BORAC PROTIV TERORIZMA

Tko je osoba koja će istražiti goruću temu Trumpa i ruskih uplitanja?

Foto: Reuters/PIXSELL
Robert Mueller
Foto: Reuters/PIXSELL
Robert Mueller
Foto: Reuters/PIXSELL
Robert Mueller
Foto: Reuters/PIXSELL
Robert Mueller
Foto: Reuters/PIXSELL
Robert Mueller
18.05.2017.
u 10:29
FBI je preuzeo samo nekoliko tjedana prije terorističkih napada 11. rujna 2001.
Pogledaj originalni članak

Novoimenovani posebni tužitelj za istragu o ruskom uplitanju u američke predsjedničke izbore Robert Mueller bio je na čelu FBI-ja 12 godina, tijekom mandata Georga W. Busha i Baracka Obame

Direktori FBI-ja na dužnosti tipično ostaju 10 godina, ali je Mueller, kojeg je na dužnost imenovao Bush mlađi 2001., ostalo na čelu agencije do 2013. na zahtjev Busheva nasljednika Baracka Obame.

Mueller, kojem su sada 72 godine, FBI je preuzeo samo nekoliko tjedana prije terorističkih napada 11. rujna 2001. Iako je tijekom svoga mandata nastavio i borbu protiv organiziranog kriminala, Mueller je preustrojio FBI tako da mu je glavna zadaća postala borba protiv terorizma.

Kao mladić je bio marinac i ima diplome iz prava i međunarodnih odnosa s tri američka sveučilišta, Virginije, New Yorka i Princetona. 

Nakon odlaska iz agencije Mueller je postao profesor na Stanfordu, a prošle je godine imenovan medijatorom u tužbama potrošača protiv Volkswagena zbog varanja na emisiji štetnih plinova. 

Zamjenik američkog ministra pravosuđa Rod Rosenstein imenovao je Mullera posebnim tužiteljem jer je smatrao da je to u interesu javnosti. 

"Moja odluka (da imenujem posebnog tužitelja) nije dokaz da je zločin počinjen ili da je podignuta bilo kakva tužba. Odlučan sam u tome da je posebni tužitelj potreban kako bi američki narod imao puno povjerenje u ishod istrage", kazao je Rosenstein, koji je nadležan za istragu o navodnom ruskom uplitanju u izbore pošto se ministar pravosuđa Jeff Sessions izuzeo iz slučaja zbog mogućeg sukoba interesa.

Mullerovo imenovanje trebalo bi osigurati nepristranost i neovisnost istrage. 

Do imenovanja je došlo sve glasnijih zahtjeva, među kojima i onih članova Kongresa, za neovisnom istragom navodnih ruskih napora da utječu na ishod američkih predsjedničkih izbora u studenome prošle godine u korist Trumpa a na štetu demokratske kandidatkinje Hillary Clinton

Pritisci na Trumpa oko pitanja upletenosti Rusije porasli su nakon što je on prošloga tjedna otpustio šefa FBI-ja Jamesa Comeyja, koji je pokrenuo istragu o tom pitanju.

Trump je, po pisanju medija, pritiskao Comeyja da obustavi istragu protiv njegova bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Michaela Flynna, kojeg je ipak morao otpustiti 14. veljače pošto je otkriveno da je Flynn prešutio svoje kontakte s ruskim veleposlanikom u Washingtonu tijekom predsjedničke kampanje.

New York Times je u srijedu objavio da je Trump znao da je Flynn pod istragom i prije nego što ga je imenovao savjetnikom, ali je svejedno to učinio.  

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

GO
gooniegoogoo
15:07 18.05.2017.

"Trump je, po pisanju medija, pritiskao Comeyja da obustavi istragu protiv njegova bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Michaela Flynna." Žalosno je šta prenosite fakestream propagandu kad je Comey pod zakletvom pred kongresnim odborom na pitanje;" Može li ministar ili drugi visoki dužnosnik zaustaviti istragu?" Comey;"U teoriji, da." Pitanje;"Je li se dogodilo?". Comey:"Ne u mom iskustvu jer bi to bila velika stvar. Reći FBIu da prestane raditi nešto bez opravdane svrhe. Često daju mišljenja "ne vidimo slučaj u tome", ali da prekinemo s nečim iz političkih razloga, to bi bila velika stvar ." Tolko o fakestream propagandi i Comeyevim dnevnicima. Aha, jedva čekam kad za mjesec dana utvrdite kako je i Mueller ruski špijun:D

Avatar Ante-Portas
Ante-Portas
13:41 18.05.2017.

počinje Trumpov kraj. Usput Comey je ovom liku bio zamjenik i naslijedio ga je, što znači da mu sigurno 100% vjeruje. Trump se zamjerio novinarima, Cia i Fbi, to ne mogu preživjeti ni pametniji od Trumpa.