NEOČEKIVANA POBJEDNICA

Tko je Ursula von der Leyen? Postat će prva žena na čelu Europske komisije

Foto: Reuters/PIXSELL
Ursula von der Leyen
Foto: Reuters/PIXSELL
Ursula von der Leyen
Foto: Reuters/PIXSELL
Ursula von der Leyen
03.07.2019.
u 07:26
Konzervativnim krugovima bila je trn u oku i zbog svoje podrške izbjegličkoj politici Angele Merkel. Sama obitelj Von der Leyen kod kuće je primila izbjeglicu iz Sirije
Pogledaj originalni članak

Njemačka demokršćanka Ursula von der Leyen, koju je Europsko vijeće u utorak predložilo za funkciju predsjednice Europske komisije, političarka je s bogatim iskustvom na čelu nekoliko njemačkih ministarstava, a rođena je i u političkoj obitelji: njezin otac je bio poznati političar Ernst Albrecht.

Ursula Gertrud von der Leyen dolaskom na čelo Europske komisije zapravo se vraća u središte Europske unije. Naime, njemačka političarka rođena je 1958. upravo u  Bruxellesu, gdje je njezin otac, kasniji premijer savezne pokrajine Donja Saska Ernst Albrecht, obnašao visoke funkcije u Europskoj ekonomskoj zajednici i Europskoj zajednici, pretečama Europske unije. Von der Leyen u Bruxellesu provela je prvih 13 godina svog života

Strah od RAF-a

Od 1977. do 1980. studirala je ekonomiju na uglednoj London School of Economics. U Londonu je, zbog straha od terorista Frakcije Crvene Armije (RAF), koji su u to vrijeme prijetili njemačkim političarima i članovima obitelji, studirala pod lažnim imenom Rose Ladson.

Nakon povratka u Njemačku, buduća ministrica studirala je medicinu nakon čega je doktorirala i specijalizirala ginekologiju. Godine 2015. pojavile su se optužbe da je von der Leyen prepisala veći dio svog doktorata. Nakon istrage Sveučilišta u Hannoveru zaključeno je da doktorat „sadrži pogreške“, ali je odlučeno da Von der Leyen smije zadržati doktorsku titulu.

Godine 1986. Ursula Albrecht udaje se za liječnika i potomka poznate obitelji tekstilnih industrijalaca Heika von der Leyena s kojim ima sedmero djece.

Kasni ulazak u politiku

Politici se posvetila relativno kasno: članicom Kršćansko-demokratske zajednice (CDU) postala je tek 1990., a u pokrajinsku politiku ušla je krajem devedesetih. Na saveznu političku scenu došla je 2005. kada ju je novopečena kancelarka Angela Merkel dovela na mjesto ministrice obitelji. U drugom kabinetu Merkel, Von der Leyen obnašala je mjesto ministrice rada, a 2013. preuzela je ministarstvo obrane.

Na čelu ministarstva obrane konzervativni krugovi predbacivali su joj nedovoljnu bliskost s postrojbama te prespori preustroj Bundeswehra.  Ministarstvo obrane trenutačno potresaju skandali oko preplaćenih savjetničkih honorara, a sama ministrica već je  nekoliko puta svjedočila pred parlamentarnim istražnim povjerenstvom. 

Štićenica Angele Merkel

Von der Leyen slovi kao prisna suradnica Angele Merkel, a neko vrijeme nalazila se i u igri za glavnu tajnicu CDU-a. Konzervativnim krugovima bila je trn u oku i zbog svoje podrške izbjegličkoj politici Angele Merkel. Sama obitelj Von der Leyen kod kuće je primila izbjeglicu iz Sirije.

Analitičari je zbog dobrog poznavanja sva tri glavna jezika EU i iskustva u NATO-u smatraju podobnom kandidatkinjom za mjesto čelnice Europske komisije.

VIDEO Plenković komentirao predloženu predsjednicu Komisije: Nije slučajno izabrana

POPULARNA INFLUENCERICA

Ella Dvornik o bivšem suprugu: 'Svoj razvod ne doživljavam kao loš san, sigurna sam da ćemo biti prijatelji i svemu se smijati'

- Razvod još traje, ali ne doživljavam ga kao loš san. To je samo jedna faza u životu iz koje učim i idem dalje. Ne smatram to ni greškom. Da moram sve ponoviti, ponovila bih, to su sve bile lekcije i blagoslovi. I mi smo danas ljudi koji jesmo zbog toga. Zahvalna sam na cijelom iskustvu, imamo dvije divne kćerkice i puno lijepih uspomena, a sigurna sam da ćemo u budućnosti biti odlični prijatelji i da ćemo se smijati svemu što se dogodilo - priznala je Ella Dvornik u razgovoru za Večernji list.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 51

Avatar Ledeni
Ledeni
07:55 03.07.2019.

Ajme Europi s ovim liberalima. Pregaziti će je muslimani.

DV
dvojnica
08:57 03.07.2019.

Zasto Plenky misli da je dobro za Hrvatsku da predsjednica komisije podupire bezuvjetni ulazak ilegalnih imigranata u Europu? Toliko prepiranja ni za sto.

Avatar patkovic
patkovic
08:16 03.07.2019.

kvislinzi na dobrim plaćama