Dvogodišnju djevojčicu iz Centra za socijalnu skrb doveli su na psihijatriju kao žrtvu mučnog brakorazvoda. Koji dan poslije docentica Katarina Dodig Ćurković i njezini kolege na Kliničkome odjelu za dječju i adolescentnu psihijatriju u Osijeku morali su se pobrinuti za djevojčicu koja je svjedočila tragičnom gubitku roditelja, pomoći djeci koja su imala želju ubiti se, djeci i adolescentima koji se samoozljeđuju, djeci žrtvama seksualnog, psihičkog ili fizičkog nasilja, djeci koja se izgladnjuju i sl. Nažalost, sve su to teški i složeni slučajevi koji su realnost gotovo svake bolnice u Hrvatskoj, a koje sustav očito zanemaruje.
Terapija djetetu
Naime, master plan je zaobišao dječju psihijatriju kao činjenicu te ih svrstava na psihijatrijske odjele generalno, zajedno s odraslima. Zbog toga su, kako bivšem tako i aktualnom, ministru zdravlja dječji psihijatri iz Hrvatskog društva za dječju i adolescentnu psihijatriju i psihoterapiju pri Hrvatskom liječničkom zboru uputili dopis kojim navode konkretne razloge gdje bi i što trebalo revidirati u master planu po ovom pitanju. - Moramo jasno ukazati da liječiti dijete od sedam i odraslu osobu od 35 godina nije isto. Dijete samo po sebi činjenicom da je dijete ima svoje specifičnosti i kada radite s djetetom ne brinete se samo o njemu, nego su tu i roditelji, bake, djedovi, policija, skrbnik... Nije isto uvesti terapiju djetetu i odraslom čovjeku. Znate, jedna mi je curica rekla: "Nije mi problem ostati kod vas, nego izaći jer će svi znati da sam bila na psihijatriji" – objašnjava ta dječja psihijatrica. Nadalje, obiteljski su liječnici među pacijentima do 19 godina prošle godine 24.393 slučaja okarakterizirali kao mentalni poremećaj i poremećaj u ponašanju. Budući da se od toga pet posto odnosi na dječju dob i većina se liječi u odrasloj dobi, liječnici poručuju kako je jasno da je zakazala rana detekcija. Puno poteškoća koje se mogu prepoznati i liječiti ostaju "ispod radara", a u kasnijoj dobi eskaliraju u ozbiljne dijagnoze i zdravstvene probleme. Upozoravaju na to dječji i adolescentni psihijatri koji su i od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dobili pozitivno mišljenje da je, s obzirom na statističke podatke o dijagnozama mentalnih poremećaja u toj dobi, opravdano povećanje kreveta i stolaca koje traže. Na milijun stanovnika, prema smjernicama Royal College of Psychiatrists, potrebno je 40 stacionarnih kreveta za dječju i adolescentnu psihijatriju, što znači, poručuju liječnici, da je u Hrvatskoj potrebno oko 180 kreveta, a sada ih ima samo 55.
Širenje dnevnih bolnica
– Raste broj djece koja su iz primarne zdravstvene zaštite upućena na pregled psihijatru i objektivno je da naša djeca imaju određene poteškoće. Sada su se sva četiri regionalna klinička bolnička centra ujedinila da ukažemo na veliki problem koji treba mijenjati – da se ne gura dječju psihijatriju pod opću psihijatriju. Treba pojačati svijest da nam je na prvome mjestu briga o djeci. Treba širiti dnevne bolnice i dati integritet dječjoj psihijatriji – objasnila je doc. dr. sc. Dodig Ćurković. Apel dječjih psihijatara podržao je i Ured pravobraniteljice za djecu odakle su istaknuli i da se hospitaliziranjem djece na odjelima za odrasle krši Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama.
Zar? Čemu ubijati dječji um? Pustite djecu na miru, da se igraju i da iskažu svoju znatiželju, slobodan i kreativan um u razvoju te da odrastu lišena opake stigme što postoji samo kako bi 'dr.mr.sc umoubijice' bili sebi važni i za svoja nedjela bogato nagrađeni! ... Hrvatice i Hrvati, čuvajte svoju djecu! Sustav sve više nasrće na njih! Farmacija ih treba! U pitanju je veliki biznis!