporazuma, podržavam ga – kazao je dr. Rebić.


Tko bi bio u savjetu

PARLAMENTARCI
Predstavnici Sabora RH i parlamenta Srbije

SVEĆENICI
Predstavnici hrvatske Katoličke i Srpske pravoslavne crkve

UGLEDNICI
Iz javnog života obiju država


Đelić potvrdio protutužbu

Beogradski Danas prenosi izjavu potpredsjednika srbijanske vlade Božidara Đelića da je protutužba protiv RH za genocid nad Srbima logična i mogućnost da se utvrdi istina o zbivanjima u 90-ima. Tvrdi da je RH odbila sudjelovanje na bilateralnom sastanku u Ženevi pod okriljem UNHCR-a, gdje je trebalo biti govora o pravima izbjeglih Srba. (M. F.)

Pogledajte na vecernji.hr