Nagodba?

Traži 193.524 kune jer nije skrivio smrt, a bio je pritvoren 191 dan

Foto: Josip Maljak/Pixsell
Traži 193.524 kune jer nije skrivio smrt, a bio je pritvoren 191 dan
22.03.2010.
u 08:01
Nitko ga nije teretio. Bio je u toj grupi te je poprskan krvlju i zato su ga držali u pritvoru – kaže odvjetnik.
Pogledaj originalni članak

Mario Strnad (37) iz Koprivnice nudi Ministarstvu pravosuđa nagodbu zbog neosnovanog pritvora od 191 dana. U protivnom, sudski će tražiti 193.524 kune (za narušeno zdravlje i duševne boli zbog pritvora i medija, izgubljenu dobit u obrtu, putne troškove obitelji do zatvora), doznajemo od njegova odvjetnika Vladimira Gredelja. Strnad je pravomoćno oslobođen optužbe za sudjelovanje u tučnjavi 29. travnja 2007. u kafiću u Subotici Podravskoj kraj Koprivnice koja je kulminirala u parku gdje je od divljačkih udaraca preminuo hrvatski branitelj, zagrebački dobrotvor i otac troje djece Franjo Hedl (51).

Protiv Strnada i još četvorice vodio se kazneni postupak u Koprivnici najprije zbog ubojstva, pa je to preinačeno u tučnjavu sa smrtnom posljedicom. Prvo je osuđen na sedam mjeseci, ali ta je presuda ukinuta, pa je lani 16. prosinca pravomoćno oslobođen.

– Strnada nitko nije teretio. Kako je bio u toj grupi prijatelja, bio je poprskan krvlju i samo zbog toga držali su ga u pritvoru. Mislim da je sud tada bio pod dojmom javnosti koja je, jasno, vrlo kritički reagirala na tragičan događaj. Smatram da su tada otišli malo previše u širinu pri traženju krivca za ubojstvo – ističe Vladimir Gredelj.

Za ubojstvo Franje Hedla Romano Peričić osuđen je na 10 godina zatvora. Oslobođen je i Mirko Peričić, a Jozefu Mojzešu i Hrvoju Mikulčiću suđenje je u tijeku.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar Glina74
Glina74
08:47 22.03.2010.

imao je peh bio je u pogrešno vreme na krivom mijesti imao pogrešne prijatelje a kod ubistva i stražar je kriv . kolika je plača u Hrvatskoj kada on traži za 190 dana 200.000 kuna PLJUC

MI
mitar
11:12 22.03.2010.

To se strucno zove saucesnistvo,ali u normalnoj drzavi

BA
baš
11:26 22.03.2010.

Po meni je to sasvim OK i tako treba i biti. Zapravo oštetu treba predvidjeti unaprijed a mogućnost da se netko zadržava bez razloga svesti na najmanju moguću razinu. Postoje načini da se netko zadrži samo onoliko koliko je nužno ali i za to treba paušalno odrediti naknadu, a posebice kada se radi o duga, duga 191 dana. Dakle s zadržavanje s razlogom odnosno pritvor ide u poslovne rizike, a ukoliko je to nedopustivo dugo tada je pitanje kolika je ošteta pravična. U svakom slučaju građanima se uzima na taksama (porezima) i kroz kazne policije pa je u redu da se taj novac i vrati i to recimo na baš ovakav ili sličan način. Jednom uzmeš, drugome daš a ne da postane kažnjavanje izvor punjenja državnog proračuna, odnosno postane sam sebi svrhom. Tako bi onda određena tijela da bi dobili plaće gledali što više kazne naplatiti a ne njihovu svrhu i cilj. Dakle, neka se nagode s čovjekom.