Panama Papers

Među 11,5 milijuna dokumenata spominju tri hrvatske tvrtke, 8 skrivenih vlasnika i 22 dioničara?

Foto: icij.org
kolaž Panama
Foto: Ilustracije ICIJ
panama papers
04.04.2016.
u 19:56
Među njima su osobe bliske ruskome predsjedniku Vladimiru Putinu koje su, prema dokumentima, "zamračile" 2 milijarde dolara.
Pogledaj originalni članak

Planetarna istraga počela je u ponedjeljak nakon curenja milijuna dokumenata koji otkrivaju da su svjetski bogataši, državnici, FIFA, 140 istaknutih političara skrivali novac u poreznim oazama preko odvjetničke tvrtke koja objavu dokumenata "Panama Papers" naziva "zločinom" i "napadom na Panamu".

Istraga u kojoj sudjeluje novinarski konzorcij od 100 dnevnih listova odnosi se na razdoblje od gotovo 40 godina, od 1977. sve do prosinca 2015. te pokazuje da su neke tvrtke registrirane u poreznim oazama korištene za pranje sumnjiva novca, trgovinu oružjem i drogama te za utaju poreza.

Veze i s Hrvatskom

Novinari koji su radili na analizi podataka nisu imenovali nikog iz Hrvatske, no navodno se među 11,5 milijuna dokumenata spominju tri hrvatske tvrtke, 8 skrivenih vlasnika i 22 dioničara.

Porezne vlasti u Australiji i Novom Zelandu počele su istraživati lokalne klijente koji su poslovali s tvrtkom u Panami nakon što je u nedjelju procurilo 11,5 milijuna dokumenata iz odvjetničke tvrtke Mossack Fonseca. Australske porezne vlasti (Australian Tax Office, ATO) objavile su u ponedjeljak da istražuju više od 800 bogatih klijenta odvjetničkog ureda Mossack Fonseca.

"Sada smo identificirali više od 800 pojedinaca poreznih obveznika i povezali smo ih 120 s offshore tvrtkom u Hong Kongu", objavio je australski porezni ured. Istragu su počele i porezne vlasti Novog Zelanda, potvrdio je za agenciju Reuters John Nash iz novozelandske agencije za međunarodne prihode ne navodeći broj pojedinaca ili društava koji su predmet istrage. Agencija AFP prenosi da su se poreznom oazom preko panamske tvrtke koristili brojni svjetski lideri, prema dokumentima koji otkrivaju da je 140 političkih dužnosnika i istaknutih osoba u tome sudjelovalo.

Osobe bliske Putinu

Među njima su osobe bliske ruskome predsjedniku Vladimiru Putinu koje su, prema dokumentima, "zamračile" 2 milijarde dolara. "Putinovi suradnici lažirali su plaćanja, antidatirali su dokumente i tajno stekli utjecaj nad ruskim medijima i ruskom automobilskom industrijom", piše na svojoj mrežnoj stranici Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara (ICIJ). Među dokumentima otkrivenima u nedjelju navedeno je i ime ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka, zatim oca današnjeg britanskog premijera Davida Camerona koji je umro, kao i dužnosnika bliskih bivšem venezuelskom predsjedniku Hugu Chavezu koji je umro 2013. "Nikad nisam skrivao svoju imovinu", ustvrdio je islandski premijer Sigmundur David Gunnlaugsson, osumnjičen da je skrio milijune dolara na britanskim Djevičanskim otocima, prenosi AFP.

Kineski državni vrh, FIFA, nogometne zvijezde

Visoki dužnosnici kineskog režima, među njima Denx Jiagui, suprug starije sestre kineskog predsjednika Xi Jinpinga, kao i Li Xiaolin, kći bivšeg kineskog premijera Li Penga, također su sklanjali novac u porezne oaze preko panamske odvjetničke tvrtke, piše AFP. Godine 2009., kada je njegov šogor bio član moćnog stalnog odbora Politbiroa Kineske komunističke partije, ali ne i predsjednik, Deng je postao jedini dioničar dvaju "paravanskih" poduzeća na britanskim Djevičanskim otocima, otkriva ICIJ. U lipnju 2012. agencija Bloomberg otkrila je da Deng Jiagui i njegova supruga posjeduju više stotina milijuna dolara u nekretninama i vrijednosnim papirima. Otkako je stupio na vlast krajem 2012., predsjednik Xi Jinping ističe da mu je cilj iskorijeniti korupciju. Dokumenti ICIJ-a otkrivaju i da se kći bivšeg premijera Li Penga u vrijeme kada je bio na dužnosti koristila uslugama zaklade u Liechtensteinu, koja je bila povezana s tvrtkom registriranom na Djevičanskim otocima.

Svijet nogometa, već načet višemjesečnim skandalom čelnika FIFA-e, također je upleten u poslovanje s panamskom poreznom oazom, pokazuju dokumenti. Četiri od 16 čelnika Međunarodne nogometne federacije koristili su se offshore tvrtkama koje je osnovao odvjetnički ured Mossack Fonseca.

I Michel Platini navodno se koristio uslugama odvjetničke tvrtke Fonseca, a dokumenti otkrivaju i dvadesetak imena nogometnih zvijezda, među kojima su igrači Barcelone, Real Madrida ili Manchester Uniteda, a navodi se i ime Lionela Messija.

Mossack Fonseca: To je napad na Panamu

"To je zločin", rekao je o objavi dokumenata za agenciju AFP Ramon Fonseca Mora, direktor i jedan od dvojice osnivača odvjetničkog ureda Mossack Fonseca. "To je napad na Panamu jer nekoliko zemalja ne cijeni to što smo mi konkurentni kako bismo privukli poduzeća", rekao je 64-godišnji Fonseca.

Prema njegovim riječima "dva su načina gledanja na svijet: prvi je da budeš konkurentan, a drugi da stvaraš poreze", rekao je i objasnio "da postoji rat među zemalja koje su otvorene, poput Paname i zemalja koje sve više oporezuju svoja poduzeća i građane". Ramon Fonseca rekao je da je njegov ured oformio više od 240.000 tvrtki, a "velika većina" njih osnovana je "u legitimne svrhe". Ističe da njegov odvjetnički ured nije odgovoran za aktivnosti kompanija. "Posvećeni smo stvaranju legalnih struktura koje prodajemo svojim posrednicima, kao što su banke, odvjetnici, trustovi, a oni imaju svoje krajnje klijente koje mi ne poznajemo", rekao je. "Dokumenti pokazuju da banke, odvjetnički uredi i drugi akteri koji rade u poreznim oazama često zaboravljaju na svoju zakonsku obvezu da moraju provjeriti nisu li njihovi klijenti upleteni u kriminalna poduzeća", piše ICIJ. Vlada Paname ustvrdila je u nedjelju da će "odlučno surađivati" s pravosuđem ako se otvori sudska istraga.

Dometi afere Panama Papers

"Ovo će curenje vjerojatno biti najveći udarac nanesen poreznim oazama zbog obima dokumenata", rekao je za BBC Gerard Ryle, direktor ICIJ-a.

"To otkriće pokazuje u kojoj su mjeri štetne prakse i kriminal duboko ukorijenjeni u offshore tvrtke", smatra Gabriel Zucman, ekonomist sa sveučilišta Berkeley u Kaliforniji.

Dometi afere Panama Papers već sada se uspoređuju s WikiLeaksom, osnovanim 2006., koji se specijalizirao za objavu tajnih dokumenata. Njegov osnivač Edward Snowden, koji je razotkrio goleme razmjere prisluškivanja i obavještajnu aktivnost Sjedinjenih Država, komentirao je "Panama Papers" riječima: "Najveće curenje u povijesti novinarstva ugledalo je svjetlost dana i odnosi se na korupciju".

Foto: Ilustracije ICIJ

Među vođama država koji se spominju u ovim podacima jesu predsjednik Argentine Mauricio Macri, predsjednik Ukrajine Petro Poroshenko, saudijski kralj King Salman bin Abdulaziz bin Abdulrahman Al Saud, bivši premijer Gruzije Bidzina Ivanishvili, islandski premijer Sigmundur Davíð Gunnlaugsson, bivši irački premijer Ayad Allawi, bivši premijer Jordana Ali Abu al-Ragheb i drugi.

Među rođacima i suradnicima šefova država navedena je azerbajdžanska prva obitelj, kći bivšeg kineskog predsjednika, prijatelji ruskog predsjednika Vladimira Putina, rođaci sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, otac britanskog premijera Davida Camerona, sin bivšeg egipatskog predsjednika Mubaraka, djeca bivšeg pakistanskog premijera Nawaza Sharifa, savjetnik bivšeg predsjednika Argentine Néstora Kirchnera i Cristine Fernández de Kirchner, sestra bivšeg španjolskog kralja.

>>Procurili tajni dokumenti: Otkriveno kako svjetski bogataši skrivaju novac

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 118

Avatar WHAZZUP
WHAZZUP
10:04 04.04.2016.

rockeffeler i rothschild-i su jedni od najpoštenijih platiša poreza ?....hahahahahaha...soros također?....ovo je za deb.ile !

Avatar WHAZZUP
WHAZZUP
09:57 04.04.2016.

nema niti jednog židova? nema niti jednog amera? hahahahaha....koja loša špijunska operacija blaćenja jer se NWO ne može plasirati jer ih putin razbio ko zadnje p!....pa ti ameri više nemaju niti kvocjent sobne temperature !....gmo ih požderao

Avatar WHAZZUP
WHAZZUP
10:01 04.04.2016.

ovom jadno glupom špijunskom pamfletu vjeruje samo i.diot !....a gle "naše" medije....pjevaju ono što židovi narede !