Nakon zatišja u prva tri mjeseca travanj je donio novi skok cijena u Hrvatskoj i to za 0,9 posto u odnosu na cijene zabilježene u ožujku. Harmonizirani indeks potrošačkih cijena, usklađen sa metodologijom Eurostata bio je i nešto veći i iznosio je 1,1 posto. Na godišnjoj razini došlo je, međutim, do osjetnog usporavanja inflacije za dva postotna boda na 8,8 posto kao rezultat visoke baze u prošloj godini, ali i smirivanja cijena energenata.
Državni zavod za statistiku u prvoj procjeni travanjske inflacije navodi da godišnja inflacija za hranu, piće i duhan iznosi 14 %, za Industrijske neprehrambene proizvode bez energije 8,6%, za Usluge 7,8% te za Energiju 1,1%.
Porast cijena na mjesečnoj razini bio je najveći kod industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije za 1,5 posto, hrana je išla gore 0,9 posto, a usluge jedan posto, dok je inflacija energije niža za 0,4 posto.
Inflacija je prema prvoj procjeni Eurostata u mjesecu travnju ubrzala i u drugim članicama europodručja i to za 0,7 posto. Prosječna godišnja stopa inflacije u europodručju u travnju je ubrzala sa 6,9 na 7 posto. U Njemačkoj je mjesečna inflacija porasla 0,6 posto, Francuskoj 0,7 posto, a Sloveniji, Austriji i Italiji po 1 posto. Najveći skok cijena na mjesečnoj razini bilježi Malta - 3,2 posto.
Video: Andrej Plenković: Svi koji žive u Hrvatskoj trebaju uživati sva prava i osjećati se dobro
Eto, a sve je počelo sa zelenim i idejom da su energenti prejeftini pa se ne isplati ulagati u zeleno. Evo, sada je sve poskupilo (namjerno), pa se u zeleno nešto više isplati ulagati, no problem je da je i zeleno poskupilo, te postalo opterećeno sve glomaznijom birokracijom i regulativama... Pa danas auto proizveden u EU ne možete prodati apsolutno nikome izvan EU-a, stroj isto tako, žito osti tako, itd...