milan a. račić

Tko se boji suočiti s biračima, nije prava osoba za vlast

Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Tko se boji suočiti s biračima, nije prava osoba za vlast
11.07.2016.
u 11:45
Koja su uopće uvjerenja HSS-a, HNS-a, HSLS-a , Laburista? Čemu njihovi članovi pridonose, osim vlastitim apetitima?
Pogledaj originalni članak

Osnivanje stranke nema smisla ako se bojite glasača. Osnivači stranaka uistinu vjeruju u ostvarivost svoje misije i toliko su uvjerljivi da privlače istomišljenike poput gravitacijske sile, a birači potom odlučuju o važnosti te sile. Hrvatska seljačka stranka predstavlja jedan od najimpresivnijih hrvatskih političkih pokreta. Osnivač i najznačajniji čelnik stranke – Stjepan Radić – dao je život za svoja uvjerenja.

Aktualni predsjednik stranke Krešimir Beljak dopustio je da principi HSS-a umru zbog jednog ministarstva (poljoprivrede) i četiri mjesta u Saboru u slučaju da SDP uspije formirati novu Vladu. Međutim, diskutabilno je koliko je temeljnih vrijednosti HSS-a uopće preživjelo razne koalicije u koje se HSS tijekom godina uspio ubaciti. Ne sjećam se baš njegova programa, a kladim se da ga se ne sjećate ni vi.

Tijekom proteklih nekoliko izbornih ciklusa, njegov je program de facto glasio: “Dajte našim članovima poljoprivrednicima više poticaja, a čelnicima stranke osigurajte jedno ili dva mjesta u Saboru“. To baš i ne predstavlja viziju za koju vrijedi umrijeti, a čini se da su glasači suglasni. HSS je nakon proglašenja hrvatske nezavisnosti tri puta sam izašao na izbore. Prvi su put dobili 4,25% glasova (1992.), drugi put 7,2% glasova (2003.), a treći put samo 3% glasova (2011). Najnovije ankete pokazuju da 2,8% birača podržava HSS.

Hrvatska narodna stranka (HNS) nema ozbiljan povijesni značaj koji treba održati. To je istovremeno i blagoslov i prokletstvo. Na izbore je sama izašla dva puta. Prvi je put dobila 6,67% glasova (1992.), a 2007. – 6,8% glasova. Na svim je drugim izborima bila poput duha koji progoni koaliciju. Taj bi se duh ukazao samo da bi u pravim trenucima ukrao prevelik dio kolača.

Na posljednjim je izborima HNS uzeo SDP-u nevjerojatnih 10 mandata, što je 6,62% od ukupno 151 mjesta u Saboru. Iako taj podatak ukazuje na izvanrednu pregovaračku sposobnost HNS-a, istovremeno dovodi u pitanje demokratski kredibilitet stranke. Ironično je što je HNS bio među onima koji su tvrdili da Tihomiru Oreškoviću kao premijeru nedostaje političkog kredibiliteta jer nikad nije sudjelovao u demokratskom procesu.

Unatoč tome u HNS-u ne vide ništa sporno u tome da su sami dobili triput više mjesta u Saboru nego što su ih zaslužili demokratskim izbornim procesom. Ako mislite da su HSS i HNS jedini koji se prostituiraju za politički plijen, varate se. HSLS (1,1% podrške), HSU (0,7%), Laburisti (0,4%) i ostali zatrpavaju političku scenu bez značajnog doprinosa Hrvatskoj, osim osobnih apetita. Imaju li te stranke uopće ikakva uvjerenja? Imaju li članove koji pridonose ičemu?

U privatnom sektoru nema zapošljavanja prema unaprijed definiranim kvotama. Hrvatska poduzeća neće kvotama osigurati međunarodne poslove. Zašto bi onda toliko naših političkih “vođa“ dobivalo sigurna mjesta i ministarstva prema kvotama? Ako se bojite suočavanja s biračima koji će glasati za vas u skladu s osobnom procjenom vaše političke platforme, ne zaslužujete priliku da vodite zemlju, ni sami ni u koaliciji.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DU
Deleted user
07:44 12.07.2016.

Ako već postavljamo pitanje uvjerenja koja pronose i zastupaju članovi manjih stranaka koje se na sceni održavaju najviše zahvaljujući koalicijama, realno je isto pitanje postaviti i za velike. Koliko socijaldemokracije ima unutar SDP-a i njegovih politika, a koliko demokršćanstva u HDZ-u koji od predsjednika do predsjednika "mijenja smjer" poput vjetrokaza? Za koju se uopće hrvatsku stranku može reći da ima jasnu i prepoznatljivu politiku koju dosljedno zastupa i nije spremna na kompromise? Pa i MOST koji se jako "uvrijedio" što su mu zastupnici vodili noćne razgovore s Milanovićem, i zato mu je okrenuo leđa, do posljednjeg je časa održavao vladu sa strankom koja mu je poput zvijeri potkraj mandata otkidao saborske ruke u famoznom preslagivanju, a da ne govorimo o ranijim javnim pozivima i "nadi da će kolege iz MOST-a možda podržati naš prijedlog, a ne ono što govori Petrov". Osim toga, zna li netko uopće koji je sadržaj MOST-ovih politika osim da kadrovira po drugim strankama i priča o reformama koje usprkos tome što je uzeo ključne resore "nije stigao" predložiti ni tijekom pola godine? Mjerimo sve stranke istim metrom i vidjeti ćemo da ogromnih razlika baš i nema.