Zašto bi išlo lako kad može komplicirano. Lani je zbog usklađenja mirovina dio građana ostao bez tzv. COVID dodatka, a ove godine eto nam i problema s energetskim dodatkom, jednokratnom pomoći koju je Vlada namijenila za ublažavanje udara ekonomske krize na standard 720.000 umirovljenika.
Kao kriterij su se gledale mirovine za ožujak isplaćene u travnju, uvećane nakon usklađenja prema rastu potrošačkih cijena i plaća, kako se to uobičajeno i radi. No zbog izdašnijeg povećanja dio umirovljenika prešao je limit od 4000 kuna ili su pak prešli u razred s nižim iznosom za isplatu. Plastično objašnjeno, ako je netko imao mirovinu, primjerice, 3975 kuna, zbog povećanja mirovine za 2,24 posto prešao je graničnih 4000 kuna i time ostao bez prava na 400 kuna pomoći. Kako se ide prema nižim mirovinama, šteta je veća.
U udrugama umirovljenika upozoravaju da su najviše pogođeni građani s najmanjim mirovinama koji imaju pravo na najveći energetski dodatak od 1200 kuna i koji bi, ako ih usklađenje baci u razred s onima s mirovinama većima od 1500 kuna, ostali zakinuti za 300 kuna, što je iznos koji odgovara petini mirovine.
Predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske Jasna Petrović izračunala je da bi taj propust države u svojim novčanicima moglo osjetiti čak 30.000 umirovljenika. Oko 20.000 umirovljenika palo bi u niži razred energetskog dodatka, a oko 10.000 bi čak i izgubilo pravo na dodatak jer s usklađenjem imaju mirovinu višu od 3913 kuna pa, kad se uračuna indeksacija od 2,24 posto, prelaze 4000 kuna. Matematika je tu posve jasna, pa gdje je onda zapelo? U Excel tablicama?
Sličan se problem, upozorava Petrović, dogodio i lani, ali tada je usklađenje iznosilo 0,56, a ne 2,24 posto koje sad dotiče daleko veći broj ljudi koji bi osjetili posljedice. Zato je ovaj put i glas pogođenih jače odjeknuo, toliko glasno da je premijer Andrej Plenković morao obećati da će se problem riješiti. A rješenje je, ističe A. Petrović, da se dodatak obračunava na temelju mirovine za veljaču, a ne za ožujak. Jednostavno, zar ne? Sad je samo pitanje kako je uopće došlo do nepotrebne zavrzlame? Možda je, razmišljaju u sindikatu, to učinjeno proračunato kako bi se potrošilo manje novca iz proračuna. Kako bilo, netko se preračunao.