OBNOVA ŠESTINSKE CRKVE

Todorićev dvorac iznad oltara

27.06.2009.
u 19:03
Pogledaj originalni članak

Oko zvonika šestinske crkve, koja ove godine navršava stotinu godina, postavljene su skele, a preslaguje se i keramički crijep na kapi zvonika.

Šestinska župna crkva sv. Emerika (Emerik je bio sin sv. Stjepana, prvog ugarskoga kralja, odnosno Mirka kako narod voli reći) spominje se od 1240. Više je puta dograđivana, a sadašnji izgled sa slikovitim plavim krovom ukrašenim žutim zvijezdama i vitkim tornjem dobila je 1909. Crkva je zaštićeno kulturno dobro, i upisana u Registar kulturnih dobara RH.

Rad Trude Braun Šaban
Poznata je po grobu hrvatskoga velikana dr. Ante Starčevića koji se nalazi uz crkvu sa zapadne strane, ali i po kripti hrvatskih grofova iz poznate obitelji Kulmer koji su imali posjede u dijelu podsljemenske zone, među kojima je posljednji, istaknuti hrvatski slikar Ferdinand Kulmer, pokopan 1998.

Nedavno se jedna naša čitateljica prisjetila kako su zidne slike u svetištu crkve prije bile drukčije – uz muškarca s lijeve strane i ženu u crveno-bijeloj šestinskoj nošnji s desne strane nije bilo detaljno oslikanoga krajolika, nije bilo dvorca s vinogradom u pozadini. Nije bilo ni crkve i oblaka, a umjesto šume bile su tek tri apstraktne linije horizonta. Kad su slike preoblikovane? Tko je doslikao novi dvorac, vinograd, makove i polje?

Podaci govore da je muškarca u šestinskoj nošnji koji u rukama drži košaricu s plodovima prirode s lijeve strane i djevojku sa snopom žita s desne strane oslikala 1938. hrvatska slikarica Truda Braun Šaban (1909 – 1948). Ona je poznata po realističkim portretima, krajolicima zagrebačke okolice, a u crkvi sv. Mirka oslikala je predvorje i oltarski prostor.

Kad smo prvi put župnika šestinske crkve upitali o obnovi, posebice o slikama u svetištu, nije bio raspoložen za razgovor.


Na fresci na kojoj je muškarac nije bilo krajolika, kasnije je u pozadini dodan Kulmerov dvorac s vinogradom

– Što niste došli prije četiri godine, da vidite u kakvom je jadnom stanju bila crkva? Vratili smo mrtvaca u život, a vi me sad ispitujete? I oko tih slika je bila otučena žbuka, možete vidjeti dokle, još se vide oštećenja na zidu. Molim vas idite, ne želim govoriti za novine – bio je kategoričan župnik.

Bez dopuštenja
A iz Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode u Zagrebu ponavljaju da se prema Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (čl. 62) sve radnje koje mogu prouzročiti promjene na kulturnom dobru (nepokretnom i pokretnom) mogu poduzimati samo uz odobrenje upravnog tijela nadležnog za zaštitu kulturnih dobara, tj. ovoga zavoda.

U dopisu s potpisom pročelnice Doris Kažimir stoji da do sredine travnja u dokumentaciji Zavoda nije zaprimljen nikakav zahtjev za davanje dopuštenja za obnovu slika u župnoj crkvi sv. Emerika.

Očevidom koji su proveli djelatnici Zavoda utvrđeno je da je investitor započeo obnovu zidnih slika u unutrašnjosti crkve bez prethodnog odobrenja Zavoda, ali da radove izvodi fizička osoba koja posjeduje propisano odobrenje Ministarstva kulture za radove na kulturnim dobrima.

Utvrđeno je i da se obnavlja kapa zvonika, ali bez potrebne tehničke dokumentacije. Zavod je donio rješenje o privremenoj obustavi radova i obvezao investitora da prikupi tehničku dokumentaciju, s posebnim naglaskom na dokumentiranje provedenih konzervatorskih istraživanja, a potom podnese zahtjev Gradskom zavodu za ishođenje odobrenja.

Postavlja se pitanje zar doista 2009. treba obnavljati spomenik kulture bez dopuštenja konzervatora?

Može se iz državnoga proračuna dati još 20.000 eura za orgulje (2007), donatori i župljani mogu obnoviti svoju i koju susjednu crkvu, ali moraju poštovati zakone o spomenicima.

Nije tajna da je obitelj Todorić najveći donator obnove šestinske crkve. Tu se krste njihova djeca jer žive u 300-tinjak metara udaljenom Kulmerovu dvorcu. Donatorima se obično zajednica kojoj su priložili svoj dar odužuje tako da se na neko vidljivo mjesto postavi pločica s imenom darovatelja i zahvalom.


Dali novac za obnovu zidova

Sanaciju i obnovu šestinske crkve pomogla je obitelj Ivice Todorića, koji su i župljani te župe. – Da nije bilo pomoći obitelji Todorić, ne bismo gotovo ništa napravili – rekao nam je šestinski župnik Ilija Žugaj, koji nije htio govoriti o iznosu. Župnik nije bio raspoložen uopće razgovarati o obnavljanju crkve jer je stalno na udaru konzervatora, pa nas je zamolio da dođemo vidjeti obnovljenu crkvu kad svi radovi budu dovršeni. Financijska pomoć obitelji Todorić bila je presudna, kako smo neslužbeno doznali, u saniranju zidova od vlage, što je inače u obnovi crkava golem trošak. No, nije to jedina takva Todorićeva investicija; poznata hrvatska obitelj pomaže u obnovi i izgradnji crkava diljem Hrvatske. (D. P.)

Pogledajte na vecernji.hr