Odjekuju neuobičajene ideje iz Davosa

Trebaju nam kraći radni tjedan i veći porezi bogatima

Foto: Reuters/PIXSELL
Svjetski gospodarski forum u Davosu
Foto: Reuters/PIXSELL
Svjetski gospodarski forum u Davosu
Foto: Reuters/PIXSELL
Svjetski gospodarski forum u Davosu
Foto: Reuters/PIXSELL
Svjetski gospodarski forum u Davosu
30.01.2019.
u 12:52
Dvojica stručnjaka u Davosu tako su rekla da bi četverodnevni radni tjedan imao vrlo pozitivan utjecaj na produktivnost gospodarstava diljem svijeta
Pogledaj originalni članak

Na ovogodišnjem Svjetskom gospodarskom forumu (WEF) koji se održavao u švicarskom gradu Davosu od 22. do 25. siječnja moglo se čuti nekoliko neuobičajenih ideja koje su naišle na podršku onih koji vrlo često kritiziraju skup u Davosu. To su ideje o kraćem radnom tjednu i višim porezima za bogate.

Dvojica su stručnjaka u Davosu tako rekla da bi četverodnevni radni tjedan imao vrlo pozitivan utjecaj na produktivnost gospodarstava diljem svijeta.

Jedan od njih je Adam Grant, psiholog iz Pennsylvanije u SAD-u, koji tvrdi da "postoje eksperimenti koji pokazuju, ako smanjimo broj radnih sati, da će ljudi moći fokusirati svoju pažnju te će napraviti jednako mnogo, ali često kvalitetnije i kreativnije".

Evo kolike su zapravo plaće po zanimanjima u Njemačkoj

– Također će biti lojalniji prema organizaciji koja je voljna dati mu fleksibilnost da brine o svom životu i izvan posla – dodao je Grant.

Nizozemski povjesničar i ekonomist Rutger Bregman, autor "Utopije za realiste", objasnio je da kraći radni tjedan nije zapravo ni toliko radikalna ideja te da su je iznosili brojni političari i intelektualci u povijesti.

– Sve do 1970-ih, desetljećima su svi vodeći ekonomisti, filozofi, sociolozi vjerovali da ćemo raditi sve manje i manje – rekao je Bregman.

A upravo on je bio i autor druge ideje koju se teško može proglasiti radikalnom, ali ju je iznio toliko jasno da je izazvala odjek. Bregman je rekao da je začuđen kako nitko u Davosu nije govorio o oporezivanju bogatih.

– Čujem ljude da govore jezikom participacije, pravde, jednakosti, transparentnosti, ali gotovo nitko ne spominje pravi problem - izbjegavanje poreza, zar ne? I problem toga što bogati ne plaćaju svoj pravedni udio. Osjećam se kao da sam na konferenciji vatrogasaca na kojoj nitko ne smije reći ništa o vodi – rekao je na panelu o nejednakosti. Uz to je naveo primjer SAD-a u 1950-ima kada je zemlja, prema njemu, prosperirala uz visoke poreze.

– Porezi, porezi, porezi. Sve ostalo je sranje po mojem mišljenju – dodao je slikovito.

No bilo je i nekih koji su rekli da misle da Bregman nije u pravu, poput šefa financija Yahooa Kena Goldmana koji tvrdi da su fiskalne politike u globalnom kontekstu dobro provedene te da su stvorile rekordnu zaposlenost.

Inače je godišnji skup u Davosu poznat kao meka liberalne misli i često je na meti optužbi da se tamo donose odluke koje idu na ruku bogatima, nasuprot radnika i "običnih ljudi".

Video: Porez na imovinu: Razlozi 'za' i 'protiv'

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

TT
TTjac
13:59 30.01.2019.

Treba nam eliminiranje kradezeovaca i sve bu ok.

ZA
Zapadnjak
13:59 30.01.2019.

i na koji je nacin ovo bolje od fasizma? nacisti su zlostavljali svog "neprijatelja", zidove, a ljevicari pokusavaju zlostavljati svog imaginarnog neprijatelja kojeg krive za sve probleme - poduzetnike, posebno one uspjesne, takozvanih "jedan posto"... vidimo sad da se porezna represija pokusava prenijeti na globalnu razinu kako zlostavljani radnik ili poduzetnik nigdje ne moze pobjeci od birokratskih lopova koji zele silom oteti sto nije njihovo, dobra stvar je da, barem zasad, to ne moze proci jer dobar dio svijeta nije dovoljno razvijen i spreman je provoditi protrzisne mjere kako bi privukao kapital, pa makar i riskirao tu strasnu stvar da se netko putem mozda i obogati... cinjenice, naravno govore, da se nejednakost ubrzano povecava bas otkad su ljevicari poceli svoj sveti rat protiv nejednakosti, a porezno zlostavljanje na globalnu razinu, nazalost, posebno gura europa jer zbog velikih poreza polako gubi moc da u zeljenoj mjeri privlaci vrlo visoko kvalificirane strucnjake koji radije biraju hong kong, singapur, uae, SAD, australiju, novi zeland i slicno... primjerice, u francuskoj ili belgiji, a tome se blize i neke druge zapadnoeuropske zemlje, svatko s placom od 3000 eura neto je toliko izreketaren porezima i doprinosima da bi mu bilo (znacajno) isplativije zivjeti u ekstremno slobodnom trzistu s npr. privatnim zdravstvom, samostalnim ulaganjem/stednjom za mirovinu, bez djecjih doplataka i opcenito socijalne drzave...

Avatar neidemdalje
neidemdalje
13:47 30.01.2019.

pa mom gazdi je malo i sedam dana u tjednu pa mu odradim 2- 3 dana po dvije smjene