Tomislav Panenić:

'Spor INA-MOL rezultat je brojnih interesa koji nastoje destabilizirati situaciju'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Tomislav Panenić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Tomislav Panenić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Tomislav Panenić
11.05.2016.
u 10:21
Ministar gospodarstva ističe da se na arbitražnom postupku jasno pobijaju odluke koje su donosili neki naši bivši dužnosnici u prošlosti
Pogledaj originalni članak

Ministar gospodarstva Tomislav Panenić ocijenio je danas da je najnovije zaoštravanje odnosa na relaciji relaciji Most - HDZ zbog spora oko Ine i Mola rezultat brojnih interesa koji nastoje destabilizirati situaciju tijekom arbitražnog postupka koji se primiče kraju, kao i neartikuliranih izjava koji dolaze iz različitih izvora.   

"Pošto smo nadležno ministarstvo za provedbu cijelog arbitražnog postupka u slučaju INE, gdje imamo dvije strane - Republiku Hrvatsku s jedne strane, a Mol s druge - mogu reći da prvi arbitražni postupak koji se vodi ide prema svom kraju, dokazni postupak je završen, i očekuje nas skoro donošenje odluke.  U tom prostoru čini mi se da dolaze brojni interesi koji kod nas pokušavaju destabilizirati situaciju", kazao je Panenić u emisiji Hrvatskog radija "A sada Vlada".

Koncem studenoga 2013. MOL je zatražio od Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) da počne arbitražu protiv hrvatske Vlade zbog kršenja određenih obveza i postupaka u vezi s MOL-ovim investicijama u Hrvatskoj.

U siječnju 2014. Hrvatska je protiv MOL-a podnijela arbitražnu tužbu Komisiji UN-a za međunarodno trgovačko pravo (UNCCITRAL) kojom traži da se proglase ništetnim izmjene ugovora iz 2009. godine o upravljačkim pravima u Ini i glavni ugovor o plinskom poslovanju. Hrvatska traži i naknadu štete koja je nastala kao posljedica tih ugovora, potpisanih za vrijeme mandata Ive Sanadera.

Ministar gospodarstva ističe da se na tom arbitražnom postupku jasno pobijaju odluke koje su donosili neki naši bivši dužnosnici u prošlosti.

Panenić naglašava i kako se pojavljuje cijeli niz neartikuliranih izjava, djelomično netočnih i točnih, pa čak i od ljudi koji ne bi trebali o tome raspravljati.

"To nam šteti kao državi koja želi investitore. Trebamo stvoriti pravnu sigurnost, a stvaramo kaotičan prikaz ovdašnjeg stanja, iako Vlada ubrzanim tempom provodi odluke", istaknuo je Panenić.

Tvrdi kako se u konkretnom slučaju oko spora INE - Mol spominju brojna imena i visoki dužnosnici. Ističe kako su to postupci koji nisu trenutno povezani s arbitražnom za koju vrlo brzo očekuje pozitivan ishod.

Vezano uz pojedinačne slučajeve koji se javljaju uz taj spor, pa i najnoviji o navodnoj umiješanosti supruge prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka, rekao je kako nadležna tijela trebaju dobro razmotriti cijeli slučaj  tako da sve ne ostane samo na neimenovanim izvorima nego da se dokazi upute na razmatranje nadležnim tijelima. 

"Kao resornom ministru teško mi je davati odgovore na nešto što se pojavljuje isključivo u medijima", rekao je Panenić, pa ustvrdio: "Relevantne bi informacije trebale isključivo dolaziti iz mog sektora i nakon toga se možemo uključit u raspravu oko tih informacija. Stajalište Ministarstva gospodarstva trebalo bi biti prvo, a onda bi se trebalo ići u daljnju raspravu".

Panenić je isto tako naveo da se u utorak nije u Mostu raspravljao o potencijalnom sukobu interesa prvog potpredsjednika Vlade Karamarka. 

Istaknuo je svoj stav da se oko svega upoznao putem medija te da postoje tijela koja će te navode provjeriti. Isto tako, rekao je i da je sam Karamarko, koliko mu se čini, rekao da će osobno od Povjerenstva za sukob interesa tražiti da se istraži cijeli slučaj. "Pričekajmo da Povjerenstvo za sukob interesa donese svoj pravorijek" rekao je Panenić.

Tjednik Nacional u najnovijem broju tvrdi da je lobist mađarskog MOL-a Josip Petrović plaćao usluge savjetovanja tvrtki u vlasništvu Karamarkove supruge Ane Karamarko. Navodi kako je uoči dolaska HDZ-a i Karamarka na vlast Petrovićeva tvrtka njegovoj tadašnjoj partnerici, a sadašnjoj supruzi Ani Šarić (sada Karamarko), za usluge savjetovanja platila najmanje 60 tisuća eura, odnosno oko pola milijuna kuna.

Prvi potpredsjednik Vlade i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko najavio je u utorak da će uputiti službeni zahtjev Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa da detaljno istraži slučaj vezan uz suradnju tvrtke njegove supruge s lobistom MOL-a Josipom Petrovićem, istaknuvši kako je tijekom cijele svoje karijere uvijek strogo odvajao privatno i poslovno, posebno kad je riječ o osjetljivim pitanjima od nacionalnog interesa, te će to nastaviti činiti i dalje.

Predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Dalija Orešković drži kako za sada objavljeni podaci o poslovnom odnosu između supruge potpredsjednika Vlade Karamarka i njegovog prijatelja Petrovića ne upućuju na to da je došlo do povrede zakona, ali ukazuju na "postojanje određene interesne povezanosti" zbog koje je Karamarko "dužan otkloniti svaku sumnju u sukob interesa".

Panenić je rekao da Imunološki zavod u petak najvjerojatnije neće u stečaj, već da se radi na pokretanju proizvodnje u toj ustanovi.  Panenić je kazao da su oko rješenja problema Imunološkog zavoda u posljednje vrijeme intenzivno razgovarale sve uključene strane, uključujući i ministarstva. Radilo se, kaže, na tome da se blokade računa mogu ukloniti te da se nastavi proces pretvorbe Imunološkog zavoda u javnu ustanovu od strateškog interesa za Hrvatsku. 

"Imali smo tvrtku koju smo zatekli s blokiranim računom, kojoj je prijetio stečaj i gdje smo poduzeli sve mjere u razgovoru s vjerovnicima da omoguće pretvorbu toga društva u ustanovu i da se pokrene proizvodnja. Stojimo iza obaveza koje će se preuzeti tim činom",  istaknuo je Panenić, dodavši kako je vjerojatno da, kako sada stoje stvari, Imunološki u petak neće u stečaj.    

Proces preoblikovanja Zavoda u javnu ustanovu od strateškog interesa za Hrvatsku, za koji je Vlada pred gotovo godinu dana zadužila Ministarstvo zdravlja i DUUDI, još nije proveden. Na temelju Vladine uredbe iz srpnja prošle godine, samo su radnici prebačeni u javnu ustanovu, no imovina je i dalje ostala u trgovačkom društvu.

Imunološkom zavodu d.d.  21. siječnja ove godine blokiran je račun, pa se neslužbeno doznaje da bi uskoro ta tvrtka mogla završiti u stečaju. Radnici, otkad su prebačeni u javnu ustanovu, redovito dobivaju plaću, no i dalje ništa ne proizvode.

Nakon sastanka Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV) u utorak objavljeno je da je u državnom proračunu za ovu godinu Vlada osigurala 32,5 milijuna kuna za nastavak proizvodnje Imunološkog zavoda. To je potvrdio i predsjednik GSV-a sindikalist Mladen Novosel, kazavši kako je na sjednici GSV-a definitivno istaknuto da će biti osigurano 32,5 milijuna kuna za nastavak proizvodnje u Imunološkom zavodu, ali i da se moraju razriješiti odnosi između Ministarstva zdravlja i Ministarstva gospodarstva vezano uz svu imovinu koja se nalazi u samom dioničkom društvu. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

HL
HV_LAKI102
12:57 11.05.2016.

Za sve hrvatske politicare koje je izabrao i koje placa narod vrijedi sveto pravilo;Drzavni interesi RH moraju biti iznad privatnih,u protivnom noga u dupe i to po kratkom postupku.Ova mix Vlada se trudi i zasada radi dosta dobro i vjerujem da ce ispuniti svoja obecanja i zadovoljiti nasa ocekivanja.Moramo biti sretni da smo clanica EU i da mozemo povuci novac iz EU fondova za ozdravljenje bolesne ekonomije.Na Vladi je naj veca odgovornost kako da se ovaj novac naj transparentnije i naj kvalitetnije i na naj bolji nacin infiltrira u nasu privredu i da se vec jednom pokrenemo sa mrtve tacke i da zaustavimo iseljavanje hrvata koje ne prestaje od 45 kada su iz suma stigli "oslobodioci" Hrvatske, od hrvata.