BUGOJANSKA SKUPINA

Tonko Glavaš isti dan kada i skupina 'Feniks' prešao granicu

Foto: import
Tonko Glavaš isti dan kada i skupina 'Feniks' prešao granicu
08.08.2006.
u 18:12
Pogledaj originalni članak

USKOPLJE - Udbaši i policija naoružani do zuba opkolili su sve kuće nas Glavaša. U gluho doba noći istjerali su nas iz kuća.  Otjerali su nas u Bugojno, gdje smo ostali u zatvoru devet dana, da bi me prebacili u zenički zatvor.

Tu sam spoznao kako je čovjek čovjeku vuk i na što su sve ljudi spremni da bi izvukli bilo kakvo priznanje. Glava i ruke bili su mi izobličeni od udaraca. Tražili su da potpišem priznanje kako sam  preko granice preveo Bugojansku skupinu, sjeća se Tonko Glavaš, rođak Ilije Glavaša.

Prelazak granice
Priča nam kako je Ilija nakon nešto više od 26 sati neprekidne vožnje kamionom "Radenske" 24. lipnja 1972. oko tri sata ujutro dovezao skupinu Feniks u svoje rodno uskopaljsko selo Lužani.
 Srdačno smo ih dočekali ne znajući uopće o čemu se radi  sjeća se Tonko, koji je istog dana kad i skupina Feniks, 21. lipnja 1972. godine, vraćajući se iz Austrije kući, prešao granicu. Tonko tada na granici uopće nije vidio svoga rođaka Iliju, no kada su ga s ostalim rođacima udbaši pokupili, tjerali su ga da potpiše kako je s Ilijom i ostalima iz Bugojanske skupine išao Svetom Ivi u Podmilačje
.
 Prvih dana zatvorsku ćeliju dijelio sam s  Nikom Nikicom Šimićem. Vezali bi nas jednog za drugog, pa kada bi jednog udaralo imaš osjećaj da sve u tebi zveči. Naime, Nikicu je Bugojanska skupina zarobila na Raduši. Tadašnja policija natjerala ga je da im bude vodič, jer je iz toga kraja. Čovjek ni kriv ni dužan prošao je strašnu torturu.

Udbaš Salih
Budući da su ga već obilježili Tonki su odmah oduzeli putovnicu, pa je tako ostao bez posla u Njemačkoj. Vratili su mu je tek nakon dvije godine.

 U nemilosti smo živjeli godinama. Što su me više maltretirali i mučili sve više sam razmišljao o tim našim momcima koji su se podigli protiv komunističke torture. Cijela moja obitelj dobro ju je osjetila na svojoj koži zbog slučajnosti i spleta okolnosti, prezime, rođak, granica, no tome mračnjaštvu u kojem smo živjeli nije trebalo puno da uništi čovjeka  ogorčen je Tonko, koji se i danas posebno sjeća udbaša Saliha i njegove torture.

 Koliko je bila jaka ta Jugoslavija? Moj brate, cijela država tresla se od dvadesetak momaka koji su im ušetali. Veći im je šamar bio što je svijet vidio njihovu paniku.

Pogledajte na vecernji.hr