Glavna briga austrijskog političkog vrha, kao i brojnih ostalih u Europi je kako udobrovoljiti građane na cijepljenje protiv virusa COVID-19.
Kako bi se otklonile brojne pogrešne informacije i Austrijance stručno i objektivno izvijestilo o sigurnosti u učinku cjepiva, austrijsko Savezno kancelarstvo krenulo je u ponedjeljak s žestokom medijskom kampanjom za cijepljenje protiv koronavirusa „Austrija cijepi!“.
I to uz pomoć svojih petero top-znanstvenika i medicinskih stručnjaka, koji su danas na konferenciji za novinare u sjedištu austrijske vlade u Beču dali, kako su istaknuli „najvažnije, neovisne informacije o velikom značaju cjepiva i cijepljenja stanovništva“.
„Cijepljenje protiv koronavirusa je bitan element u savladavanju pandemije“, poručio je rektor bečkog Medicinskog sveučilišta, internist Markus Müller dodavši:
„Cijepljenjem se Austrijancima želi dati najveća moguća sigurnost“.
Müller je potom iznio zabrinjavajuće podatke kako je samo jedna četvrtina Austrijanaca izjavila da se želi cijepiti, druga četvrtina to je odlučno odbila ili je rekla da je skeptična prema cjepivu, dok je čak 50 posto Austrijanaca izjavilo kako je još uvijek neodlučno.
„Upravo njima se obraćamo i želimo im pomoći davanjem stručnih i objektivnih informacija“, napomenuo je Müller.
„Gotovo da i nema medicinskog područja gdje su strah i brige toliko velike kao kod cijepljenja“, ustvrdila je znanstvenica i profesorica za cjepiva Ursula Wiedermann-Schmidt, inače predsjednica austrijskog Nacionalnog stožera za cijepljenje.
Poručila je kako se kampanjom „Austrija-cijepi“ želi suprostaviti „mnogim pogrešnim informacijama i špekulacijama“ o cjepivu, koje kolaju u javnosti.
Herwig Kollaritsch, liječnik specijalista za specifične profilakse i tropsku medicinu te specijalist za higijenu i mikrobiologiju je na Pressici izuzetno veliku skeptičnost Austrijanaca prema cjepivu protiv koronavirusa komentirao rečenicom: „Cjepiva su žrtva svog vlastitog uspjeha, očito nam nedostaje patnja“.
Reingard Glehr, liječnik opće medicine i član Austrijskog udruženja liječnika opće medicine je javnosti poručio kako je „svako cjepivo, kojim će se u Austriji cijepiti, sigurno i djelotvorno“. Javnosti se je svojim viđenjem situacije o cijepljenju obratila i Eva Höltl, liječnica medicine rada i voditeljica Znanstvenog vijeća austrijske Akademije za medicinu rada i prevenciju.
Zajednički stav navedenih austrijskih stručnjaka Austrijancima bio je kako je „posve jasno da je cjepivo za sve od izuzetno velike koristi“, te da je „dobro podnošljivo“.
Tvrdnjama kritičara da je cjepivo nesigurno, jer je vrlo brzo razvijeno i stavljeno u upotrebu, stručnjaci su se suprostavili činjenicama da je baza koronavirusa već bila poznata i da se kod razvoja cjepiva nije krenulo od nule, te se je stoga već rano moglo početi s istraživanjem.
Stručnjaci su također istakli kako je u proces istraživanja uložen ogroman novac, jer je virus zahvatio brojne zemlje širom svijeta, koje ga žele suzbiti. Opovrgnuli su, kako su napomenuli, dezinformacije da je proces kliničkog istraživanja i potom provjere cjepiva za COVID-19 bio skraćen.
U svakom slučaju otklanjanju skepse kod Austrijanaca trebalo bi donijeti samo cijepljenje sve širih slojeva stanovništva, počevši od rizičnih skupina na dalje. Koje bi, kako su i stručnjaci istaknuli, trebalo omogućiti što brži povratak normalnom životu.
Počela masovna testiranja u Beču. Uz jako slabi odaziv. A i rezultati su za politiku porazni: od 13.000 testova, pozitivnih je bilo 32 iliti 0.25%... Pametnome dosta!