što nas očekuje

Top 10 rizika s kojima se svijet suočava u 2018.

Foto: Reuters
Rizici u 2018.
Xi Jinping
Foto: Reuters
Južnokorejski poluotok
Foto: Reuters
Žice
Foto: Reuters
Meksiko
Foto: Reuters
Iranska balistička raketa
Foto: Reuters/PIXSELL
Donald Trump
Bivši strateg Bijele kuće Steve Bannon
Foto: Reuters/PIXSELL
Theresa May
Izbjeglice Rohingya
Foto: Reuters
Somalija
03.01.2018.
u 15:30
Euroazijska grupa, konzultantska tvrtka koja procjenjuje politički rizik, objavila je svoje godišnje izvješće rizika za 2018. godinu.
Pogledaj originalni članak

Kako je poručio predsjednik grupe, Ian Bremmer, 2018. ne obećava mnogo. U nastavku pogledajte s kojih će se to TOP 10 rizika svijet suočiti u novoj godini. 

1. Kina popunjava vakuum globalnog vodstva 

Na vrhu liste rizika nalazi se moćna i moderna Kina koja popunjava mjesto svjetskog lidera koje su SAD ostavile praznim zbog svojih politika. Kineski predsjednik Yi Jinping je najjači kineski predsjednik još od Mao Zedonga, a sve više zemalja okreće se Kini zbog njihovog neuplitanja u pitanja drugih zemalja.

2. Incidenti

Analitičari Euroazijske grupe zabrinuti su i zbog incidenata koji bi mogli prerasti u veći konflikt. Kao najveće rizike navode korejski poluotok, Siriju, Istočnu Europu i Irak. Tom nizu dodaju i natjecanje u sukobe u cyber-prostoru. 

3. Globalni tehnološki rat

Najveća svjetska borba oko ekonomske moći usmjerena je na razvoj informacijskih tehnologija, poput umjetne inteligencije i superračunala. Prema ovim analitičarima, SAD i Kina idu prema dominaciji na tom području te će pokušati zavladati tržištima, osobito u Africi, Indiji, Brazilu i Europi. 

4. Meksiko

2018. će biti ključna za Meksiko, zemlju koja ima problema s korupcijom, nasiljem bandi i narko kartela i slabim ekonomskim rastom. Najveća opasnost leži u potencijalnom urušavanju Sjevernoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini, što bi još više škodilo meksičkoj ekonomiji.

5. Veza SAD-a i Irana 

Prema analitičarima Euroazijske grupe, nuklearni dogovor će vjerojatno preživjeti 2018. godinu, no postoji velika šansa da možda i neće. Trump će vjerojatno nastaviti potiskivati utjecaj Irana, pogotovo u Siriji, Iraku, Libanonu i Jemenu, a moguća je i dublja koordinacija sa Saudijskom Arabijom. Iran bi mogao još razviti svoj nuklerani program, što povećava mogućnost američkih ili izraelskih udara u Iranu, a to bi moglo podići cijene nafte. 

6. Erozija institucija

Izbor Donalda Trumpa za predsjednika i britanski referendum za izlazak iz Europske unije konkretna su prijetnja. Institucije koje podržavaju i održavaju mir i prosperitetna društva: vlade, političke stranke, sudovi, mediji i financijske institucije, gube javni kredibilitet o kojem im ovisi legitimitet.

7.  Proktecionizam 2.0.

 Analitičari tvrde da bi političari mogli biti prisiljeni od strane glasača da se prebace na globalno ekonomsko natjecanje i da izgledaju kao da rade nešto oko izgubljenih poslova. Protekcionizam 2.0.stvara prepreke u digitalnom gospodarstvu i inovativnim industrijama, ne samo u proizvodnji i poljoprivredi.

8. Velika Britanija 

Analitičari Euroazijske grupe kažu da 2017. možda nije bila zabavna za V. Britaniju, ali da će 2018. biti još gora zbog pregovora oko Brexita. Zbog britanskog stava da ništa nije dogovoreno dok se oko svega ne slože potiče se beskrajna borba oko detalja između i unutar dviju strana. Zbog svega toga premijerka Theresa May bi mogla ostati bez pozicije što bi samo pojačalo nesigurnost. 

9. Politike identiteta u južnoj Aziji

U izvješću se ističe porast islamizma u Indoneziji i Maleziji, mržnje prema bogatim etničkim Kinezima u Indoneziji i progona manjinskog naroda u Mijanmaru.

10. Sigurnost u Africi

Prema izvješću Euroazijske grupe 2018. bi se nasilje iz nestabilnih afričkih zemalja (Mali, Južni Sudan i Somalija) moglo preliti na druge zemlje poput Obale Bjelokosti, Nigerije, Kenije i Etiopije. Ratobornost i terorizam su glavne prijetnje. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

MO
mozdaznam
17:31 03.01.2018.

11. tomislav karamarko vraca se u politiku