Specijal Večernjeg lista - Dokad?

Traže ostavke, a pravih razloga nemaju – osim ideoloških

Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
05.02.2016., Zagreb - Institut Rudjer Boskovic, Svecano predstavljanje HORIZON 2020 projekta RBI-T-WINNING vrijednog milijun eura, a usmjerenog na jacanje istrazivackih kapaciteta u fizici. Predrag Sustar, ministar znanosti i obrazovanja. Photo: Dalibor U
Foto: Robert Anic/PIXSELL
28.01.2016., Zagreb - Novoimenovani ministri dolaze na prvu sjednicu Vlade. Ministar gospodarstva Tomislav Panenic.
18.02.2016.
u 17:00
Neimenovani znanstvenici traže odlazak Šustara zbog filozofskog rada o postanku svijeta
Pogledaj originalni članak

Nagomilani egzistencijalni problemi građana se ne rješavaju i, na žalost, još uvijek nisu u fokusu javnih rasprava, ali zato kod nas bujaju zahtjevi za ostavke ministara i prije nego što su pokazali svoje (ne)znanje u resorima. Skupina neimenovanih znanstvenika prije dva dana ocijenila je da dužnost ministra znanosti, obrazovanja i športa više ne može obnašati prof. dr. Predrag Šustar jer je u radu koji je napisao s kolegicom dr. Aleksandrom Golubović, objavljenom prije četiri godine u riječkom teološkom časopisu, ostavio otvorenim pitanje evolucije i mogućnost da je Bog stvorio svijet. “Čini se da teorija evolucije nije ponudila konačna rješenja, što nam i dalje ostavlja prostor za Boga kao dizajnera. Što, drugim riječima, znači da je opcija Bog i dalje otvorena (tj. najvjerojatnija)”, napisao je tada današnji ministar. Prozivka ministra Šustara najnovija je u poplavi napada, prozivki i traženja ostavki različitih ministara i drugih dužnosnika bez jake i nedvosmislene argumentacije.

– Ja sam u prvome redu znanstvenik. Prvo sam završio mikrobiologiju, a onda filozofiju. Ova rasprava o argumentu dizajna jedna je od najžilavijih i najtradicionalnijih u povijesti znanosti i povijesti filozofije. Istraživali smo naslijeđe našeg Ruđera Boškovića i ta analiza bila je usmjerena prije svega prema njegovu argumentu – komentirao je jučer ministar svoj rad, naglašavajući da je uvijek spreman za akademsku raspravu s kolegama znanstvenicima.

Diskreditacija osobe

Bujanje zahtjeva za ostavke raznih dužnosnika komunikologinja prof. dr. Smiljana Leinert Novosel vidi u činjenici da smo mi kultura u kojoj se često traže ostavke, ali ih u biti nitko ne daje.

Traženje ostavke može biti varijanta napada i pritiska na određenu osobu – komentira i dodaje da joj niz zahtjeva za ostavke izgleda kao da netko “kopa po nečijim biografijama, kao da se pokušava pronaći nešto što bi moglo biti kompromitirajuće”. – Javna funkcija pojedinca uvijek stavlja pod povećalo javnosti i toga trebaju biti svjesni kako oni koji ih predlažu tako i oni koji prihvaćaju funkcije – upozorava Leinert Novosel, napominjući da je i sam premijer upozorio na učestalost prozivki, optužaba i traženja ostavki u posljednje vrijeme. – Zahtjevi za ostavke su manje usmjereni na rješavanje spornih situacija, a puno više idu na diskreditaciju pojedinca. Javnost je zasićena tim tipom prozivki. Tako se pažnja skreće s pravih tema na one koje nisu presudne – zaključuje Leinert Novosel.

Pretjerana histerija

U demokratskom društvu legitimno je da oporba, nevladine udruge i druge zainteresirane društvene grupe traže promjene i smjene ministara, ali nakon najnovijih zahtjeva za smjenu ministra obrazovanja Predraga Šustara i ministra gospodarstva Tomislava Panenića prije nego što su išta konkretno napravili i pokazali što će napraviti u svojim resorima pitanje je jesu li takvi zahtjevi za smjene pretjerivanje. Naime, predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata Ozren Matijašević traži od premijera da se razriješi ministar gospodarstva zbog afere oko doniranja stiropora koji je trebao biti uništen dok je radio u jednom trgovačkom centru jer u njega “nema povjerenja zbog nezakonitog raspolaganja tuđom imovinom”. Politolog prof. dr. sc. Berto Šalaj smatra da je u demokraciji legitimno pravo tražiti i smjenu ministara i voditi raspravu o tome, ali i da se u slučaju ministara Panenića i Šustara društvene grupe koje traže njihovu smjenu trebaju zapitati je li to takav krimen da ne bi mogli biti ministri. Osobno mu je problematičniji slučaj Panenić od Šustarova, ne zato što je donirao stiropor, nego zato što je potpisao zapisnik da je stiropor uništen, no drži da zahtjevi za smjenu ovih ministara nemaju nikakve šanse.

– Ova je Vlada dijelom opravdano dočekana na nož zbog načina na koji je nastajala, no sada se pretjerano istražuju ministri ne bi li im se nešto našlo iz prošlog života. No, to je dijelom i zbog slučaja Crnoja, koji se nije ni smio dogoditi. Kad se već dogodio, premijeru Tihomiru Oreškoviću i Karamarku ne bi pala kruna s glave da su jasno rekli da je izbor Crnoje greška i da traže novog ministra branitelja, a ne ga opravdavati da tu nije bilo ništa nezakonito i stvarati igrokaz. To je bila loša poruka Vlade, pa se sad otišlo u histeriju i svakom se ministru traži dlaka u jajetu. Istražuje se i gdje je čovjek stavio zarez, kao sad u slučaju Šustara – kaže Šalaj, uz ogradu da bi moglo biti jedino sporno da on negira teoriju evolucije. Što se tiče ministra Hasanbegovića, unatoč nizu zahtjeva za njegovu smjenu, Šalaj smatra i da je njegova isprika za grijehe iz mladosti neupitna i da će Vlada ići s njim dalje te će mu se dati vremena da se pokaže kakav je ministar kulture.

Izmiču stvarni problemi

I sociolog s Instituta Ivo Pilar doc. dr. Marko Mustapić, slaže se da je legitimno da Vlada kadrovira, a da oporba i različite udruge imaju inicijativu, svoje zahtjeve i da traže smjene ministra, ali drži i da se svi neodgovorno ponašaju.

– U situaciji duboke krize koja traje godinama zabrinjavajuće je da nam stvarni egzistencijalni problemi, koji traže prioritetno rješavanje, nisu u fokusu javnih rasprava, nego se iscrpljuje društvo na svjetonazorskim pitanjima, koja nisu prioritet. To je jako loše jer može dovesti do stvaranja dubljeg društvenog rascijepa i prelijevanja političkih procesa iz institucija na ulice. Imamo deficit demokratske kulture i tužno naslijeđe autoritarnih sistema iza nas, prema kojem si, ako ne misliš kao ja, moj neprijatelj. Ne postoji u nas kultura dijaloga ni poštovanje različitog mišljenja – zaključuje Mustapić. Možda bi bilo najbolje propisati da o temama koje izazivaju sporove i znanstvenici imaju isto misliti. 

>> Dokad ćemo stimulirati podjele koje nude čelnici HDZ-a i SDP-a?

>> Mogu li ustavni suci pobijediti ustaše i partizane?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 292

KA
kajinx
17:12 18.02.2016.

CK KPH želi smjeniti sve ministre i postaviti Pusićku, Opačićku, Pupovca, Stanimirovića, Nikolića, Šešelja itd.

Avatar onaj koji uskoro dolazi
onaj koji uskoro dolazi
17:20 18.02.2016.

triba SOROSEVCIMA skratit PAPKE..ahahhahah

NA
NaDiMaK_
17:13 18.02.2016.

"Neimenovani", dakle nepostojeći.