I DALJE SU MISTERIJ

Traže se olupine oborenih objekata: 'Nitko ne smatra da ti objekti nisu zemaljskog porijekla'

Foto: INTS KALNINS/REUTERS
FILE PHOTO: Polish Air Force F-16 performs during Wings Over Baltics Airshow 2019, in Tukums
Foto: Marko Picek/PIXSELL
Sve je više sumnjivih letećih objekata iznad SAD-a
Foto: ABACA
Amerikanci šalju više od 20 borbenih aviona na zapadni Pacifik
Foto: ABACA
Amerikanci šalju više od 20 borbenih aviona na zapadni Pacifik
13.02.2023.
u 11:55
Američke zračne snage oborile su tri objekta koja su letjela iznad Aljaske, Kanade i savezne države Michigan, u petak, subotu i nedjelju. Američki dužnosnici rekli su da je objekt oboren u nedjelju iznad Lake Hurona imao oblik osmerokuta
Pogledaj originalni članak

Američka vojska nije sigurna što su točno bila tri leteća objekta koje je oborila iznad sjevernoameričkog neba, piše BBC u ponedjeljak.  Američki predsjednik Joe Biden u nedjelju je naredio da se sruši još jedan objekt, četvrti ovaj mjesec. Letjelica je putovala na visini od 6,1 tisuća metara te je mogla ugroziti komercijalni zračni promet, objavio je SAD. 

Američke zračne snage oborile su tri objekta koja su letjela iznad Aljaske, Kanade i savezne države Michigan, u petak, subotu i nedjelju. Američki dužnosnici rekli su da je objekt oboren u nedjelju iznad Lake Hurona imao oblik osmerokuta. Eliminiran je raketom iz borbenog zrakoplova F-16. 

Foto: Marko Picek/PIXSELL
Sve je više sumnjivih letećih objekata iznad SAD-a

Iznad kanade i aljaske

Što se zasad zna o oborenim neidentificiranim objektima: Zatvoren je bio prostor i iznad Montane

Leteći objekt iznad Kanade je drugi koji su Sjedinjene Države oborile u  24 sata. Sličan objekt "veličine malog automobila" uništen je u petak jer je predstavljao "prijetnju sigurnosti zračnog prometa". Intervencija se dogodila tjedan dana nakon što je Washington oborio balon u blizini svoje atlantske obale, koji je letio iznad osjetljivih vojnih lokacija, a Peking ga je opisao kao "civilni zrakoplov koji se koristi u istraživačke svrhe, uglavnom meteorološke".

Upitan može li odbaciti da je objekt izvanzemaljskog porijekla, zapovjednik Sjeverne komande američkih zračnih snaga Glen D. Van Herck u nedjelju je rekao kako „u ovom trenutku ne odbacuje ništa”. No američki sigurnosni dužnosnici kasnije su odbacili tu tvrdnju, kazavši da nitko ne smatra da ti objekti nisu zemaljskog porijekla, piše New York Times. 

Taj medij piše kako su američke i kanadske vojske pojačale nadzor zračnog prostora nakon što je navodni kineski špijunski balon ušao na njihove teritorije. NORAD, sjevernoameričko zapovjedništvo za zračnu obranu, prilagodilo je svoj sustav radara kako bi bio osjetljiviji na objekte, piše NY Times.

Van Herck je naglasio i da objekti ne predstavljaju prijetnju te da ih neće nazivati balonima: „Zovemo ih objektima s razlogom”. Riječ je o „vrlo, vrlo malim objektima” koji se slabo pokazuju na radarima, istaknuo je, dodavši da je sad na obavještajnim agencijama da shvate što su oni točno. Kanadske i američke vlasti trenutno rade na pronalasku olupina oborenih objekata. 

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 19

TA
Tarantula
12:17 13.02.2023.

Umjesto obaranja zar ga niste mogli uloviti čitavog? Ono balon gađati raketom i onda tražiti ostatke je kompliciraniji način. Mogli ste ga na tisuću načina sigurno spustiti ali odabrali ste najsenzacionalniji!

Avatar Adminjetrica
Adminjetrica
12:23 13.02.2023.

Prevedeno na hrvatski jezik, svi smatraju da jesu izvanzemaljskog porijekla.

Avatar messerschmidt
messerschmidt
12:36 13.02.2023.

Avioni imaju i topove. Jeftinije u svakom slučaju, al manje spektakularno. Nego, ako su to špijunski baloni, zar kinezi nemaju satelite iz kojih i mrava mogu uslikati?