Bivši bolivijski predsjednik Evo Morales, koji je zbog prosvjeda morao pobjeći u Meksiko, trebao bi prije svakog idućeg poteza razmisliti zašto je izazvao pobunu, poručuje francuski list Le Monde. Morales, prvi domorodački predsjednik u Južnoj Americi, započeo je svoje predsjedanje 2006. uvođenjem ekonomskih i socijalnih mjera kojima je smanjio siromaštvo u Boliviji (ekstremno siromaštvo smanjeno je za 36 posto), kao i broj nepismenih, a BDP je rastao.
“Potrebno je smisliti drugačije modele društva u odnosu na kapitalizam koji je najveći neprijatelj čovječanstva jer stvara egoizam, individualizam, ratove…”, govorio je Morales. No, kao i neki drugi tzv. socijalisti ili ljevičari (Mussolini je bio socijalist, Hitler je osnovao Nacional-socijalističku stranku, Staljin i njegovi nasljednici i sljedbenici su se na vlasti održavali silom), nije se odupro autoritativnom izazovu. Njegova popularnost počela je padati kada je 2016. sazvao referendum na kojem se trebalo izjasniti može li se kandidirati za četvrti predsjednički mandat. Njegov je prijedlog na referendumu poražen s 51 posto glasova. Ipak se kandidirao i za četvrti mandat i rezultate izbora od 20. listopada oporba je smatrala nelegitimnima. Došlo je do prosvjeda, a na njih je Morales odgovorio silom i arogancijom te se sam proglasio pobjednikom.
Moralesove greške će, dakako, platiti građani, jer je ekstremna desnica marginalizirala kandidata centra Carlosa Mesu koji je bio drugi na izborima i privremenom predsjednicom proglasila Jeanine Añez. Vjerojatno će se društvo još više polarizirati, a Morales je u razgovoru za El Pais najavio da bi se vratio u Boliviju. Njegov bi povratak bio dodatni poticaj prosvjedima i nasilju, a to bi udaljilo datum novih predsjedničkih izbora, drži Le Monde. Morales je htio ostati na vlasti jer smatra da jedino on može riješiti društvene probleme. Autokratske tendencije, dakako, nemaju samo ljevičari, ali je simptomatično kako upravo političari koji kreću s ljevice i kritiziraju kapitalizam ne mogu odoljeti totalitarističkim izazovima.