Houston se u srijedu ujutro probudio bez kiše, što je građanima pogođenima poplavama donijelo određeno olakšanje, no opasnost od novih poplava daleko je od kraja.
Pogotovo kada se uzme u obzir da su za iduća dva dana najavljene nove padaline, no nakon toga trebalo bi uslijediti sunčano vrijeme s visokim temperaturama, što bi trebalo pomoći poplavljenom gradu. Najgore je to što, prema posljednjim podacima, postoji bojazan da bi neki dijelovi grada koji su pogođeni poplavama i djelomično su se osušili razvedravanjem, zbog novih padalina te konačne stabilizacije vremena mogli biti ponovno poplavljeni.
Pomogla i Sandra Bullock
– U pojedinim dijelovima grada razina vode stagnira, što je pozitivno, no u nekim riječnim rukavcima i dalje raste i moglo bi biti novih poplava, pogotovo ako se obistine vremenske prognoze i ponovo naraste razina vode u branama – kazao je za Houston Chronicle dežurni meteorolog Jeff Lindner. Kiše, oluja i katastrofalne poplave koje je donio uragan Harvey i dosad odnio najmanje 30 ljudskih života, nisu na žalost jedini problem s kojim se bore tamošnje vlasti i ekipe koje pomažu unesrećenima. Kako to obično biva tijekom katastrofa, uvijek se nađu oni koji koriste tuđu nesreću da bi pljačkali i krali.
– U utorak navečer uveli smo policijski sat od ponoći do pet sati ujutro. Prvotno je bilo planirano da se mjera primijeni od 22 sata, no to bi onemogućilo volonterima nastavak pružanja pomoći žrtvama Harveyja – kazao je gradonačelnik Houstona Sylvester Turner. Iz policije su pak poručili kako iz drugih regija dovode snage koje im pomažu u sprečavanju kaosa.
– Ne možete voziti niti boraviti na otvorenim prostorima. Imali smo problema s oružanim pljačkama, s ljudima naoružanima pištoljima i drugim vatrenim oružjem – kazao je načelnik houstonske policije Art Acevedo.
No, kao da to nije dovoljno, građanima zbog izlijevanja rijeka prijete i aligatori koji bi mogli pobjeći iz zooloških vrtova i ograđenih parkova u kojima inače borave.
– Nedostaje manje od 30 cm da se voda prelije preko ograde koja je jedina zapreka da se 350 aligatora ne nađe na slobodi. Ne znamo što ćemo – rekao je vlasnik zoološkog vrta Gary Saurage za lokalnu televiziju. Dodao je kako se aligatori, koji su u svom prirodnom staništu, ne drže u kavezima, osim dvaju najvećih, Big Ala i Big Texa. Druge opasne životinje na tom području, kao što su zmije otrovnice i krokodili, premještene su na sigurno. Iz opreza su pak evakuirani stanovnici okruga Harrisa u Teksasu koji žive u krugu od 2,4 km oko tvornice kemijskih proizvoda francuske grupacije Arkeme. Kraj kolovoza donio je i negativne vremenske rekorde koje ovaj dio Teksasa ne pamti posljednje 122 godine. Osim rekordnih količina padalina koje su u pet dana dosegle godišnju količinu kiše u tom području, temperaturni maksimum u utorak je bio 23 Celzijeva stupnja, što je za ovo doba godine u Houstonu nezamislivo nisko.
Ipak nije sve tako crno, jer ovakve katastrofe uvijek pokažu i ono najbolje u ljudima. Tako su se na parkiralištima okolnih gradova ljudi okupili na poziv dvojice mladića koji su, gledajući izvješća na televiziji, odlučili djelovati. Počeli su skupljati pomoć za one koji su najpogođeniji uraganom te su ostali bez krova nad glavom i svega što su imali.
– Naši susjedi morali su napustiti svoje domove, a mi smo imali sreće da nas je katastrofa zaobišla. Najmanje što možemo učiniti jest da im pošaljemo stvari koje su im potrebne za život dok ne stanu na svoje noge. Isus nas uči da ljubimo svoje bližnje i da ljubimo njega. Zato smo danas ovdje – kazao je jedan od pokretača akcije Joe Looke. U pomoć su svojim donacijama uključile i brojne filmske zvijezde, između ostalih i Sandra Bullock koja je donirala milijun dolara.
Strah od nove Katrine
I dok im pomoć stiže s raznih strana, građani uništenih četvrti Houstona razmišljaju što i kako dalje. Glavna dilema jest ostati i obnoviti kuće i susjedstvo ili se odseliti. To se posebno odnosi na dijelove grada u blizini velikih brana Addicks i Barker.
Naime, prelijevanjem vode preko ovih dviju brana poplavljeno je i uništeno čak četiri tisuće domova, piše Houston Chronicle.
– Logično bi bilo ostati, ponovo izgraditi domove i krenuti ispočetka. No, za što, za novi uragan? – pita se Amy Shannon i dodaje kako je sigurnost u budućnosti na ovom području vrlo riskantna.
S njom se slažu i brojni drugi susjedi koji su također ostali bez svojih domova i koji naglašavaju kako jednostavno ne žele ponovo prolaziti sve što sada prolaze. Neki pak smatraju kako će vlada poduzeti sve zaštitne mjere, posebno kada su preplavljene brane u pitanju kako do nove katastrofe ne bi došlo. A od nove katastrofe strahuju sada građani New Orleansa i ostatak Louisiane očekujući novi nalet Harveyja koji se tijekom utorka i srijede “obnovio” iznad Meksičkog zaljeva i ponovo krenuo prema obali. Više od pet litara kiše po četvornom metru palo je do sada na jugozapadu Louisiane. New Orleans je osobito ranjiv jer se nalazi ispod razine mora i bio je pogođen velikom poplavom početkom kolovoza, a još bolno pamti katastrofu izazvanu uraganom Katrina iz 2005. godine, koji je odnio više od 1800 života.
pa jel zive bijelci u toj americi. doslovno svaka reportaza na tv, svaki clanak u novinama crnci, pa jel osto tamo koji bijelac mexikanac, "indijanac". hebo te, jel to neka direktiva, neki novinarski ustav da se samo moraju slikavati crnci, sto je naj interesantnije to nije samo odje slucaj, to je i u francuskoj, britaniji, njemackoj.... generalno u cijeloj EU. svaka reportaza iz teksasa (ili iz ostatka USra) obavezno je crnac na slici cak i kad nikakve dodirne veze sa njima nema o onome o cemu se pise/izvjestava.