Osma po redu dodjela nagrada Gospodarstvenika i gospodarskog događaja godine održana je ovog ponedjeljka u hotelu Esplanade, prilikom čega su bili okupljeni brojni važni akteri hrvatskog gospodarstva. Među nominiranima odabrani su i pobjednici, i to prema odabiru čitatelja koji su imali prilike glasati, ali i stručnog žirija.
Tako je nagrada za Gospodarstvenika godine po izboru čitatelja pripala Vjekoslavu Majetiću, predsjedniku Uprave DOK-ING-a, vodećeg proizvođača robotskih i autonomnih sustava. Po izboru čitatelja birao se i gospodarski događaj godine, a on je u 2023. pripao dovršetku projekta INTEGRA riječke farmaceutske kompanije Jadran – galenski laboratorij. Kada su u pitanju dobitnici po izboru žirija, gospodarstvenica godine je Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravka, dok je gospodarski događaj godine bio upravo ulazak u eurozonu.
Martina Dalić
Martina Dalić na čelu je Uprave Podravke, tvrtke koja unatoč pritiscima već dvije godine bilježi odlične rezultate. Samo u 2022. ostvareno je više od 660 milijuna eura prihoda od prodaje, kao i gotovo 50 milijuna eura neto dobiti, čime su uvelike premašeni raniji iznosi. Isti trend nastavljen je i u aktualnoj godini u kojoj su rezultati za prvih devet mjeseci još bolji nego u istom periodu lani. Prihodi grupe iznosili su 525,1 milijuna eura, što je 32,4 milijuna eura, odnosno 6,6% više u odnosu na isto razdoblje 2022. Prihodi segmenta prehrane rasli su za 4,8%, a prihodi segmenta farmaceutike za 13,3%. Normalizirana neto dobit grupe u prvih devet mjeseci ove godine iznosila je 39,2 milijuna eura i viša je za 10,1% u odnosu na prvih devet mjeseci prošle godine.
– U segmentu prehrane osobito sam zadovoljna rezultatima koje daju promjene na tržištima Poljske, Njemačke, Austrije i SAD-a i koji vidljivo doprinose profitabilnosti cjelokupne prehrane. U segmentu farmaceutike uspjeli smo prevladati izazove koje je donio rat u Ukrajini te je Belupo poslovao iznimno dobro – poručila je Dalić koja je, među ostalim, svojedobno obnašala i funkciju ministrice gospodarstva te potpredsjednice Vlade Andreja Plenkovića. Sukladno tome, a posebno tijekom posljednjih godinu dana, Podravka se može pohvaliti i značajnim rastom vrijednosti dionice. U kolovozu ove godine dosegnula je rekordnu vrijednost, 148,50 eura, a ukupno je u prvih devet mjeseci 2023. vrijednost u odnosu na kraj prošle godine porasla za čak 73,5%.
Ulazak u eurozonu
Hrvatska je ove godine obilježila 10 godina članstva u Europskoj uniji, iste godine kada je i službeno prešla na euro te ušla u Schengen. Prema podacima Hrvatske gospodarske komore, na godišnjoj je razini BDP je u prvom kvartalu 2023. rastao 2,8 posto uz umjeren rast svih ključnih elemenata te blagi realan pad uvoza. Još važnije, u odnosu na prethodni kvartal ekonomija je rasla 1,4 posto što predstavlja solidnu stopu rasta, izvijestili su iz HGK-a još u svibnju koji doprinos rastu pripisuje ulasku u Schengen i eurozonu. Zadovoljstvo ovim ostvarenim strateškim ciljem ne krije niti premijer Andrej Plenković koji je i tijekom dodjele nagrada poručio kako treba pričekati još samo članstvo u OECD-u koje se očekuje u 2026.
Vjekoslav Majetić
Osnivač DOK-ING-a i jedan od dokazanih tehnoloških magova Hrvatske Vjekoslav Majetić još je početkom godine predstavio sustav jedinstven u svijetu, nazvan NV-3 Hystrix, napravljen kako bi postigao novi proboj u sposobnostima svjetskih protuterorističkih postrojbi u obavljanju svojih zadaća u kriznim situacijama, a to je samo dio u cijelom spektru inovacija koje je ovaj gospodastvenik doprinio proteklih godina.
Majetić je na početku Domovinskog rata i sam krstario i čistio minska polja te je brzo shvatio kako taj posao treba učiniti sigurnijim te tako zaštititi i ljude koji obavljaju taj izrazito opasan posao i civile koji se nakon rata vraćaju svojim domovima i zemljištima na kojima su posijane mine i razna eksplozivna sredstva. Od tada je Majetić prepoznat u više od 40-ak zemalja u svijetu s kojima DOK-ING posluje i gdje su njegovi mali i veliki robotizirani strojevi uklonili na tisuće opasnih mina i time spasili teško procjenjiv broj ljudskih života. Njegovi posebni strojevi spašavaju ljudske živote i u aktualnim ratovima poput onog u Ukrajini.
Dovršetak projekta INTEGRA
Jadran – galenski laboratorij (JGL) ove je godine u rujnu zaokružio svoj trogodišnji investicijski projekt INTEGRA vrijedan 53 milijuna eura. Njime su integrirali istraživanje i razvoj s proizvodnjom i kontrolom kvalitete na jednome mjestu. Izgradnjom dvaju visokotehnoloških objekata na Svilnom i Kukuljanovu te nabavkom vrijedne opreme i uspostavom međunarodne znanstvene suradnje, znatno su podignuli razinu znanstvenog istraživanja i razvoja te povećali proizvodne kapacitete sterilnih sprejeva, kapi i aerosola, kao i logistike i distribucije.
U kompleksu JGL Pharma Valley na Svilnom sagrađeni su novi laboratoriji za istraživanje, razvoj i kontrolu kvalitete, pilot-pogon te linija za sterilnu proizvodnju kapi i sprejeva kojom se proizvodni kapaciteti povećavaju za čak 60 posto. U rujnu je prilikom prezentacije projekta INTEGRA predstavljen i novi robotizirani logističko-distribucijski centar JGL-a sa 17.500 paletnih mjesta, koji se nalazi u riječkoj poslovnoj zoni Kukuljanovo. Sažeto u brojkama, INTEGRA, čija je vrijednost 53 milijuna eura, omogućuje rast kapaciteta sterilne proizvodnje za 60% odnosno 40 milijuna proizvoda.
FOTOGALERIJA Tko je sve stigao na prestižnu večer: Među uzvanicima Plenković, ministri, gospodarstvenici...
POVEZANI ČLANCI:
>> VIDEO Prijenos dodjele nagrada gospodarstvenika godine i gospodarskog događaja godine
fuj