NA 63. MJESTU

Transparency International: Hrvatska zaostaje u borbi s korupcijom

Foto: CARSTEN KOALL/DPA/PIXSELL
Transparency International: Hrvatska zaostaje u borbi s korupcijom
23.01.2020.
u 12:33
Organizacija ovogodišnji porast korupcije u svijetu objašnjava netransparentnim financiranjem političkih stranaka i kolanjem novca u politici
Pogledaj originalni članak

Indeks percepcije korupcije Transparency Internationala (TI) za 2019. godinu pokazao je da Hrvatska nastavlja negativan trend i zaostaje u borbi s korupcijom, priopćila je ta organizacija. 

Hrvatska je na ovogodišnjoj listi 63. s 47 bodova, što je pad za tri mjesta u odnosu na prošlu godinu.

Indeksom percepcije korupcije TI-ja rangira se 180 zemalja i teritorija po uočenoj korupciji u javnom sektoru. Najbolja bi ocjena bila 100, a najgora nula. 

Hrvatska je ove godine ostvarila bod manje i plasirana je tri mjesta niže nego prošle godine. Ovo je četvrta godina zaredom da Hrvatska stagnira ili pada na ljestvici percepcije korupcije. 

Na vrhu najmanje korumpiranih zemalja su Danska i Novi Zeland s 87 bodova, slijedi Finska s 86 pa Singapur, Švedska i Švicarska s 85 bodova. 

Na dnu su Sirija s 13, Južni Sudan s 12 i Somalija sa samo devet bodova. 

Kada su zemlje EU-a u pitanju, iza Hrvatske na ljestvici su Rumunjska, Mađarska s 44 i Bugarska 43 boda. Prosjek zemalja EU-a iznosi 64 boda, a svjetski prosjek 43 boda. 

Od zemalja u susjedstvu, od Hrvatske je manje korumpirana Slovenija (60 bodova), a više Crna Gora (45), Srbija (39), BiH (36 bodova). 

TI u priopćenju koje prati izvještaj navodi da je više od dvije trećine zemalja svijeta ispod 50 bodova. Kao i prethodnih godina, iako ima određenog napretka većina zemalja i dalje ne uspjeva učinkoviti izaći na kraj s korupcijom u javnom sektoru, dodaje se.

Organizacija ovogodišnji porast korupcije u svijetu objašnjava netransparentnim financiranjem političkih stranaka i kolanjem novca u politici. 

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

MA
MarkoMaras
13:40 23.01.2020.

Imamo li još uopće lokalni Transparency u Hrvatskoj? Sjećam se da se međunarodna središnjica distancirala od ovih naših jer nisu ništa radili.

NK
Najam krova
12:35 23.01.2020.

Mnogo pozdrava Kujundžiću iz Europe.

NT
Nikola Turajlić-jaružalo
17:34 23.01.2020.

Šutnja je može se reći priznanje odredjene tvrdnje, jer se ova ne poriče. Tako najvjernije dvonožno stado Hrvatskog Boga (papkari, kopitari i glodari), komentatori Vačernjaka se o korupciji ne izjašnjavaju, jer je ova njihova redovna svakodnevnica i toliko bjelodana da se ne može osporiti, a oni koji nisu njeni učesnici mogu samo lamentirati kako je to "Prava pravcata nepravda" jer u ovoj ne mogu biti pasivna (primajuća) strana. Najvjernije Božije stado je stoljećima tužilo za svojim državnim torom i domaćima pastirima i sada je isti dočekalo, a u njemu se praktično uživa potpuna sloboda (extra iurisdictio) za sve naše zaslužne osloboditelje-branitelje i njihove dične potomke po pitanju imovinskopravnih delikata, jer su njihove zasluge za neovisnost i slobodu neprocjenjive, pa prema tome sve zloupotrebe državnih sredstava su opravdane i pravedne (mada nisu realizirane u redovnoj proceduri). Jasno je da se najvjernije Božije stado ne buni protiv svojih derikoža, jer bitno je da to ne čine inozemne gazde (bar ne okato), zar ne?