Kolumna

Tko se to preračunao u pripremi odluke o energetskom dodatku?

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Split: Sunčan dan izmamio je građane u šetnju
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Poskupljenja energenata: Umirovljenici kao najugroženija skupina
24.04.2022.
u 17:29
Oko 20.000 umirovljenika palo bi u niži razred energetskog dodatka, a oko 10.000 bi čak i izgubilo pravo na dodatak jer s usklađenjem imaju mirovinu višu od 3913 kuna pa, kad se uračuna indeksacija od 2,24 posto, prelaze 4000 kuna
Pogledaj originalni članak

Zašto bi išlo lako kad može komplicirano. Lani je zbog usklađenja mirovina dio građana ostao bez tzv. COVID dodatka, a ove godine eto nam i problema s energetskim dodatkom, jednokratnom pomoći koju je Vlada namijenila za ublažavanje udara ekonomske krize na standard 720.000 umirovljenika.

Kao kriterij su se gledale mirovine za ožujak isplaćene u travnju, uvećane nakon usklađenja prema rastu potrošačkih cijena i plaća, kako se to uobičajeno i radi. No zbog izdašnijeg povećanja dio umirovljenika prešao je limit od 4000 kuna ili su pak prešli u razred s nižim iznosom za isplatu. Plastično objašnjeno, ako je netko imao mirovinu, primjerice, 3975 kuna, zbog povećanja mirovine za 2,24 posto prešao je graničnih 4000 kuna i time ostao bez prava na 400 kuna pomoći. Kako se ide prema nižim mirovinama, šteta je veća.

U udrugama umirovljenika upozoravaju da su najviše pogođeni građani s najmanjim mirovinama koji imaju pravo na najveći energetski dodatak od 1200 kuna i koji bi, ako ih usklađenje baci u razred s onima s mirovinama većima od 1500 kuna, ostali zakinuti za 300 kuna, što je iznos koji odgovara petini mirovine.

Predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske Jasna Petrović izračunala je da bi taj propust države u svojim novčanicima moglo osjetiti čak 30.000 umirovljenika. Oko 20.000 umirovljenika palo bi u niži razred energetskog dodatka, a oko 10.000 bi čak i izgubilo pravo na dodatak jer s usklađenjem imaju mirovinu višu od 3913 kuna pa, kad se uračuna indeksacija od 2,24 posto, prelaze 4000 kuna. Matematika je tu posve jasna, pa gdje je onda zapelo? U Excel tablicama?

Sličan se problem, upozorava Petrović, dogodio i lani, ali tada je usklađenje iznosilo 0,56, a ne 2,24 posto koje sad dotiče daleko veći broj ljudi koji bi osjetili posljedice. Zato je ovaj put i glas pogođenih jače odjeknuo, toliko glasno da je premijer Andrej Plenković morao obećati da će se problem riješiti. A rješenje je, ističe A. Petrović, da se dodatak obračunava na temelju mirovine za veljaču, a ne za ožujak. Jednostavno, zar ne? Sad je samo pitanje kako je uopće došlo do nepotrebne zavrzlame? Možda je, razmišljaju u sindikatu, to učinjeno proračunato kako bi se potrošilo manje novca iz proračuna. Kako bilo, netko se preračunao.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.