Kolumna

To je Vladin oružani prepad paragrafima nad bankama

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
To je Vladin oružani prepad paragrafima nad bankama
11.09.2015.
u 12:00
Zbog političke i pravne kulture, te osobito zbog demokracije, takvu bi zloporabu vlasti i manipulaciju ubuduće trebalo zabraniti.
Pogledaj originalni članak

Banke, raskalašene i nemilosrdne i u vrijeme najveće krize, to su i zaslužile, ali ne i takav Vladin oružani prepad paragrafima. Vezane su im ruke i država bez suđenja puca po njima. Nije pošteno protiv nepravde ići nepravdom. To nije dobro za sve nas, uključujući i korisnike kredita u švicarskim francima. Čak i da je ustavnopravno riječ o genijalnom rješenju problema sa švicarcima, takav zakon više nikad ne bi smio biti tako donesen.

Štoviše, Ustavom bi trebalo zabraniti da se takvi zakoni, koji u toj mjeri zadiru u slobode i prava malobrojnih u korist punobrojnih, bez obzira na to što je riječ o Golijatu i Davidu, donose šest mjeseci prije izbora, kad po mnogo čemu izgledaju kao svijetleća politička reklama za naivne. Spomenimo samo da se ustavno opravdanje za donošenje zakona našlo i u zdravlju ljudi. Severinine fanove to je prestravilo. Zar tako ekonomski i pravno složen zakon s nesagledivim posljedicama, kojim se država na dosad nezabilježen način umiješala u dvostrani pravni odnos, može proći praktički bez ikakve kontrole. Nema javne rasprave, donosi se po hitnom postupku.

Od trenutka kad je predstavljen javnosti do njegova stupanja na snagu – 20 dana! Zbog političke i pravne kulture, te osobito zbog demokracije, takvu bi zloporabu vlasti i manipulaciju ubuduće trebalo zabraniti. Kakvog smisla ima sada propitivati poštuju li rješenja u tom zakonu ustavna načela poduzetničke i tržišne slobode, jednakosti pravnog položaja na tržištu, prava stečena ulaganjem kapitala, radi li se o ograničenju vlasništva bez naknade i ima li Sabor uopće ovlast na takav način, retroaktivno uređivati gospodarske i pravne odnose te je li to predlagatelj valjano obrazložio i utemeljio? Na sva ta pitanja odgovorit će Ustavni sud, ali to tada ovoj vlasti više neće biti važno. Intervenira li i u zaštiti birača Ustavni sud kojim slučajem privremeno i prije izbora, i to će biti za vladajuće sasvim dobra izborna reklama. Možda i bolja od ove oko koje su se sami potrudili.

>> Milanović: Barem znamo tko će biti agent banaka u Hrvatskoj – Karamarko

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 23

ZO
zoom
12:19 11.09.2015.

vrlo je izvjesno da ovakav zakon pada ili na našem ustavnom sudu ili europskom sudu, ali problem je što to SDP ne brine jer oni su odradili populistički predizborni cilj ubiranja glasova od strane korisnika kredita U CHF, a dok zakon sruše izbori će proći! dodatni problem je što će taj zakon po novim procjenama napraviti bankama štetu od oko 7 milijardi kuna, a to onda znači novi udar na već uzdrmani proračun! doduše, SDP to neće puno sekirati jer će uskoro biti u oporbi, ali moglo bi interesirati neke današnje dužnosnike ako s padom zakona počne podizanje prijava protiv istih!

SH
shakazulu1988
12:20 11.09.2015.

Pa ova vlada radi oružane prepade zakonima i represijom nad svakim tko joj se nađe na putu, to je u prirodi velikoga vođe Zokija zvanog čovjek zmija:-)...

DU
Deleted user
12:12 11.09.2015.

U članku nema ni naznake da je država već 2x intervenirala u problematiku CHF kredita: 1) ograničila kamatu na 3,2 % još u epohi dok je Linić bio ministar 2) ograničila otplatni tečaj CHF na 6,39 kn. Već ta dva čina su bila protiv zakona, intervencija komitetlijskog tipa na slobodu poslovanja i slobodan protok roba i kapitala unutar EU, što smo potpisali na pristupu, zar ne? I ovo gore je definitivno puno previše i ne čudi što će izazvati strahovite reakcije banaka, naročito u svjetlu činjenice da Lalovac osobno zainteresiran (ima kredit u CHF) i dao niz izjava u kojima prijeti bankama, čak i navijestio da će izgubiti spor, ako se drznu tužiti. Što je pak protiv trodiobe vlasti, a to je jedan od nosivih zidova i EU. Tako da u narodu postoji sveopće odobravanje, kako je on robinhoodovski zaštitio ove ili one, pred ovakvim ili onakvim bankarima - u surovoj zbilji će nas sve to skupo koštati kad banke krenu tužbama i kad se naplate iz proračuna. Njih nitko ne pita ništa, a riječ o golemoj cifri - kredita u CHF ima cca 55 tisuća i "teže" 20-25 mlrd kn, a to je ugrubo vrijednost AC Split-Karlovac. Zamislite koje će to biti cifre koje će naposljetku izbiti iz proračuna nakon sudskih postupaka!?